Tuesday, February 15, 2011
FAQ k WP7 a pár specialitek navíc – aneb co jste vždy chtěli vědět o WP7, ale v Microsoftu se vám báli odpovědět
Na twitteru i v emailu se opakuje stále několik dotazů od lidí, kteří koketují s myšlenkou pořídit si WP7 telefon nebo chtějí pro WP7 vyvíjet. Účelem tohoto článku není suplovat uživatelský informační servis o WP7, který u nás skvěle dělá Smartmania a kterému se i v zahraničí věnuje mnoho webů, ale nabídnout snad trochu jiné informace než ty, které různí nájemní pisálci stále kopírují z tiskových zpráv a oficiálních prezentací a které další sociálně-altruističtí trotlové bezmyšlenkovitě linkují, sdílejí a lajkují.
Je Windows Phone 7 zcela nový operační systém, který Microsoft skutečně vyvinul “na zelené louce” a který nemá NIC společného s Windows Mobile?
Je i není. Neuspokojivá odpověď ve stylu hárající chytré horákyně, já vím. Windows Phone 7 jsou postaveny na operačním systému Windows CE, na kterém běžely i Windows Mobile. Dnešní oficiální název zní Windows Embedded CE a aktuální verze má pořadové číslo 6. I Windows Mobile v poslední verzi 6.5 byly stále založeny na Windows CE 5. Jak vidíte, Microsoft nám to moc neulehčuje a číslo verze Windows Mobile není nijak závislé na verzi použitých Windows CE. WP7 dle všech indicií běží na buildu Windows CE 6.
Windows CE 6 mají oprotí Windows CE 5 několik výhod. A z toho plyne, že i WP7 využívají nových rysů v systému a netrpí hlavními problémy Windows Mobile aplikací.
- Ve Windows CE 5 mohlo běžet najednou maximálně 32 procesů. Ano, celých 32 procesů musí stačit každému, ale s tím, jak se smartphony/PDA/MDA vyvíjely a výrobci ihned po startu zařízení obsazovali stále více procesních slotů pro své a se zařízením dodávané aplikace, se tento limit kupodivu ukázal nedostačující. Podpora cca 32 000 procesů ve Windows CE 6 je pořádné zlepšení.
- Ve Windows CE 5 měl každý proces 32 MB virtuální paměti a všechny procesy sdílely 4 GB adresní prostor. Nechci zabíhat do detailů, ale způsob nahrávání dynamických knihoven a jejich sdílení mezi procesy mohl vést velmi rychle k fragmentaci paměti a k chybě “nedostatek paměti”, i když fyzické paměti bylo dostatek. V CE 6.0 jsou 2 GB virtuálního paměťového prostoru vyhrazeny pro kernel a 2 GB pro každý proces. Správa paměti v CE 6 má některé nepříjemné dopady na vývojáře kernel/user driverů, ale pro uživatele i vývojáře aplikací je tento paměťový model mnohem lepší.
Mobilní Silverlight ve WP7 interně využívá Compact .Net Framework, který můžete znát z Windows Mobile. Jestliže pro WP7 vyvíjíte, poznáte to i podle toho, že při ladění aplikace a pokusu editovat zdrový kód vám Visual Studio hlásí, že Compact .Net Framework aplikace nemohou být při ladění upravovány.
Shrnuto – Windows Phone 7 mají nový kabátek (UI Metro), nová běhová prostředí pro uživatelské aplikace (Silverlight, XNA Framework) a vylepšený podvozek (CE 6). Psát a hlavně v článcích zdůrazňovat, že WP7 nemají se staršími Windows Mobile NIC společného, mi přijde v lepším případě naivní, v tom horším okázale neprofesionální. Už minulý rok jsem psal několikrát , že Microsoft by těžko za pár měsíců vyvinul zcela nový mobilní operační systém.
Mohu v ČR nakupovat aplikace v marketplace?
Stručná odpověď: Ne.
Složitější odpověď. Microsoft podle neoficiálních informací uvažuje, že marketplace v ČR bude dostupný “v létě 2010 2011”.
Neoficiálně to jde – stačí mít zahraniční platební kartu, založit nějaký Live účet, kde nastavíte, že pocházíte třeba z USA/UK. Ale musíte být asi velcí blázni nebo nadšenci, abyste si přes tyto obstrukce kupovali dnes (psáno 15.2. 2011) v ČR WP7 telefon. Počítejte také s tím, že když Microsoft zpřístupní marketplace pro ČR, a vy budete chtít používat svůj běžný Live účet, zakoupené aplikace mezi různými Live účty nepřevedete.
Mohu dnes dát svou WP7 aplikaci do marketplace?
Stručná odpověď: Ne.
Složitější odpověď. Pokud chcete dát aplikaci do marketplace, vyvíjejte se zahraničním partnerem. Je možné také se s trochou kreativity při tvorbě vývojářského účtu (v komentářích tohle sousloví vysvětlovat raději nebudu) registrovat jako vývojář z jiné země, pokud máte zahraniční platební kartu, ale riskujete, že Microsoft na tento “trik” přijde a zablokuje vám prodej aplikací, protože porušujete jeho podmínky.
Dobře, jsem smířen s tím, že se do market place prozatím nedostanu, ale přesto chci svou aplikaci otestovat na reálném zařízení, a ne jen v emulátoru. Jak to udělám, když mi WP7 telefon nedovolí nahrát vlastní aplikace?
Nejjednodušší je dnes použít Chevron WP7 k neoficiálnímu odemknutí telefonu. Poté co telefon odemknete, můžete nahrávat své vlastní aplikace. Podrobný návod, jak odemknout telefon, je na XDA-Developers, takže jej zde nebudu opakovat. Autoři Chevronu používají na odemčení WP7 telefonu jednoduchý trik. Požadavek na odemčení telefonu cílený na servery Microsoftu přesměrují na lokální počítač a odemčení telefonu povolí. Výhodou je, že nejde o vážný zásah do zařízení, nevýhodou, že pro Microsoft bude snadné tuhle “díru” (dá se pro tohle amatérské zabezpečení najít nějaký jiný eufemismus?) uzavřít další plánovanou aktualizací. Microsoft ale po setkání s autory Chevronu přislíbil, že sám umožní “co nejdříve” vývojářům nahrání a ladění vlastních aplikací v telefonu, aniž by bylo nutné otevírat a platit za vývojářský účet. Neznámou proměnnou je, které jednotky pro měření času používá Microsoft, kde, soudě podle stále odkládaného data první aktualizace pro WP7, korporátní čas evidentně plyne pomaleji, a jestli optimistická fráze “co nejdříve” zahrnuje alespoň předpokládanou dobu životnosti WP7 na trhu smartphonů.
Mohu pro WP7 vyvíjet v Compact .Net Frameworku?
Ne. I když Microsoft Compact .Net Framework používá a při nahrání Silverlight aplikace je patrné z debug logů, že se nahrávají CNF assembly, vlastní CNF aplikaci nenapíšete. Ale – v poslední části tohoto FAQ o prozatím hypotetické možnosti spouštět CNF aplikace na WP7 zařízení znovu píšu.
Mohu pro WP7 vyvíjet nativni (C/C++) aplikace? Slyšel jsem o nějakém Microsoftem vyvinutém nativním frameworku Iris.
Stručná odpověď: Nativní aplikace nejsou podporovány, můžete vyvíjet jen Silverlight aplikace nebo aplikace využívající XNA Framework. Na Iris v klidu zapomeňte.
Složitější odpověď: Nejprve vyřídíme IRIS, což je framework, ke kterém jsem se také vyjadřoval na twitteru.
Twitter: Objevily se bajky o tajném nativním frameworku IRIS pro #WP7. IRIS ale připomíná spíš mix CNF/WPF + P/Invoke. Nativní kód =stále WIN CE API |
Zde jen dodám, že IRIS si můžete představit jako framework, který v MS vyvinuli vývojáři, kteří asi nesnášejí technologie WPF/XAML/Silverlight vytvořené jejich kolegy, a proto si navrhli vlastní značkovací jazyk mixovaný s řízeným kódem a množstvím API (P/Invoke) volání. IRIS Microsoft pravděpodobně používá v shellu a ve svých WP7 aplikacích. Jestliže jste se ptali, jak to, že u MS aplikací třeba prvky Pivot a Panorama podporují plynulejší skrolování než stejné prvky v Silverlightu, v použití IRIS frameworku leží pravděpodobně odpověď. V Microsoftu buď občas neví levice, ce dělá pravíce, anebo mobilní Silverlight není zas tak odladěn a vyšperkován, jak by se mohlo z prezentací demo aplikací u MS evangelistů zdát, a teprve IRIS je tím zázrakem, který rozanimuje výchozí uživatelské rozhraní a dovede recenzenty WP7 systému k stále opakované větě o “ďábelské rychlosti WP7 aplikací”. Věta “o ďábelské rychlosti WP7 aplikací” platí paradoxně do té doby, než začnete další aplikace skutečně instalovat, k čemuž se nadšení recenzenti už asi nedokopou. Trochu sarkasticky dodejme, že v bajtech zhmotněná IRIS snad není ve WP7 proto, aby poslala brzy bezduché WP7 do křemíkového pekla, stejně jako kdysi mytologická Iris pomohla Dídó uvolnit duši z těla.
Nativní kód ale některé aplikace napsané v Silverlightu používají. Jestliže si prohlédnete XAP soubory (XAP soubor – distribuční soubor Silverlight aplikace) aplikací od výrobcu zařízení, zjistíte, že používají knihovnu GAC_Microsoft.Phone.InteropServices_v7_0_0_0_cneutral_1.dll. Jak název assembly napovídá, měla by sloužit jako most k nativnímu kódu.
Aplikace od výrobce tuto assembly používají pro dynamické volání metod COM objektů. Zkusil jsem si napsat jednoduchou COM assembly ve VS 2008 pro Windows CE, protože VS 2010 z rozhodnutí nějaké moudré hlavy ve vývojářské centrále Microsoftu podporu pro vývoj CE aplikací již neobsahuje. COM knihovnu jsem nazval SL_COM2.dll.
Poté jsem založil projekt v Silverlightu, přidal do něj soubor nazvaný WPInteropManifest.xml, který obsahují i aplikace od výrobců. Soubor WPInteropManifest.xml má jednoduchý obsah.
Do projektu jsem přidal knihovnu GAC_Microsoft.Phone.InteropServices_v7_0_0_0_cneutral_1.dll. i svou COM knihovnu SL_COM2.dll a u obou knihoven jsem nastavil build akci na content, aby obě knihovny byly přidány do výsledného XAP souboru. Žádné COM Interop knihovny nevygenerujete, COM typy musíte naimportovat z COM knihovny “ručně”.
Pomocí reflexe zaregistrujeme COM knihovnu na cílovém zařízení s využitím metod v assembly GAC_Microsoft.Phone.InteropServices_v7_0_0_0_cneutral_1.dll.
Tento kód projde, ale na posledním řádku dostanete výjimku, která znamená, že vaše COM knihovna je nekompatibilní s aktuální verzí operačního systému. Musíte si na internetu “najít” a nainstalovat správný Platform builder, což udělal asi Ch. Welsh, nebo si pohrát s PE hlavičkami knihoven, což jsem udělal já. COM knihovna by mohla být po odstranění všech překážek i branou ke všem API funkcím, které si vystavíte v COM objektech. Nepředpokládejte ale, že vaše aplikace bude při využívání COM knihovny přijata do marketplace.
Když jsou problémy s umístěním aplikací do marketplace, je naděje, že brzy bude pro WP7 existovat “jailbreak” a my budeme mít obchod s neoficiálními aplikacemi? Dají se WP7 “hacknout”?
Všechno jde, jen to stojí čas a peníze. A musíte mít přitom víru, že WP7 z trhu rychle nezmizí.
Hlavní problém je podle mě v tom, že Silverlight aplikace běží ve striktním bezpečnostním modelu, který není snadné překonat. Takže možnosti, které mě napadají:
Metoda pokus-omyl – začneme hledat slabiny v zabezpečení celé CE platformy a doufat, že Microsoft někde udělal další školáckou chybu podobnou té, kterou využil Chevron, jen teď někde v mnohem nižších vrstvách systému. Třeba kdyby Microsoft ponechal i byť jen trochu pootevřen přístup k RAPI, to by byla paráda. Sice se dá “získat” a použít knihovna SmartDevice.Connectivity, která RAPI interně využívá, ale neodemčený telefon nespolupracuje.
Ukázka volání:
Daleko nadějnější mi přijde pokračovat tak, že se do CE registrů přidá vlastní driver, který po startu zařízení shodí výchozí WP7 shell a dovolí vám nainstalovat a spouštět nativní aplikace i aplikace psané v Compact .Net Frameworku. V dalším kroku by to chtělo nového hostitele Silverlight aplikací, který bude vstřícnější k neoficiálním aplikacím. Na některých HTC zařízeních se průnik do registru již podařil… Takže nezbývá než zopakovat: Všechno jde, jen to stojí čas a peníze.
Snad jste v tomhle článků nalezli alespoň něco zajímavějšího než v konfekčních článcích o WP7.
Tuesday, February 15, 2011 3:23:05 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Compact .Net Framework | Mobilitky | Silverlight | WP7
Monday, February 16, 2009
GSM Net Monitor verze 0.9.0
Homepage aplikace.
Instalační cab.
Návod na rozchození lokalizace pozice pomocí BTS
Změny ve verzi 0.0.9.
- Vylepšena stabilita aplikace. Pro znalce: Přesně řečeno, při startu pluginu se žádným způsobem nepracuje s RIL knihovnou. Pokud by při inicializaci pluginu byly stále na některých zařízeních potíže, zbývá už jen načítat RIL funkce dynamicky přes LoadLibrary.
- V souboru se zachycenými BTS se na každém řádku (poslední údaj) vypisuje informace o síti (network id). (ukázka -26.01.2009;12:41:26;18208;43649;-1;23001;) Přidáno na žádost lovců BTS.
Důležité:
Před instalací nové verze vypněte v aplikaci sledování sítě. Nejlépe starou verzi také sami deaktivujte v nastavení Today obrazovky a odnistalujte ji přes applet Přidat-Odebrat programy.
Protože se jedná o AlFA preview, doporučuji před instalaci Net Monitoru mít v zařízení např. SPB Pocket Plus a v něm aktivovaný safe boot - jestliže by vám "vytuhlo" zařízení, nebudete muset dělat HR (Hard Reset), protože můžete při startu zařízení dočasně deaktivovat Today pluginy.
Program pro jistotu ani nezkoušejte na zařízení, kde je nahráno TouchFlo, nebo jiný agresivní Today plugin. Riskujete zatuhnutí zařízení a je zbytečné mi potom psát dojemné maily, pokud nejste schopni si předtím udělat zálohu PDA nebo alespoň mít funkční safe-boot.
Po upgradu budete muset pravděpodobně znovu zadat svůj registrovaný email a přístupový kód. Pokud jste jej zapomněli, jděte na stránku http://gsmadmin.renestein.net a zadejte znovu svůj email. Aplikace vám nabídne opětovné zaslání emailu s přístupovým kódem.
Jestliže máte zařízení s VGA displejem, v pluginu jsou malé ikony a plugin je vykreslován na malé ploše. Plugin může být vykreslen na větší ploše - přes kontexové menu zobrazte Nastavení pluginu a změňte na záložce Základní nastavení preferovanou výšku na obrazovce Dnes. Ikony ale stejně zůstanou malé, proto chystám plnohotnotnou VGA verzi, do té doby lze plugin plně ovládat přes kontextové menu.
Monday, February 16, 2009 12:52:47 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky | Nativní kód | Net Monitor
Tuesday, February 10, 2009
Dobrovolní testeři pro virtuální GPS (pozice dle cell id)
Někdy v průběhu - na konci března (možná dříve, možná později) bude možné testovat moji aplikaci Virtuální GPS. Tento program zjišťuje pozici dle GSM buňky, ke které jste přihlášení, tedy podobně jako Google Maps Mobile nebo můj GSM Net Monitor. Hlavním rozdílem je to, že virtuální GPS můžete použít (teoreticky) s jakoukoli aplikaci, protože se v systému "tváří" jako běžná GPS. Tuto aplikaci poptával uživatel Pekro už někde v původním tématu o GSM Net Monitoru na ce4you http://www.ce4you.cz/forums/view_topic.asp?t=30365. Aplikaci mám prozatím vyzkoušenou na HTC Kaiser a HTC Touch Pro - spolupracuje bez problémů s TomTom a Google Maps (režim GPS). Pokud budete mít zájem o testování, napište prosím komentář k tomuto spotu nebo mi napište mail na adresu reneZAVINACrenestein.net s předmětem Tester GPS. Pokud by se vás přihlásilo více, vyhrazuji si právo vybrat jen některé z přihlášených testerů. Odměnou je pouze práce s beta verzí (myslím si) zajímavého programu. Aplikace je určena pro zařízení s OS Windows Mobile (5 - 6.x). Předem děkuji. :)
A zde je ukázka TomToma, který pracuje s virtuální GPS.
Tuesday, February 10, 2009 6:09:09 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky | Ostatní
Monday, December 1, 2008
Běh aplikace na Windows Mobile při vypnutém displeji a opětovné probuzení zařízení
Jedním z problémů, se kterými se vývojáři často potýkají, je, že PDA (přesněji 7Windows Mobile Professional a Classic zařízení - zařízení s dotykovým displejem) na rozdíl od Smartphonu (Windows Mobile Standard) po uplynutí doby nastavené v ovládacích panelech přecházejí do stavu "Off" (přesněji do stavu "Suspended" dle oficiální terminologie, stav Off má pouze Smartphone - my ale budeme dále ve spotu používat termín "off") , v němž je provádění kódu aplikace zcela "zmrazeno". Aplikace jsou "hibernovány" a můžeme je považovat za dočasné mrtvolky.
Občas potřebujeme, aby sice došlo k vypnutí displeje zařízení a my tak drasticky a navíc zbytečně neredukovali výdrž baterie, ale aby naše aplikace na pozadí stále běžela. To je první požadavek. Dalším z častých požadavků je schopnost aplikace probudit celé zařízení ze stavu "off".
Jestliže nám jde pouze o probuzení aplikace po uplynutí námi nastaveného času či při nějaké události (připojení k síti, změna proxy apod.), je řešení jednoduché - v našem arzenálu bude hrát prim omnipotentní funkce CeSetUserNotificationEx.
Když chceme v naší aplikaci pracovat i při vypnutém displeji (např. odpočítáváme sekundy v aplikaci "minutka") a současně probudit zařízení poté, co uběhla nastavená doba, musíme se začít přátelit s dalšími mocnými, avšak ke škodě samotné platformy Windows Mobile mizerně dokumentovanými API.
Co musíme zajistit:
- Zařízení nesmí přejít do "off" módu, ale musíme jej ponechat ve speciálním stavu, kdy je vypnutý displej, ale aplikace, které potřebují běžet, nejsou "zmrazeny". Námi požadovaný speciální stav se na Windows Mobile nazývá "unattended mód". Z hlediska uživatele je při "unattended módu" zařízení vypnuto, ale naše aplikace, která si o tento mód požádala, pokračuje ve své činnosti.
K tomu nám poslouží API PowerPolicyNotify.
PowerPolicyNotify(PowerMode.UnattendedMode, UNATTENDED_ON).
Funkci PowerPolicyNotify předáme v prvním argumentu požadavek na Unattended mód a ve druhém argumentu konstantu UNATTENDED_ON s hodnotou 1 - TRUE.
- V unattended módu chceme zařízení zcela probudit. Opět použijeme API PowerPolicyNotify.
PowerPolicyNotify(PowerMode.AppButtonPressed, 0)
Tentokrát ale předáme konstantu PowerMode.AppButtonPressed, která simuluje stisknutí tlačítka "On/Off" na zařízení. Druhý argument musí být 0, funkcí s ním při tomto volání nepracuje.
- Jestliže již nepotřebujeme běžet v "unattended módu", měli bychom dovolit zařízení, aby naši aplikaci hibernovalo. Nejpozději při ukončení aplikace se tedy musíme vzdát "unattended módu". Použijeme opět API PowerPolicyNotify s prvním argumentem PowerMode.UnattendedMode a ve druhém argumentu předáme konstantu UNATTENDED_OFF s hodnotou 0 - FALSE.
PowerPolicyNotify(PowerMode.UnattendedMode, UNATTENDED_OFF).
Sice jsem si ověřil, že při ukončení procesu je "unattended mód" zrušen samotnými Windows, ale je vždy příjemné pracovat s kódem, v němž nejsou obvyklé "prasácké" zlozvyky v managed kódu, a nenechat tedy v naší situaci uklízet jen Garbage Collector nebo správce procesů ve Windows.
V následujícím příkladu naleznete také tento zakomentovaný kód:
powerSettings = SetPowerRequirement("BKL1:", (int)DeviceState.FullOn, POWER_FORCE, IntPtr.Zero, 0);
if (powerSettings == IntPtr.Zero)
{
MessageBox.Show("Failed");
}
K zapnutí displeje je použito API SetPowerRequirement. Toto API ale v "unattended" módu selhává - vždy mi na zařízeních, která mám doma, vrací false. Dále musíte znát zkratku zařízení, pro které chcete nastavit nový režim. Na většině zařízení je displej identifikován zkratkou BKL1: - abyste si ale byli jisti, musíte název najít v registrech - klíče pod HKLM\Drivers\Active\*. API PowerPolicyNotify je tedy pro naše účely mnohem vhodnější.
Pozor: Některá zařízení (pokud se dobře pamatuji, tak např. MIO) nemají od výrobce podporu "unattended" módu a aplikace je stejně vždy zmrazena.
Zde je slíbený příklad - na formuláři je pouze listbox, do kterého je každých 5 vteřin přidáno další číslo. Můžete si ověřit, že čísla přibývají i v "unattended" módu. Po uplynutích každých 75 vteřin (konstanta WAKE_UP_COUNTER (15) * 5) je zařízení opakovaně probuzeno k "plnému vědomí", což se u něj projeví rozsvíceným displejem.
V ovládacích panelech (záložka Systém, položka Napájení, ikona Upřesnit) nastavte vypnutí displeje i zařízení po uplynutí jedné minuty neaktivity, abyste si příklad užili.
using System.Runtime.InteropServices;
using System.Windows.Forms;
using System;
using System.Linq;
using System.Collections.Generic;
using System.ComponentModel;
using System.Data;
using System.Drawing;
using System.Text;
namespace PowerPDAProject
{
public delegate void MethodInvoker();
public partial class Form1 : Form
{
public const int UNATTENDED_ON = 1;
public const int POWER_FORCE = 0x1000;
public const int UNATTENDED_OFF = 0;
public const int WAKE_UP_COUNTER = 15;
private int m_secondsCount;
private IntPtr powerSettings;
public enum PowerMode
{
ReevaluateStat = 0x0001,
PowerChange = 0x0002,
UnattendedMode = 0x0003,
SuspendKeyOrPwrButtonPressed = 0x0004,
SuspendKeyReleased = 0x0005,
AppButtonPressed = 0x0006
}
[DllImport("CoreDll.dll")]
public static extern int PowerPolicyNotify(PowerMode powerMode, int flags);
public enum DeviceState : int
{
Unspecified = -1,
FullOn = 0,
LowOn,
StandBy,
Sleep,
Off,
Maximum
}
[DllImport("CoreDll.DLL")]
public static extern IntPtr SetPowerRequirement(String pvDevice, int DeviceState, int DeviceFlags, IntPtr pvSystemState, int StateFlags);
[DllImport("CoreDll.DLL")]
public static extern uint ReleasePowerRequirement(IntPtr hPowerReq);
public Form1()
{
InitializeComponent();
m_secondsCount = 0;
}
private void listBox1_SelectedIndexChanged(object sender, EventArgs e)
{
}
private void Form1_Load(object sender, EventArgs e)
{
bool result = (PowerPolicyNotify(PowerMode.UnattendedMode, UNATTENDED_ON) != 0);
MessageBox.Show(result.ToString());
timer1.Enabled = true;
}
private void timer1_Tick(object sender, EventArgs e)
{
m_secondsCount++;
listBox1.Invoke((MethodInvoker)(
() => listBox1.Items.Add(m_secondsCount.ToString())));
if (m_secondsCount % WAKE_UP_COUNTER == 0)
{
PowerPolicyNotify(PowerMode.AppButtonPressed, 0);
//powerSettings = SetPowerRequirement("BKL1:", (int)DeviceState.FullOn, POWER_FORCE, IntPtr.Zero, 0);
//if (powerSettings == IntPtr.Zero)
//{
// MessageBox.Show("Failed");
//}
}
}
private void Form1_Closing(object sender, CancelEventArgs e)
{
timer1.Enabled = false;
timer1.Dispose();
PowerPolicyNotify(PowerMode.UnattendedMode, UNATTENDED_OFF);
ReleasePowerRequirement(powerSettings);
}
}
}
Monday, December 1, 2008 6:23:53 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Compact .Net Framework | Mobilitky
Friday, November 7, 2008
Změna nastavení aplikace pro stahování TV programu
Po opakovaných dotazech v mailu, proč se posledních 14 dní nestahuje TV program automaticky do MDA, dávám odpověď sem, abych nemusel všem odpovídat individuálně.
Pravděpodobně se opět trochu změnilo generování TV programu a je nutné upravit kofiguraci aplikace.
V konfiguračním souboru RStein.SimpleWMDownloader.exe.config se ujistěte, že máte nastaveny následující klíče takto:
<add key="StartDate" value="20081104"/>
<add key="StartDateValue" value="1225753200"/>
<add key="DayOffsetValue" value="86400"/>
Vzorový konfigurační soubor může vypadat takto:
<?xml version="1.0" encoding="utf-8" ?>
<configuration>
<appSettings>
<add key="StartDate" value="20081104"/>
<add key="DayQueryKey" value="dny[]"/>
<add key="StartDateValue" value="1225753200"/>
<add key="DayOffsetValue" value="86400"/>
<add key="NumberOfDays" value="8"/>
</appSettings>
<system.diagnostics>
<trace autoflush="true" indentsize="0">
<listeners>
<add name="myListener"
type="System.Diagnostics.TextWriterTraceListener"
initializeData="c:\Rstein.SimpleWMDownloader.log" />
</listeners>
</trace>
</system.diagnostics>
</configuration>
Podrobné informace o aplikaci a instalace
A na okraj dodám, že aplikaci nemusíte použivat jen pro stahování TV programu, ale lze s ní stáhnout jakoukoli stránku na webu, kterou chcete při synchronizaci přes AS uložit do (M|P)DA. Stačí do souboru DownloadConfig.txt přidat další řádky v tomto tvaru:
URL;cesta k souboru na pda
Příklad:
http://www.example.com/vzor.txt;\Storage card\example\vzor.txt
http://www.example.com/dalsi2.txt;\Storage card\example\dalsi2.txt
Friday, November 7, 2008 11:29:27 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
.NET Framework | Compact .Net Framework | Mobilitky | Ostatní
Monday, August 11, 2008
Dobře utajený nástroj - Interní Spy
Dnes jsem náhodou našel užitečný "Easter Egg" skrytý ve Windows Mobile (určitě ve verzích 5 a 6). Když držíte tlačítko "Action" a současně přidržíte stylus - jako kdybyste chtěli zobrazit kontextové menu - v horní liště s notifikačními ikonami přesně mezi popiskem formuláře a první notifikační ikonou, zobrazí se okno Internal Use Spy, ve kterém najdete informace o hwnd aktivního okna, třídě (class), pozici - než bych se rozepisoval, podívejte se sami na obrázky, jaké informace o okně jsou zobrazeny. Docela užitečná věc, když nemám po ruce notebook s nástrojem Remote Spy.
Monday, August 11, 2008 2:57:08 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Compact .Net Framework | Mobilitky
Wednesday, July 30, 2008
GSM Net Monitor verze 0.7.0. Alfa
Homepage aplikace.
Instalační cab.
Návod na rozchození lokalizace pozice pomocí BTS
Změny ve verzi 0.0.7.
- Odstraněna chyba, která se mohla vyskytnout při odesílání požadavku na server => Net Monitor vypisoval chybu 2 (špatné formátování).
Důležité:
Před instalací nové verze vypněte v aplikaci sledování sítě.
Protože se jedná o AlFA preview, doporučuji před instalaci Net Monitoru mít v zařízení např. SPB Pocket Plus a v něm aktivovaný safe boot - jestliže by vám "vytuhlo" zařízení, nebudete muset dělat HR (Hard Reset), protože můžete při startu zařízení dočasně deaktivovat Today pluginy.
Po upgradu budete muset pravděpodobně znovu zadat svůj registrovaný email a přístupový kód. Pokud jste jej zapomněli, jděte na stránku http://gsmadmin.renestein.net a zadejte znovu svůj email. Aplikace vám nabídne opětovné zaslání emailu.
Wednesday, July 30, 2008 4:06:40 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky | Nativní kód | Net Monitor
Monday, July 28, 2008
Technologie použité při vývoji Net Monitoru
V mailu jsem dostal dotaz, v "čem je napsán" GSM Net Monitor. Možná to bude zajímat i někoho dalšího, protože v Net Monitoru se potkává paleolit s postmodernim věkem . :) Při vývoji aplikace si uvědomíte nejen, kde vám .Net Framework šetří práci, ale i to, kde by jeho režie byla spíš na obtíž, a v čem exceluje C++. Soukromý povzdech: C# generika je skvělá, ale C++ šablony u mě kralují...
Serverová část - databáze MSSQL 2005, ASP.NET 3.5, Windows Communication Foundation 3.5 s podporou toho, čemu se podivně říká REST, LINQ s vlastními "extenzními" metodami, jazyk C#.
Klientská část na PDA - pouze Windows API - protože jsem chtěl, aby aplikace neměla přehnané paměťové nároky, nepoužil jsem ani COM XML parser od Microsoftu a jen doufám, že Windows CE team portuje desktopovou knihovnu XmlLite. Jazyk C++.
Monday, July 28, 2008 10:11:54 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky | Nativní kód | Net Monitor
Friday, July 25, 2008
GSM Net Monitor verze 0.6.0. Alfa Preview - !podpora lokalizace polohy bez GPS na vámi zvolených mapách! Místo Google Maps Mobile třeba Seznam...
Homepage aplikace.
Hlavní změny:
- Lokalizace polohy dle BTS, ke které jste přihlášeni. Přesný návod, jak zprovoznit tuto funkci, naleznete níže.
- Aplikace je určena pouze pro zařízení Windows Mobile 5 Professional (zařízení s dotykovou obrazovkou) a vyšší.
- Odstraněna spodní lišta ("telefon - indikátor zapnuté/vypnuté rádiové části") , která dle uživatelských ohlasů zbytečně zabírala místo. Lišta se vrátí v některé další verzi po přidání dalších indikátorů, kdy už bude mít větší smysl. V nastavení si budete vždy moci vybrat, zda má být lišta viditelná.
- V nastavení si můžete zvolit preferovanou výšku pluginu na Today obrazovce.
- Vylepšen instalační cab, který automaticky deaktivuje stávájící verzi GSM .Net Monitor na Today obrazovce a zapne po instalaci jeho novou verzi. Přesto ihned po instalaci doporučuji soft reset zařízení.
- Zobrazení mapy s lokalizovanou pozicí pod/nad Today pluginem nebo přes celou obrazovku. Pro lepší představu se podívejte na snímky obrazovek v tomto spotu.
- Zcela přepracován způsob práce s RIL vrstvou.
- Odstraněny chyby (a zcela jistě zaneseny nové) :).
- Změna grafiky.
Instalace
Protože se jedná o AlFA preview, doporučuji před instalaci Net Monitoru mít v zařízení např. SPB Pocket Plus a v něm aktivovaný safe boot - jestliže by vám "vytuhlo" zařízení, nebudete muset dělat HR (Hard Reset), protože můžete při startu zařízení dočasně deaktivovat Today pluginy.
Důležité: Pokud používáte předchozí verzi .Net Monitoru, pro jistotu ji sami deaktivujte na Today obrazovce a poté odinstalujte.
- Z adresy http://blog.renestein.net/__DOWNLOAD/NetMonitorTodayInstall.CAB si stáhněte instalační CAB.
- CAB spusťte a potvrďte případně hlásky zabezpečení.
- Resetujte (Soft reset) zařízení.
Návod na zprovoznění lokalizace polohy:
- Nainstalujte aplikaci GSM .Net Monitor.
- Na adrese http://gsmadmin.renestein.net/ si musíte vygenerovat unikátní přístupový kód. Stačí zadat platný email, opsat "captcha" kód a kliknout na tlačítko 'Vygenerovat přístupový kód". Pozor si dejte na to, že některé (zvláště freemailové ) schránky mohou email umístit do složky se spamem, nebo rovnou smazat.
- Z adresy gsmservicenoreply@renestein.net vám přijde email s přístupovým kódem, který musíte aktivovat kliknutím na odkaz v emailu. Pokud se aktivace podaří, zobrazí se vám následující informace.
- Přístupový kód a registrovaný email je nutné zadat v nastavení v GSM Net Monitoru. Z kontextového menu vyberete položku Nastavení a poté přejdete na záložku BT GPS souřadnice, kde vyplníte pole Email a Klíč (přístupový kód). Dbejte na to, abyste správně opsali i velikost písmen v přístupovém kódu. Potvrďte nové nastavení kliknutím na tlačítko OK.
- V nastavení, na záložce Základní nastavení, můžete změnit časový interval, v jakém jsou zjišťovány informace o GSM síti. Výchozí hodnota je 60 sekun, můžete nastavit např. 5 sekund.
- Jestliže jste vše zadali správně, spusťte sledování BTS v GSM Net Monitoru vybráním položky 'Sledovat informace o GSM síti' (to můžete udělat také kliknutím na zelené tlačítko v levém horním rohu aplikace). Poté vyberte z kontextového menu položku Zobrazovat mapu.
Důležité podrobnosti: Jestliže chcete mapu zobrazovat kdykoli po spuštění pluginu, můžete v nastavení (opět záložka BT GPS souřadnice - viz obrázek u bodu 4) zaškrtnout položku 'Zobrazovat mapu po spuštění'´. Samozřejmě při nedostupnosti WiFi Net Monitor používá placené GPRS/EDGE připojení. Mapa je viditelná po přepnutí na záložku GPS data v pluginu. Mapa je viditelná pouze, když jsou k dispozici platné GPS souřadnice. Jestliže jste na místě, kde GPS souřadnice BTS nejsou známy nebo jste bez GSM signálu, aplikace mapu skryje. Mapa NENÍ skryta, jestliže je zobrazena přes celou obrazovku (full screen).
- Na celou obrazovku mapu přepnete zobrazením kontextového menu na mapě a vybráním jediné položky ´Celá obrazovka´. Zobrazování mapy na celé obrazovce zrušíte opětovným zobrazením kontextového menu na mapě a vybráním (nyní zaškrtnuté) položky ´Celá obrazovka´.
Poznámky:
- Po instalaci je v aplikaci přednastaveno zobrazování pozice na wap verzi map Seznamu. Můžete ale použít jakoukoli další mapu, které stačí předat GPS souřadnice.
http://wap.mapy.cz/search?from=&query=LOC:{LAT} {LON}&mapType=base&zoom=14
V URL map stačí zadat, kam má aplikace doplnit GPS souřadnice - řetězec {LAT} bude nahrazen zeměpisnou šířkou a řetězec {LON} zeměpisnou délkou.
- Aplikace zjišťuje souřadnice na adrese http://gsm.renestein.net/NetMonitorService.Svc/GSMTEST/GsmQuery(...) . Toto URL je zadáno v textovém poli Služba na záložce GPS souřadnice a neměli byste ho měnit.
- Záložka Podrobnosti pracuje stejně jako v předchozích verzích jen s lokálními csv seznamy BTS ze serveru GSMWeb.
Komerční využití GSM Net Monitoru i přidružených služeb je striktně zakázáno. Pokud máte zájem o komerční služby, kontaktujte mě prosím.
!Za žádné přímé, nepřímé, reálné či domnělé škody způsobené aplikací nenesu žádnou odpovědnost!
Užijte si to.
Různé obrazovky:
Aktualizace 31.7.:
Ještě pro informaci:
Aplikace se snaží vypisovat chyby.
Pokud je chyba se znaménkem - (např. -1001), je chyba pravděpodobně na klientovi (není dostupné internetové připojení apod.).
Pokud je chyba bez znaménka -, požadavek odmítl můj server (např. chyba 1 znamená, že jste nebyli úspěšně ověřeni - nemáte platné uživatelské jméno, opsali jste špatně přístupový kód atd.).
Pokud budete mít nějaký problém, opiště mi hlavně prosím číslo chyby.
Pokud BTS není v databázi - aplikace vypisuje chyba na serveru 1000. Nic se neděje, pouze pro tuto BTS nemám ještě GPS souřadnice.
Friday, July 25, 2008 12:18:26 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
.NET Framework | Mobilitky | Net Monitor
Monday, July 7, 2008
Víte, u kolika českých BTS už zná Google jejich přibližnou polohu? Aneb Google Maps Mobile
Google má ve svém program Google Maps Mobile užitečnou funkci pro přibližné určení polohy bez použití GPS. Volba "Moje Poloha" se pokusí o lokalizaci na základě pozice GSM buňky (buněk), ke které je momentálně přihlášen váš mobilní telefon. Od počátku bylo zřejmé, že Google musí sbírat informace o pozici GSM buněk "za pochodu", protože žádné oficiální, a navíc celosvětové, databáze BTS neexistují. Google tedy pravděpodobně na své servery anonymně odesílá informace o aktuální GSM buňce společně s GPS souřadnicemi vždy, když v GM Mobile zapnete GPS. Viz také diskuze pod článkem na Navigovat.cz, který upozorňoval na novou verzi GM Mobile. Dohady potvrdil i můj pokus, kdy jsem několikrát na místech, kde aplikace GM Mobile nejprve sveřepě odmítala zobrazit pozici na základě buňky, pustil GPS, a za několik hodin/dní jsem již byl lokalizován jen přes funkci "Moje poloha".
A jak je na tom Google dnes (7. 7. 2008) s "pokrytím" v ČR? Do statistiky jsou zahrnuty jen buňky v GSM síti (ne UMTS) společností T-Mobile, O2 a Vodafone, jejichž (neoficiální) seznamy naleznete na gsmweb.cz. Celkový počet GSM buněk, u nichž jsem zjištoval "pokrytí" Googlem, je tedy dán součtem evidovaných GSM buněk v odpovídajících seznamech na gsmweb.cz.
Celkem sledováno GSM buněk: 34 773
Z toho buněk s GPS souřadnicemi: 19 435
T-Mobile celkem buněk / z toho s GPS souřadnicemi: 11 060 / 6 379
O2 celkem buněk/z toho s GPS souřadnicemi: 11588 / 6 838
Vodafone celkem buněk/z toho s GPS souřadnicemi: 12125 / 6218
Prosím, neptejte se, jak jsem se k těmto údajům dostal, stejně vám to neřeknu ani nenapíšu. :) A do Googlu asi také nemá cenu psát. :)
Monday, July 7, 2008 6:50:45 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky | Nativní kód
Thursday, June 5, 2008
Windows Mobile - skrytí kontaktů na SIM kartě
Dnes mi jeden email připomněl, že jsem svůj jednoduchý prográmek na skrytí kontaktů na SIM kartě dal k dispozici jen na některých fórech o Windows Mobile, kde prý už nebyl k nalezení.
Program využije každý, kdo není spokojen s tím, že po restartu MDA (soft reset) se vždy v seznamu kontaktů mísí kontakty v paměti MDA s kontakty na SIM kartě. Skrytí kontaktů pomocí hacku v registrech je pouze dočasné. Můj program zajistí, že po restartu jsou kontakty na SIM kartě vždy skryty.
Následující cab stačí zkopírovat do MDA a spustit.
Stáhnout RStein.HideSimInstall.cab
Thursday, June 5, 2008 7:27:53 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky
Wednesday, May 28, 2008
Monday, May 5, 2008
Pozvánka na přednášku Pasti, strasti a propasti nativního/řízeného (managed) vývoje pro zařízení s operačním systémem Windows Mobile
Pozvánka na přednášku Pasti, strasti a propasti nativního/řízeného (managed) vývoje pro zařízení s operačním systémem Windows Mobile
Ve čtvrtek 15.5.2008 přednáším na WUG v Hradci Králové o vývoji aplikací pro Windows Mobile. Jestliže vás téma zajímá a máte cestu okolo, rád vás uvidím. ;)
Místo konání: Střední škola aplikované kybernetiky, Hradecká 1151, Hradec Králové (www.ssakhk.cz)
Datum a čas akce: 15.5.2008 17:00:00
Stránka WUG s podrobnostmi o akci: http://www.wug.cz/Aktuality/tabid/36/ctl/Detail/mid/492/ItemId/124/language/cs-CZ/Default.aspx
Monday, May 5, 2008 5:00:08 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Compact .Net Framework | Mobilitky | Net Monitor | Wifi Profiles Windows Mobile
GSM Net Monitor a WiFi profily mají vlastní stránky
Freewarové aplikace GSM Net Monitor a WiFi profily mají (už přibližně měsíc) své vlastní stránky, aby informace o nich nezůstaly utopeny pouze ve spotech na blogu a já jsem se zbavil dotazů na ICQ (nebo v to alespoň naivně doufám, než celé ICQ pošlu na hnojiště dějin=> na hnojišti končí produkty, které si nezaslouží místo na ordinérním smetišti dějin a mezi ně paskvil zvaný ICQ v posledních letech beze všech pochybností patří) , kde se dá stáhnout poslední verze nebo kde je možné o aplikacích diskutovat.
WiFi profily
GSM Net Monitor
BTW: Ani úpěnlivé prosby o přidání nějaké takové nebo onaké funkcionality do programů nezrychlí vývoj aplikací, protože aplikace jsou hračky vyvinuté jen jako vedlejší efekt komerční aplikace (GSM Net Monitor), anebo mi přišlo jednodušší napsat WiFi profily, než stále dokola ručně Petře (manželce) nastavovat PDA.
Pro mé účely jsou aplikace plně funkční a práce na nich pokračuje jen ve volném čase. Žádné prosby ani hrozby vývoj neurychlí. Vývoj bude rychlejší, když použijete magické Paypal tlačítko Donate na této stránce, případně na moji adresu přímo zašlete láhev ostřejšího pití (Johnie Walker, Four Roses, Tulamore Dew), nebo nějaké výborné víno (Pálava - výběr z hroznů, Tokajske víno, Archivní Modrý Portugal, Chardonnay, Rulandské modré, Rulandské šedé ...).
Monday, May 5, 2008 4:19:48 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky | Net Monitor | Wifi Profiles Windows Mobile
Thursday, April 24, 2008
Vlastní reakce na podrženi stylu uživatelem (zobrazení kontextového menu)
Další z triků pro Compact .Net Framework, na který se lidé často ptají. Chcete sami zareagovat na podržení stylu místo výchozího zobrazení kontextového menu, což zajišťuje výchozí obsluha události přímo v CNF? Přes P/Invoke je to možné.
private const uint GN_CONTEXTMENU = 1000;
private const uint SHRG_RETURNCMD = 0x00000001;
[StructLayout(LayoutKind.Sequential)]
public class SHINFO
{
public uint cbSize = 0;
public IntPtr hwndClient = IntPtr.Zero;
public int x = 0;
public int y = 0;
public uint dwFlags = 0;
}
[DllImport("aygshell", SetLastError = true)]
private static extern uint SHRecognizeGesture(SHINFO shrg);
//Obsluha udalosti MouseDown formulare/ovladaciho prvku
private void mouseDown(object sender, MouseEventArgs e)
{
SHINFO shinfo = new SHINFO();
shinfo.cbSize = (uint)(Marshal.SizeOf(shinfo));
shinfo.hwndClient = this.Handle; //handle formulare/ovladaciho prvku
shinfo.x = e.X;
shinfo.y = e.Y;
shinfo.dwFlags = SHRG_RETURNCMD;
if (SHRecognizeGesture(shinfo) == GN_CONTEXTMENU)
{
//nase reakce
}
}
V nativním kódu můžeme vlastním zpracováním gesta GN_CONTEXTMENU odstranit nepříjemnou a snad od počátku přítomnou chybu v MFC, která způsobí, že se animace ("tečky opisující kruh") zobrazí 2x. Ukázka z Today pluginu (čisté API, ne MFC).
SHRGINFO shrg;
HMENU hMenu;
shrg.cbSize = sizeof(shrg);
shrg.hwndClient = m_hWnd;
shrg.ptDown.x = point.x;
shrg.ptDown.y = point.y;
shrg.dwFlags = SHRG_RETURNCMD ;
POINT screenPoint = point;
ClientToScreen(m_hWnd, &screenPoint);
if (!tabControl.HasFocus())
{
:PostMessage(GetParent(), TODAYM_TOOKSELECTION, (WPARAM)m_hWnd, 0);
}
if (SHRecognizeGesture(&shrg) == GN_CONTEXTMENU)
{
//Nas kod
}
Thursday, April 24, 2008 12:11:30 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Compact .Net Framework | Mobilitky
Tuesday, April 1, 2008
Google Android a proč se na Androidu podílí i tak soudná firma, jakou je společnost HTC?
Protože se mě v posledních dvou měsících pár lidí na diskuzních fórech ptalo na to, co říkám platformě Android od Googlu a posléze na to, proč si myslím, že Androida podporuje HTC, dávám své poznámky sem, abych je nemusel posílat každému zvlášť. Uznávám, že první část byla by se dala shrnout jednou holou větou: "Nemám rád Google". :) Aby ale spot nepůsobil tak jednostranně - pořád bych raději Androida než tu tretku od Applu zvanou iPhone, která se mi nejprve líbila, ale poté, co jsem ji měl jeden den na hraní a prošel jsem všechny zdůrazňované přednosti iPhonu (hele, jak mi rotuje displej a jak mohu zvětšit část stránky v prohlížeči atd.), a znovu jsem se podíval na cenovku, jen jsem se dlouho smál. Ověřil jsem si, že stále žiju v báječném světě, kde vás samotná rozjuchaná reklama vyzve, abyste kašlali na image, což Apple fanoušci zvládají dokonale a iPhone samozřejmě kupují většinou jen proto, že se jim samotným líbí a ne že by si chtěli honit triko před podobně nezávislými kámoši. A mimochodem - Apple dle posledních "analýz" prý nemá skoro žádné náklady na marketing - v postorwellovském světě slovo nic znamená (ale fakt jen přibližně :) ) 1/3 zisku za rok 2006.
" Domníváte se, že se prosadí mobilní linuxová platforma Google Android, která je open source => méně závislá na oficiální implementaci výrobce?"
Ne, podle mě se neprosadí a bude to pořádný průšvih - ale takový experiment si Google dovolit může a neúspěch (prozatím) nijak neohrozí jeho hlavní "business". Kdyby za Androidem nestál Google, (skoro) nikdo se o tuto platformu nebude zajímat - jenže dnes vše, co dělá Google, má ihned kolem sebe mediální aureolu něčeho úžasného a důležitého. Google je obr na hliněných nohou - Google se sice rozkročil do mnoha oblastí, ale kromě vyhledávání mu z žádné oblasti, o kterou se zajímá, netečou žádné zajímavé peníze - a já osobně žadný další vydatný zdroj peněz ani v budoucnu nevidím. A do těch hliněných nohou ho na každém nepřátelském území, které se snaží svým "přátelským" přístupem anektovat, s gustem a požitkářskou vervou nakopne jakákoli firma, která nechce přijít o svůj současný tržní podíl. A že by Google sesadil z trůnu Nokii nebo Microsoft? Dobrý vtip... Vždyť jeho "peněženka" nedokáže ani pořádně konkurovat PayPalu.
Heslo "don´t be evil" je nádherně líbivé, na věčně naivní dušičky stále ještě svojí setrvačností působí a každá firma je stejně jako politická strana vděčná za zapálené "užitečné idioty". A Google se zatím jako každá normální firma snaží už jen maximalizovat zisk pro své akcionáře.
Lehké koketování Google s Open Source je různými obskurními blogy a webziny odměňováno vtíravou, neplacenou a skoro bez výhrad kladnou reklamou po celém internetu. Komunitní tamtamy stále duní, aktivity Googlu propagují zdarma nadšení jedinci v různých diskuzních fórech a pro Google zapálené blogy, jež šíří jakoukoli novou zprávu či jen fámu z Googlu jako největší událost od zvěstování evangelia. Nezáleží na tom, jestli Google mluví o Androidu, aktualizuje Page Rank, kupuje vývojářům nové hračky nebo se Larry či Sergej na dnešek špatně vyspali, protože si zapomněli rozsvítit svoji novou lávovou lampičku, ale vše, co dělá Google, je přece důležité, skvělé a současné firmy jako Nokia a Microsoft patří na zaneřáděné smetiště dějin, protože nechápou, jak nový svět vnímá moderní a vždy in komunitní a pro věci zdarma zapálená dušička, která v Googlu našla znovu ten věčně hledaný ideál kapitalisty s duší altruisty a líbivostí milostných charitek Aglai, Eufrosyne a Thalei. A to nemluvím o tom, že Google milují a jsou mu zcela oddáni - a to nejen proto, že je živí - noví a pelem moderní techniky ovátí mágové, čarodějové, zaklínači a alchymisté, ti rozkošní a právoplatní dědici magistra Kellyho, jimiž jsou různí SEO a SEM specialisti, kteří z křišťálové koule věští, co ten jejich miláček Google asi pozměnil ve svých hodnotících algoritmech a jak z klientů vydyndají další peníze na posun ze stého místa ve vyhledávání na úžasné padesáté deváté.
Google Android bude mít těžký život - jsem zvědavý, zda se vůbec podaří donosit Andoida až k úspěšnému porodu, zda mu nepřátelské sudičky(= jiné firmy) hned v kolébce místo věštby raději rovnou pro jistotu nezakroutí krkem, nebo zda neskončí po čase v izolaci, kam slušní výrobci ani dodavatelé aplikací nechodí a bude rád, když po několikaletém marném úsilí získat významný podíl na trhu a vytvořit kolem sebe stabilní vývojářskou komunitu, bude alespoň paběrkovat a jako žebrák sbírat drobty ze stolu, na kterém už dnes holdují obžerství jiní - a právem, protože jsou mnohem schopnější než anemický a do všech stran rozkročený Google.
Některé zajímavé příspěvky k Androidu:
http://unqualified-reservations.blogspot.com/2007/11/five-problems-with-google-android.html
http://arstechnica.com/news.ars/post/20071219-google-android-plagued-by-dysfunctional-development-process.html
Kdybych rozhodoval o strategii HTC, byl bych pro uvedení Gogle Androidu také. Proč?
1) HTC se snaží poslední rok etablovat jako samostatná značka srovnatelná s Nokií či SE a nevnímaná jen jako mlčenlivý výrobce zajímavých přístrojů prodávaných pod značkou mobilních operátorů. Když se v tiskové zprávě Htc zmiňuje v jedné řadě s Nokií a dalšími, je to samozřejmě pěkný a hlasitý signál veřejnosti, jak má společnost HTC nyní vnímat.
2) Jak jsem psal výše, všechny zprávy, co se i jen letmo týkají Googlu, mají dnes zajištěnu úžasnou publicitu ve spřízněných médiích a po letech spekulací na téma "Google a mobilní telefon" je oznámení vlastní ambiciózní mobilní platformy tučné sousto pro média, po kterém lačně chňapnou a v mnoha variantách předkousané a většinou nadšené přijaté předhodí i svým čtenářům. Důležité iformace o HTC se s minimálními náklady objeví v klíčových médiích.
3) V HTC dokonale využili příležitosti a hrozbu exkluzivní spolupráce s Googlem, kterého dnes Microsoft určitě vnímá jako největšího konkurenta, mohou pasovat do role beranidla, aby si u Microsoftu vymohli lepší podmínky spolupráce.
4) Od počátku mají v HTC přístup k interním údajům o Androidu, o jeho (ne) úspěšnosti, a podle toho mohou snadno měnit svoji strategii na trhu s přístroji Windows Mobile. A jsem zvědav, zda pro oba světy bude HTC dodávat HW shodné přístroje, anebo neodolá pokušení (tajné a lukrativní dohodě? a pro Android dodá zařízení hardwarově horší a méně zajímavá než pro Windows Mobile.
5) Kdyby měl náhodou Android úspěch, HTC je od počátku tím, kdo se podílí na slávě a úspěchu Androidu a hlavně má další příjmy pro své akcionáře. Když Android neuspěje, HTC to nijak nehrozí - jejich klíčový business je ve zcela jiné oblasti.
6) Spekulace - dovedu si představit, že dle interních analýz HTC je navzdory současnému úspěchu nejméně perspektivním OS Symbian. Kdyby válka na trhu mobilních operačních systemů donutila Nokii přejít na Windows Mobile (viz současné spekulace), nebo migrovat k Androidu, mohlo by HTC z tápání Nokie při přechodu na novou platformu vytřískat větší podíl na trhu mobilních zařízení, protože s oběma OS by měli v HTC více zkušeností.
Tuesday, April 1, 2008 11:33:07 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky
Thursday, January 10, 2008
Wifi profily verze 0.0.4
Verze 0.0.4.
Stáhnout cab: !!!Důležité: Není povoleno cab soubor dále redistribuovat nebo vystavovat na svých stránkách - musí být stažen z mých stránek!!!
Diskuze k programu:
1) Sjednocení EN a CZ verze - podpora pro libovolné množství dalších jazyků.
Aplikace se spustí v angličtině, do češtiny se přepnete vybráním položky Language menu a zvolením CZ v dalším dialogu.
2) Možnost nastavení internetové http proxy. Podpora vrácení se k poslednímu stavu připojení před aplikací proxy. Abyste požívali proxy v Pocket IE a dalších programech, musíte nastavit u wifi sítě, že se připojuje k profilu work. Nové nastavení vás připojí přes proxy na internet - nechci zabíhat do detailů, "global wide proxy" jsou poměrně komplikovaná záležitost a pro jejich programové nastavení neexistuje pořádná dokumentace. :(
Pokud bude zájem, mohu přidat socks proxy.
3) Možnost samostatně z menu nebo i u každého profilu nastavit, zda se má wifi odpojit při vypnutí zařízení. Upozorňuji, že u některých zařízení musíte pro uplatnění hodnot (podobně jako je tomu při zapínání wifi) sami zapnout wifi po soft resetu z manažera připojení před nastavením způsobu odpojování wifi.
4) Možnost spustit po aplikaci profilu (resp. po připojení k wifi síti - platné SSID) libovolný program. Jestliže není wifi síť připojena nebo nelze detekovat připojení k wifi síti, je program spuštěn po uplynuti 20 s.
Pro program je možné zadat příkazový řádek. V příští verzi nebudete muset zadávat cestu k programu sami do textového pole, ale v dialogu si program sami vyberete.
5) Možnost vytvořit si zástupce přímo pro profil (např. v Total Commanderu CE) - profil lze aplikovat vytvořením zástupce s příkazem v následujícím tvaru.
"<Cesta k exe>" <Nazev profilu>
Tedy např. tento zástupce aktivuje profil s názvem MujProfil.
"\Storage Card\Program Files\RStein\WifiProfiles\RStein.WifiProfiles3.exe" MujProfil
6) Možnost nainstalovat aplikaci na SD kartu.
7) Volba v profilu, zda má být po aktivaci profilu zapnuta wifi.
8) Po zvolení DHCP=Ano jsou nepoužívané volby v konfiguraci profilu skryty.
Za nesprávné používání aplikace ani za možné vzniklé škody a následné hard resety nenesu žádnou odpovědnost! To pro jistotu připomínám . :)
Enjoy :)
Thursday, January 10, 2008 8:40:54 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky | Nativní kód | Wifi Profiles Windows Mobile
Thursday, January 3, 2008
Synchronizace TV programu
Program pro stahovani TV programu pro aplikaci TVProgram od cloveka s nickem milaczeque.
Synchronizer pro TV:
Vlastnosti:
1) Desktopova aplikace (nebezi na PDA) napsana v .Net frameworku.
2) Automaticka synchronizace pri pripojeni zarizeni k ActiveSyncu.
4) Programy. ktere se stahuji, muzete upravit v souboru DownloadConfig.txt. Stejne tak muzete stahovat porady bez popisku (staci v url nastavit klic informace na 0). Vzdy ale musite mit v URL klic {DAYS_PLACEHOLDER}, kam synchronizer doplnuje informace, pro jake dny chcete stahnout program. V souboru RStein.SimpleWMDownloader.exe.muzete pomoci klice NumberOfDays nastavit, na kolik dni dopredu chcete stahovat program config (add key="NumberOfDays" value="3"/ ) - nastaveny 3 dny.
5) Zkusebni verze - za nic nerucim, neexistuje instalacni program.
Pozadavky:
Na pocitaci musi byt nainstalovan .Net Framework 2.0 (lze stahnout z adresy http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=0856eacb-4362-4b0d-8edd-aab15c5e04f5&displaylang=en)
Na pocitaci musi byt nainstalovan ActiveSync.
1) Stahnete si synchronizer z adresy http://blog.renestein.net/__DOWNLOAD/TVSynchronizer.zip
2) Rozbalte soubory do adresare na svem pocitaci (napr. do Program Files)
3) Otevrete v notepadu soubor DownloadConfig.txt a upravte cestu k souboru s programem na PDA (puvodne \storage card\Program Files\TVProgram\tvprogram.txt). Cesta k souboru s TV programem je na konci souboru PO STREDNIKU - vse, co je pred strednikem ani strednik samotny, NIJAK NEMENTE. Soubor ulozte.
4) Spustte soubor RStein.SimpleWMDownloader.exe s parametrem -r. RStein.SimpleWMDownloader.exe -r
Aplikace prida podklic pod klic v registrech HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows CE Services\AutoStartOnConnect - muzete sami zkontrolovat pres regedit.
Pripojte PDA: Pokud jste vse dobre nastavili, do PDA se vam stahne aktualni TV program.
Id programu na palm.sitina.
1 ČT1
2 ČT2
3 Nova
4 Prima
5 HBO
6 HBO2
7 ČS Film
8 Film+
9 Cinemax
10 Hallmark
11 Praha
12 Galaxie Sport
13 EuroSport
14 EuroSport2
15 ČT24
16 24cz
17 Jetix
18 Minimax
19 Anime+
20 Spektrum
21 Discovery
22 AnimalPlanet
23 National Geographic
24 Reality TV&
25 AXN
26 Romantica
27 Óčko
28 TV Paprika
29 Markíza
30 JOJ
31 STV1
32 STV2
33 TA3
34 TVP1
35 TVP2
36 Polonia
37 TVN
38 TVN7
39 Polsat
40 TV4
41 RTL
42 RTL2
43 SuperRTL
44 PRO7
45 SAT1
46 3SAT
47 ORF1
48 ORF2
49 ARD
50 DSF
51 VOX
52 ZDF
53 VIVA
54 VIVA+
55 MTV
56 MTV2
57 MTV Base
58 MTV Hits
59 VH1
60 VH1 Classic
61 Cartoon Network
62 Boomerang
63 TCM
64 Club
65 BBC Prime
66 ESPN Classic Sport
67 Extreme
68 Private Blue
69 Private Gold
70 CNN
71 Mezzo
72 Viasat Explorer
73 Viasat History
74 Filmbox
75 Zone Reality
76 RTL klub
77 TV2
78 Nonstop Kino
79 ČT4 Sport
80 Nova Cinema
81 Zone Reality
Thursday, January 3, 2008 12:47:56 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky
Wednesday, January 2, 2008
Wifi Profiles For Windows Mobile - English Version
Wifi Profiles For Windows Mobile - English Version
Version 0.0.5. (Alfa build)
Download cab.
Spanish (Espanol) translation: (Only for old version 0.0.4. )
- Download ES resource dll - RSTEIN.WifiProfiles.ES.dll.
- Copy RSTEIN.WifiProfiles.ES.dll to your device (folder LNG in Wifi Profiles folder - e.g. "Storage Card\Program Files\RStein\WifiProfiles\LNG\RSTEIN.WifiProfiles.ES.dll")
- Run wifi profiles, open menu Actions, item Language, select ES language and press left soft key (caption OK). Done.
Italian translation: (Only for old version 0.0.4. )
- Download IT resource dll - RSTEIN.WifiProfiles.IT.dll.
- Copy RSTEIN.WifiProfiles.ES.dll to your device (folder LNG in Wifi Profiles folder - e.g. "Storage Card\Program Files\RStein\WifiProfiles\LNG\RSTEIN.WifiProfiles.IT.dll")
- Run wifi profiles, open menu Actions, item Language, select IT language and press left soft key (caption OK). Done.
Wednesday, January 2, 2008 1:04:49 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky | Wifi Profiles Windows Mobile
Wednesday, December 19, 2007
Vánoční dárek - nový software - WiFi profily pro Windows Mobile
Stáhnout cab:
Diskuze k programu:
Vytvořil jsem aplikaci pro přepínání WiFi profilů - jedná se o první build (alfa verze). Alfa je varováním, že v aplikaci je určitě mnoho chyb, které, dá-li Bůh, postupně odstraním.
K čemu aplikaci potřebujete? Přecházíte mezi více Wifi sítěmi a některé vyžadují zadání IP adresy, masky podsítě, DNS a u jiných stačí povolit DHCP? Nebaví vás neustálé ruční nastavování hodnot na síťové kartě a poté otravný povinný soft reset zařízení, aby se zadané údaje použily? Pak je tento SW přímo pro vás.
Aplikace je otestována na Windows Mobile 5 a 6. Testováno na HTC Wizard (MDA Vario) a HTC Kaiser {MDA Vario III).
Verze 0.0.5.
Diskuze k programu:
Stáhnout cab:
1) Záloha všech profilů do souboru
2) Obnovení zálohy všech profilů - i na jiném zařízení včetně možnosti změny názvu net adaptéru při obnově profilů.
3) Přímo z menu lze vytvořit zástupce na profil.
4) Odstraněny nalezené bugy.
Tip: Pokud máte zařízení od HTC (např. HTC wizard - MDA Vario) a musíte nejprve spustit wifi z Comm Manageru,protože není po startu zařízení ihned nahrán driver, zkuste do registru pridat HtcPreloadWifi s hodnotou 1.
HKLM\Comm\<nazev net adapteru - zobrazovan ve wifi profilech>\Parms\HTCPreloadWifi
Verze 0.0.4.
1) Sjednocení EN a CZ verze - podpora pro libovolné množství dalších jazyků.
Aplikace se spustí v angličtině, do češtiny se přepnete vybráním položky Language menu a zvolením CZ v dalším dialogu.
2) Možnost nastavení internetové http proxy. Podpora vrácení se k poslednímu stavu připojení před aplikací proxy. [b]Abyste požívali proxy v Pocket IE a dalších programech, musíte nastavit u wifi sítě, že se připojuje k profilu work. [/b] Nové nastavení vás připojí přes proxy na internet - nechci zabíhat do detailů, "global wide proxy" jsou poměrně komplikovaná záležitost a pro jejich programové nastavení neexistuje pořádná dokumentace. :(
Pokud bude zájem, mohu přidat socks proxy.
3) Možnost samostatně z menu nebo i u každého profilu nastavit, zda se má wifi odpojit při vypnutí zařízení. Upozorňuji, že u některých zařízení musíte pro uplatnění hodnot (podobně jako je tomu při zapínání wifi) sami zapnout wifi po soft resetu z manažera připojení před nastavením způsobu odpojování wifi.
4) Možnost spustit po aplikaci profilu (resp. po připojení k wifi síti - platné SSID) libovolný program. Jestliže není wifi síť připojena, nebo nelze detekovat připojení k wifi síti, je program spuštěn po uplynuti 20 s.
Pro program je možné zadat příkazový řádek. V příští verzi nebudete muset zadávat cestu k programu sami do textového pole, ale v dialogu si program sami vyberete.
7) Možnost vytvořit si zástupce přímo pro profil (např. v Total Commanderu CE) - profil se dá vytvořením zástupce s příkazem v následujícím tvaru.
"<Cesta k exe>" <Nazev profilu>
Tedy např. tento zástupce aktivuje profil s názvem MujProfil.
"\Storage Card\Program Files\RStein\WifiProfiles\RStein.WifiProfiles3.exe" MujProfil
6) Možnost nainstalovat aplikaci na SD kartu.
[B]Za nesprávné používání aplikace ani za možné vzniklé škody a následné hard resety nenesu žádnou odpovědnost! To pro jistotu připomínám . :) [/B]
Verze 0.0.3. - pouze anglická mutace
Verze 0.0.2. - pouze anglická mutace
Verze 0.0.1. - Hlavní rysy:
1) Vytváření nových síťových profilů.
2) Aplikace profilu bez resetu zařízení.
3) Automatické nalezení WIFI adaptéru.
4) Položka v menu pro rychlé přepnutí do DHCP režimu.
5) Vytvoření nového profilu zkopírováním a úpravou stávajícího profilu.
6) Automatické vypnutí a zapnutí WIFI po aplikaci profilu.
Jestliže je v profilu DHCP nastaveno na hodnotu "ANO", všechny další volby jsou ignorovány.
Plánované funkce:
1) Podpora pro další jazyky - hlavně resource dll pro EN.
2) Plugin na Today obrazovku s rychlým výběrem profilu.
3) Vylepšené UI pro zadávání IP adresy, validace dat, informace o průběhu aplikace profilu.
4) Automatické vytvoření nové ad hoc wifi sítě z programu (např. pro sdílení GPRS/EDGE/UMTS připojení přes wifi do notebooku)
Instalace:
Stáhněte CAB, zkopírujte jej do zařízení a spusťte. V programech budete mít novou ikonu - WifiProfiles.
!!!Důležité: Není povoleno cab soubor dále redistribuovat nebo vystavovat na svých stránkách -program musí být stažen z výše uvedeného odkazu !!!
Enjoy :)
Wednesday, December 19, 2007 10:25:30 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky | Wifi Profiles Windows Mobile
Monday, July 16, 2007
Saturday, July 7, 2007
Net Monitor verze 0.4.0.0
Hlavní změny ve verzi 0.4.0.0
1) Reinicializace RILu po opakovaném spuštění logování.
2) Přidán dialog o aplikaci.
3) Při stahování databází program využije buď stávající připojení k internetu, nebo při neexistenci připojení se pokusí PDA připojit (přes GPRS, CSD - dle nakonfigurovaných připojení)
4) Kolem "akčních" ikon vykreslováno ohraničení.
Více informací o Net Monitoru.
Saturday, July 7, 2007 5:15:35 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky | Net Monitor
Funkce "AutoConnect" mezi MDA (Pocket PC Phone Editon s MS BT stackem) a autorádiem Pioneer (DEH-P 55 BT) s bluetooth handsfree
Někdy na konci minulého roku jsem si koupil autorádio Pioneer DEH-P 55 BT a i když jsem byl velmi spokojen s kvalitou hovorů, nelíbilo se mi, že s MDA Variem nebo s HTC Artemis (obecně tedy s jakýmkoliv Pocket PC Phone Edition s BT stackem od Microsoftu) není funkční automatické připojení zařízení k rádiu. Jinými slovy - chtěl jsem přijít do auta, otočit klíčkem v zapalování a být si jistý, že všechny hovory budu přijímat přes autorádio. To ale nešlo - musel jsem vždy nastartovat a teprve poté na rádiu ručně zvolit "Connect". Docela opruz. Naštěstí jsem ale čirou náhodou zjistil, že když v MDA po BT spárování zaškrtnete u autorádia volbu "Set As Handsfree", tak MDA , když je v dosahu rádia a přijmete hovor nebo někomu zavoláte sami, se k rádiu připojí a všechny zvukové vstupy a výstupy telefonní části na něj přesměruje. "Čiré náhodě" dá člověk šanci tak, že když ho přestane bavit otravné hledání položky Connect v menu po každé zastávce v autě a často na tento svého druhu pozoruhodný opičí úkon pozapomene, tak při příchozím hovoru najednou s údivem zjistí, že i bez jeho asistence BT HF stejně funguje. Takže nakonec spokojenost, sice z nečekané strany, ale přesto spokojenost se spoluprací rádia a MDA.
Vrtala mi ale hlavou i další nepříjemnost - rádio MDA při párování nikdy nenašlo. Obezlička (česky Workaround ): Otevřete BT připojení z rádia (Connect Open - modrá dioda na rádiu začne blikat) a z MDA iniciujete párování.
Přesto mně nedalo spát, proč nelze párovat Vario/Artemis s rádiem stejně jako další telefony a z jakého - čertovským marketingem říznutého - důvodu má rádio nepoužitelnou funkci AutoConnect, který je přitom barvitě a neodolatelně popsána v manuálu - a zde je řešení celé záhady.
MDA se identifikují při BT připojení jako zařízení třídy PDA. Při připojení MDA přes BT k počítači si můžete všimnout přiřazené ikony se symbolem PDA. Rádio ale spolupracuje jen zařízeními třídy 'Phone' nebo 'Smartphone'.
V registrech, v klíči HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Bluetooth\sys\COD, změňte stávající hodnotu na hodnotu 5374476 (decimálně). Tím docílíte toho, že MDA skryje svou pravou identitu a nabídne janusovskou tvář - místo plnokrevného PDA charakteru poskytne BT rádiem vstřícně očekávané a jemu milé mimikry zdegenerovaných a zkriplovaných SmartPhonů. ;)
Restartujte zařízení a nyní můžete MDA spárovat s rádiem, využít funkce AutoConnect apod.
Saturday, July 7, 2007 2:52:56 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky
Monday, July 2, 2007
Alfa verze Net monitoru pro Pocket PC ke stažení
Download: http://blog.renestein.net/__DOWNLOAD/NetMonitorTodayInstall.CAB
Sice mám teď nařízen nucený odpočinek, ale ještě předtím se mi podařilo vytvořit Net Monitor pro Pocket PC Phone Edition. Pokud jste nikdy nelovili BTS, ani si nedovedete představit, o jakou zábavu jste přišli. Na starších Nokiích nebo Siemensu S55 bylo jednoduché aktivovat tzv. Net Monitor - režim, ve kterém jsou zobrazovány základní parametry GSM připojení (Cell Id, LAC, Network ID). Net Monitor jsem vytvořil i pro Pocket PC a navic je nyní integrován se skvělými databázemi BTS na GSM webu:
Charakteristika aplikace:
1) Jedna se o Today plugin (udaje se zobrazuji na obrazovce dnes).
2) Aplikace se prozatim snazi zjistit udaje Cell Id, LAC, Network Id a BCCH. Na HTC Artemis a MDA Variu mam overeno, ze se zobrazi spravne udaje Cell Id a LAC, BCCH se pokusim zjistit jeste jinak. Overeno, ze udaje Cell Id a LAC se zobrazi i na Ipaqu 6340 s WM 2003, HTC TYTN, HTC Trinity, MIU A701 ...
3) Udaje o GSM siti jsou po zapnuti zjistovany dle hodnoty zadane v konfiguracnim dialogu.
3) Aplikace volitelne loguje zjistene udaje do zadaneho souboru) - soubor ma format (Datum); (cas);(LAC);(Cell Id);(BCCH); .
Instalace:
Protoze se jedna o AlFA preview, doporucuji pred instalaci Net Monitoru mit v zarizeni napr. SPB Pocket Plus a v nem aktivovany safe boot - jestlize by vam vytuhlo zarizeni, nebudete nucet delat HR (Hard reset), protoze muzete pri startu zarizeni docasne deaktivovat Today pluginy.
1) Z adresy http://blog.renestein.net/__DOWNLOAD/NetMonitorTodayInstall.CAB si stahnete instalacni CAB.
2) CAB zkopirujte do PDA, spustte jej a potvrdte pripadne hlasky zabezpeceni.
3) Resetujte (Soft reset) zarizeni - na Today obrazovce se Vam zobrazi novy plugin s hlasenim "Prozatim nebyly zadany zadne udaje". Plugin obsahuje kontextove menu - v nem zvolte polozku Sledovat informace o GSm siti (nebo kliknete na ikonu po leve strane panelu).
Chcete-li udaje logovat, takze zvolte po opakovanem otevreni menu polozku Zapisovat informace do souboru.
V planu je krome veci zminenych vyse:
1) Zapis GPS souradnic ke kazdemu zaznamu v logovacim souboru.
2) Integrace s databazi BTS na GSMWEB.cz. Online integrace s databázemi BTS na GSMWebu.
3) Graficka indikace primo v pluginu, zda je zapnuto sledovani udaju, zda dochazi k logovani do souboru atd.
Hlavni zmeny ve verzi 0.3.0.0: (Verze 0.2.0.0. nebyla veřejná).
1) Uzivatelske rozhrani Net pluginu zobrazuje udaje v zalozkach.
2) "Offline integrace s databazi GSMWEBU - program dokaze stahnout csv soubory z GSMWebu a na zalozce Podrobnosti zobrazuje podrobne informace o prave nalezene bunce. Konfiguraci csv databazi naleznete v nastaveni (kontextove menu -> nastaveni) - prednastaveny jsou url pro GSM sit TMO, Vodafone a O2. Zmente adresar, do ktereho budou csv soubory ulozeny, pripojte se k internetu (v PRISTI verzi vas program pripoji sam) a kliknete na tlacitko Stahnout vse. Na zalozce podrobnosti se obcas muzete setkat s tim, ze pod udajem LAT se objevi jmeno cloveka, ktery BTS zaevidoval - jde o chybu/nedokonalost stavajicich souboru a ve spolupraci s autory GSM webu se ji pokusim vyresit.
3) Zobrazovani petimistneho Network Id.
4) Zobrazovani sily signalu.
5) Po leve strane je "toolbar" s ikonami pro nejcastejsi akce. Dole je stavovy pruh s ikonami - v soucasne dobe je indikovano zapnuti/vypnuti radiove casti. Zatim se moc nedivejte na ikonky, ty jsou priserne.
6) Opravy chyb a mnoho drobnych vylepseni.
Hlavni zmeny ve verzi 0.1.0.0:
1) Udaje jsou na Today obrazovce zobrazeny v decimalnim formatu (predtim byly v hexa formatu).
2) V logovacim souboru je na kazdem radku i datum.
3) Pokud se misto platneho udaje na today obraozvce zobrazi -1, znamena to, ze pro tento udaj jsem nedostal validni odpoved.
4) Pridan konfiguracni dialog - dostupny z kontextoveho menu pluginu pres polozku Nastaveni nebo primo v nastaveni Today pluginu pres standardni volbu Options.
Monday, July 2, 2007 8:07:26 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky | Net Monitor
Thursday, May 11, 2006
První zkušenosti s navigačním programem iGO
Program iGO má nejen exotický maďarský původ, ale také jde v poslední verzi o slušně zpracovaný navigační systém, který vás bez větších problémů dovede tam, kam máte namířeno. A hlavně jako u všech dobrých navigací dorazíte do cílového místa, aniž byste předtím museli vytvářet itinerář cesty hledáním v tištěném Autoatlasu nebo internetové mapě, a k rodinné pohodě přispěje i tím, že už nemusíte za jízdy manželce v roli navigátora po několikerém špatném odbočení nervózně a zvýšeným hlasem vysvětlovat, jak se pozná na papírové mapě, jestli máte odbočit vpravo či vlevo.
I když jsem k novému programu přistupoval s despektem, musím říci, že moje obavy z práce neznámých maďarských programátorů byly pouhé předsudky a samotné iGO se může i přes drobné chybky v kvalitě navigace směle měřit s programy jako jsou Dynavix či TomTom.
Všechny možné grafické a funkční serepetičky navigace oceníte jen a pouze při práci s navigací v křesle domova, protože za jízdy těžko budete obdïvovat krásné textury objektů na dispĺeji. Plech vašeho vozu by totiž mohl být za chvíli ilustrací fyzikálního zákona pojednávajícího o následcích srážky s pohyblivými i statickými objekty v reálném světě. Proto mám na navigační programy tyto tři hlavní požadavky.
- Nejdůležitější součástí každého navigačního programu je intuitivní hlasová navigace - ideální hlasová navigace po celou dobu jízdy přichází s tak přesnými instrukcemi, že se uživatel nemusí ani jednou podívat na displej, aby věděl, jak má na křižovatce zabočit. To znamená, že hlasová navigace by dnes již neměla mít jen jednoduché instrukce ve stylu "zabočte vlevo", "zabočte vpravo" nebo "po 150 m zabočte doprava", ale měla by navigovat uživatele například i v křižovatkách, kde po sobě rychle následují dvě odbočky doprava a jasně mu říci, kterou odbočku má zvolit. Při jízdě po hlavní silnici, kdy dodatková tabulka 'opravdový tvar křižovatky' u značky 'Hlavní silnice' sděluje, že hlavní silnice pokračuje doleva či doprava, musí hlasová navigace v dostatečném předstihu sdělit "jeďte po hlavní silnici" či "pokračujte po hlavní silnici - mírně vpravo", abyste se opět nemuseli o dalším směru jízdy ("rovně po vedlejší" nebo "dále po hlavní") rozhodovat podle toho, co je momentálně zobrazeno na displeji.
- Žádný navigační program zatím s ideální hlasovou navigací nepřišel, a proto se občas při složitějších křižovatkách kouknutí na displej PDA nevyhneme. Abychom zorientováním se v informacích na displeji netrávili zbytečně mnoho času, je nutné, aby navigační program zobrazoval všechny podstatné informace, perfektně vykreslil schéma následujího manévru a nastavil měřítko (zoom) mapy tak, abychom ihned dokázali "namapovat" reálnou křižovatku na zobrazení křížovatky na displeji a věděli, jak ji máme projet. Za standard již považuji 3D pohled. Když je 3D pohled dobře naprogramován, je orientace v mapě citelně jednodušší než při méně přirozeném "plochém" 2D pohledu. Přeplácaná grafika orientaci na mapě stěžuje - čím více zbytečných detailů, které oceníte snad jen v hrách typu Need For Speed, tím pomalejší orientace v mapě. Od podrobností abstrahující a jen schematické zobrazení míst, kterými právě projíždíte, je pro navigaci mnohem přínosnější než všemi barvami a grafickými efekty opentlená mapa.
- I když dnes již snad každý program trochu alibisticky zobrazuje upozornění, které nás důrazně varuje před používáním programu za jízdy, občas se přeci jen ovládání programu při řízení nevyhneme. Když se rozhodneme někde naobědvat, budeme chtít rychle vyhledat v zájmových bodech (POI) nejbližší restauraci a nechat se k ní navigovat. Je proto důležité, aby menu bylo přehledné a aby ikonky jednotlivých funkcí v něm byly dostatečně velké. Ikonky musí být čitelné na displeji PDA i z větší dálky a celé menu musí být ovladatelné dotykem prstu, jehož průměr bývá u většiny normálně vyvinutých jedinců přeci jen o něco větší než průměr stylu. K bezpečnému ovládání za jízdy také velkou měrou přispívá velikost tlačítek na softwarové klávesnici pro zadávání názvů měst, ulic a filtrování seznamu zobrazených POI.
Jak si poradí iGO s těmito požadavky ?
Hlasová navigace v iGo je na slušné úrovni. Na výběr máte mužský i ženský hlas v češtině, slovenštině a dalších jazycích. Já jsem většinu času jezdil s navigací v anglickém jazyce, protože mi angličtina přišla příjemnější a méně "strojová" než čeština a slovenština.
Místo zmatených hlášek ve městě s mnoha bočními uličkami, které pouze říkají, co máte udělat za 150 m, ale již Vám nesdělí, jak máte těch 150 m v autě změřit, se dovíte, že máte zabočit vpravo do následující (první, druhé) ulice. Všechna hlášení jsou také vydávána s dostatečným předstihem - občas si ale říkáte, že po nájezdu na dálnici není nutné ihned vědět, co se stane za 40 Km, a i by podle mě mohl být zredukován počet hlášení v různých vzdálenostech od odbočky.
Při přímém porovnání s TomTomem byla hlasová navigace přesnější v Benešově při nájezdu na most. iGo naviguje "zabočte mírně vlevo a pak ihned vpravo", kdežto TomTom říká pouze "na konci ulice zahněte doprava", což může být pro řidiče, který se ve městě nevyzná, trochu matoucí. Jednak lze konec mostu za konec ulice považovat jen s velkou dávkou fantazie a také oznámení o prvním mírném zabočení doleva lépe vystihuje to, že při přímé jízdě před začátkem mostu bychom vjeli do ulice označené značkou zákaz vjezdu. Také v Praze, při mírném odbočování vlevo z ulice U Zdravotního ústavu do ulice Ruská , kde TomTom sveřepě mlčí, i když odbočení doleva při jízdě z opačného směru hlásí, iGo přesně naviguje instrukcí, abychom se drželi na hlavní silnici a odbočili mírně vlevo. TomTom měl zase při hlasové navigaci navrch při nájezdu na dálnici u Mirošovic směrem na Prahu - aby mě dostal na "správnou" stranu dálnice (tedy do směru na Prahu a ne na Brno), přikáže před nájezdem na dálnici "nyní se budete držet vlevo", což vám zabrání sjet do pravého pruhu a vydat se směrem do Brna. IGo pouze sdělí, že máte najet na dálnici. Také hlášení TomToma, že se blíží sjezd z dálnice, přichází oproti iGo mnohem dříve. Záleží na rychlosti auta - při rychlosti 130 Km/h TomTom oznamuje poprvé sjezd cca 2 km před samotným sjezdem, zatímco u iGo se musíte spokojit s prvním upozorněním ve vzdáleností cca 500 metrů před sjezdem. Přesto je iGo TomTomovi v kvalitě hlasové navigace dobrou konkurencí a v leckterých složitějších dopravních situacích ho i předčí. Za špičku hlasové navigace považuji stále Dynavix - i v centru Prahy to byla opravdu jediná navigace, která mě dokázala spolehlivě vést jen hlasovými instrukcemi. TomToma i iGO bych dal při hodnocení kvality hlasové navigace společně na druhé místo ihned za Dynavix.
Grafika iGO je vynikající a při prvním pohledu TomToma předčí. Vlaječky označující počátek a konec trasy jsou krásně animované, názvy ulic ve městech perfektně čitelné a vždy české a ne ceske. Přesto se neorientuji v 2D ani 3D pohledu tak dobře jako u TomToma, ale to může být dáno tím, že iGo používám zatím velmi krátkou dobu. Schéma následujícího manévru v levé části obrazovky a automatický zoom při příjezdu na křižovatku jsou zpracovány dobře a pokud nemáte s čím srovnávat, budete zcela spokojeni.
Mapové podklady pro Českou republiku mají oba programy od společnosti TeleAtlas a jejich podrobnost je skvělá. U iGo ale nemáte takové množství POI, které existují pro TomToma. Nepříjemně mě překvapilo, že v obchodních centrech zcela absentuje třeba Hypernova Průhonice. Také zamrzí, že nemůžete z nejbližších POI vyfiltrovat jen ty, které leží přímo na trase.
Ovládání menu iGo "jedním prstem" sice možné je, ale při přímém srovnání s ergonomií ovládání TomToma jsou patrné zásadní nedostatky a nedomyšlenosti. Do dalších úrovní menu se dostáváte složitě a také mi moc nevyhovuje, že při hledání místa je nejdříve zobrazen formulář pro vyhledání ulic ve městě, které jste zadali při posledním hledání. Teprve po volbě změnit město se zobrazí města hledaná dříve a když chcete zadat město, které není v historii hledaných měst, musíte volbou 'Jiné město' přejít na obrazovku, kde zadáte několik počátečních písmen z názvu města. Program iGO na formuláři pro zadání názvu města ukazuje jen počet měst vyhovujících zadávaným písmenům, ale samotná města uvidíte až po stisknutí tlačítka Hotovo. Celý postup mi přijde nesmyslně zdlouhavý a krkolomný. Navíc mi tlačítka softwarové klávesnice připadají příliš titěrná a to i po jejich zvětšení stisknutím tlačítka Klávesy.
Také první a graficky netradiční rozcestník hlavního menu volbou barev a písma nechtěně vizuálně potlačuje centrální a nejdůležitější položku menu s názvem "Vyhledat a jet". Co naopak u iGo chválím je plánování složitějších cest přes více míst ("lomových bodů").
V ergonomii ovládání TomTom jasně vítězí a iGo bude muset hodně zapracovat na odstranění zmíněných nedostatků.
Závěrečné postřehy:
- U iGo stejně jako u TomToma bych vyzdvihl bezproblémovou konfiguraci a práci s GPS. (BT GPS Holux 230 - spárována s MDA Vario).
- Program s celou mapou Evropy se vejde na jednu 1GB SD kartu. Program iGo se prodává na SD kartě a k jeho instalaci dojde po zasunutí SD karty do slotu. Jak asi tušíte, na kartě je adresář s "wellknown" názvem 2577, ze kterého Windows Mobile po zasunutí karty vždy automaticky spustí soubor nazvaný autorun.exe.
- Zadání zeměpisných souřadnic.
- Upozornění na překročení zadané rychlosti.
- ""Ladění" algoritmu pro výpočet trasy - volba mezi nejrychlejší, nejkratší a ekonomickou trasou. "Profily" trasy pro vozidla, kola, chodce. Možnost zakázat dálnice nebo jen placené dálnice a také třeba nezpevněné cesty.
- Zakázání obratů do protisměru. Tato funkce ale podle mě nefunguje správně - i když jsem obraty do protisměru zakázal, přesto po mě iGo párkrát při odchýlení se od stanovené trasy obrat do protisměru vyžadoval.
- Možnost zakázat při výpočtu vnitrostátní trasy cestu přes hranice s okolními státy.
- Automatické přepínání mezi denním a nočním barevným profilem.
Obrázková galerie iGo:
Thursday, May 11, 2006 3:41:31 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky | Navigace
Monday, May 1, 2006
Odstranění problému(ů) s instalací Compact .NET Frameworku 2.0 na Windows Mobile 5.0
Již několikrát jsem se setkal s tím, že na zařízení s Windows Mobile 5.0 byl problém nainstalovat Compact .Net Framework. Pár lidí si mi teď v poslední době v mailu nebo na ICQ také stěžovalo, že jim CNF nejde nainstalovat a že při pátrání po příčinách potíží dostanou nanejvýš jen hlášku, že došlo k problému a že by bylo dobré resetovat zařízení a zkusit instalaci znovu. Tomu říkám skvělé design guidelines v praxi - "nikdy neobtěžujte uživatele zbytečnými technickými podrobnostmi".
Odstranění problému není složité - z důvodu známému asi jen vývojářskému týmu CNF v Microsoftu a mystérióznímu pro běžného smrtelníka ActiveSync při instalaci CNF z počítače přes Application Manager zkopíruje do zařízení soubor nazvaný NETCFv2.wce5.armv4i.cab místo správného NETCFv2.wm.armv4i.cab. NETCFv2.wm.armv4i.cab patří na všechna současná zařízení používající procesor s ARM V4 kompatibilní instrukční sadou.
Takže selže-li vám instalace, najděte na počítači soubor NETCFv2.wm.armv4i.cab, a zkopírujte jej "ručně" (v Exploreru nebo třeba v v Total Commanderu s pluginem pro CE zařízení) do PDA. V PDA pak jen cab soubor spusťte a VŽDY zvolte instalaci CNF do zařízení - instalace na kartu (SD, CF) je sice možná, ale při prvním použití CNF dojde stejně k nakopírování všech knihoven do storage v zařízení.
Pokud máte stále problémy s instalací:
- Resetujte (soft-reset) zařízení a zkuste nainstalovat CNF znovu. Teď už má reset smysl.
- Nezabere-li ani to, vypněte po dobu instalace všechny Today pluginy, restartujte (soft reset) a znovu instalujte.
Přinejhorším bod 2 zabere podle mých zkušeností vždy - ještě se mi nestalo, že bych na nějaké PDA s WM 5 CNF 2 nenainstaloval
Monday, May 1, 2006 9:50:26 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Compact .Net Framework | Mobilitky
Wednesday, April 19, 2006
Sedm dobrých programů (nejen) pro MDA Vario
Tady je malý výběr z programů, které mám nainstalovány na MDA Variu (Qtek 9100).
- Navigační aplikace TomTom - pro Čechy i další země jedna z nejlepších navigačních aplikací. S pomocí TomToma jsem najezdil už pěkných pár tisíc km a kromě drobných nedostatků, které se najdou v každé aplikaci, musím jeho autory jen chválit. Bez navigace už nikdy jezdit nebudu a papírové mapy považuji již jen za vysloužilou archiválii hodnou možná tak piety, ale nehodnou další aktivní služby. Výhodou TomToma také je, že se dá již koupit oficiálně i v Čechách - viz třeba obchod společnosti Sunnysoft. Pro Čechy doporučuji sehnat mapový balík PL-CZ-SK-HU verze 645.
- MChat - zdarma dostupný a přijatelně spolehlivý klient pro ICQ. Ovládání by mohlo být lepší - v aktuální verzi se neobejdete bez vytažení dotykového pera, což trochu degraduje požitek z pohodlí integrované HW klávesnice. :-(
- eWallet - graficky povedený program pro správu "tajných informací" jako jsou přístupová hesla, PINy nebo údaje o platebních kartách. Jen nesmíte zapomenout to jediné důležíté vstupní heslo do programu. :)
- CheckNotifications - program pro zobrazení notifikací, který červeně odliší duplicitní notifikace a jedním tlačítkem v něm také duplicitní notifikace smažete. Notifikace je operačním systémem Windows Mobile založena interně vždy, když potřebujete systému "říci" - v určitou hodinu nebo po výskytu nějaké události (třeba probuzení systému) něco udělej (zapni budík, spusť program...).
- SmartsKey - volně dostupný program, který KONEČNĚ z MDA Vario udělá zařízení, jež se dá ovládat jednou rukou. Jednou z nejlepších funkcí je, že tlačítka na zvyšování/snižování hlasitosti můžete v jiných aplikacích než jsou telefon a Today obrazovka používat pro posun textu. Funkce SmartsKey by měly být integrovány ve Windows Mobile hned od Microsoftu a nechápu, proč tomu tak není.
- SPB Diary - program, který na obrazovku Today integruje úkoly, kalendář, kontakty a poznámky. Integrace je oproti pluginům dodávaným přímo s Windows Mobile mnohem dokonalejší a většinu činností s PIM položkami zvládnete rovnou z Today obrazovky. Nechcete-li požívat funkcemi překypující programy, jakými jsou Pocket Informant nebo Agenda Fusion, a dáváte přednost jednoduššímu uživatelskému rozhraní, je program SPB Diary dobrá volba.
- SPB Pocket Plus - SPB Pocket Plus je program od firmy, která vytvořila SPB Diary, a i přes nějaké chybky, na které narazíte při delším používání, jde o program, který by měl mít nainstalován každý majitel zařízení s Windows Mobile. Pocket Plus umožní vytvářet zástupce na programy i různé speciální "akce" (regulace podsvícení displeje apod.) přímo na Today obrazovce v uživatelsky definovaných záložkách, do horní části obrazovky přidají nevtíravý indikátor stavu baterie, obsahují skvělý task manager a mohou spustit zařízení v nouzovém režimu + další menší vylepšení systému. Nouzový režim oceníte hlavně tehdy, když si nainstalujete nějaký špatně napsaný Today plugin, který způsobí, že zařízení po "soft resetu" nenaběhne. Když byste neměli SPB Pocket Plus, jediným řešením je "hard reset" se všemi následujícími otravnými novými instalacemi všech programů. Pozor na to, že nouzový režim na starších verzích SPB Pocket Plus nemusí na Variu fungovat správně. Paradoxně pak je zapnutá podpora nouzového režimu příčinou vynuceného "hard resetu".
Wednesday, April 19, 2006 12:03:37 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky
Saturday, February 18, 2006
O směšnosti jednoho z přežívajících mýtů o Microsoftu
Na úvod jedna terminologická poznámka. Myslím, že Lion Feuchtwanger říkal, že mýtus je na rozdíl od historie nejen to, co nikdy nebylo, ale kupodivu i to, co v současnosti stále je.
Když mluvím o mýtech kolem Microsoftu, mám tím na mysli všeobecně rozšířená přesvědčení a předsudky, které se donekonečna uměle vyživují zveličováním a zkreslením některých nešťastných přehmatů a chyb Microsoftu v minulosti. Chyby ale byly dodatečně exkulpovány razantní marketingovou kanonádou, takže se nestaly pro Microsoft tím osudovým klopýtnutím, o něž všichni jeho konkurenti pochopitelně tak stáli. O tom, proč takové marketingové kanonády nebyli schopni samotní konkurenti, když se bili v prsa, jak dobré produkty mají, psát nechci - snad jen podotknu, že rychlé pronikání Microsoftu do různých oblastí softwaru a spotřební elektroniky je někdy docela ukázkovým příběhem o neschopnosti a rigiditě řízení ostatních firem, kdy se lze jen dohadovat, proč v nich nedošlo ke stínání hlav neschopného managementu ihned při náznaku razantního poklesu tržního podílu dříve dominující společnosti zcela ve prospěch Microsoftu. Kdyby se psaly dějiny neschopnosti, měl by v nich mít čestné místo management Palm platformy - přeci jen cpát lidem, že méně (funkcí) je více (funkcí), je přinejmenším neomaleně drzé a nové Treo s Windows Mobile je potupnou kapitulací dokazující, že nelze donekonečna primitivnost svého OS vydávat za úžasný klad. I marketing má své hranice - Q.E.D.
Takže jeden z mýtů o Microsoftu - Microsoft nemá kvalitní produkty, nabízí jen omalovánky (barvičky, klikátka, vějičky na BFU, průvodce, sponky - dosaďte dle libosti), ale jeho marketing dokáže v lidech vzbudit iluzi, že je to lepší než naše úžasné <dosaďte dle libosti>. Neříkám, že Microsoft má vždy nejlepší produkty ve všech oblastech, nebo že jeho marketing nepodává při podpoře prodeje produktů skvělé výkony - skvělé z hlediska prodejních výsledků, mě osobně toto pojetí marketingu nijak neoslovuje. Ani ale není pravda, že produkty Microsoftu prodává jen marketing, protože produkty kvalitativně stejné nebo lepší než konkurence nemá, a proto je nucen podlézat hloupé a tupé mase uživatelů nějakými líbivými grafickými pozlátky.
Podezřívavý a apriori zaujatý člověk se teď určitě ptá, proč vlastně tohle píšu? Třeba za nějaký mrzký jidášský peníz z marketingového budgetu Microsoftu. Konspirace musí být, já vím, a všichni rozumní přece vědí, kdo je dneska ďábel. Hlavní myšlenka tohoto spotu mě napadla při používání Nokie N90 (OS Symbian - Series 60) - zvláště při přímém srovnání s platformou Windows Mobile, za jejíž zástupce a přímé konkurenty Nokie N90 můžeme považovat QTEK 8310 nebo i MDA Vario (Pocket PC Phone Edition).
Jak na mě zapůsobila Nokia.
Nečekal jsem od ní nic jiného, než to co jsem vyžadoval od dřívější 6230 - to znamená hlavně schopnost telefonovat a připojit se na internet. Neměl jsem žádnou potřebu na ni instalovat další programy, protože jako komunikátor mi slouží MDA Vario. Jaké však bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že Nokia je nechutně pomalá třeba při přístupu do menu - toleroval bych zpožděný přístup při prvním otevření menu, ale menu se vykresluje při dalším otevření jen o malinko rychleji než při prvním přístupu. Dobře, zvyknout se dá skoro na vše. Skoro - již třetí týden musím pravidelně asi tak po sedmi dnech Nokii resetovat, protože se systém začne chovat velmi velmi podivně. Vstoupíte do menu, vyberete nějakou položku... a nic - jen zůstanete viset v menu a nic se nestane - žádná chybová hláška. Milostivě vám Nokia dovolí návrat do pohotovostního displeje a to je vše - pak proveďte reset, jestli chcete pracovat dále. A jen připomínám - Nokia je zcela holá, žádné programy jsem neinstaloval! Nokia PC Data Suite je slušný program, který konečně dokáže dobře nadetekovat telefon i synchronizovat data mezi telefonem a počítačem - nechápu ale vyžadování verze 1.4 nebo vyšší Widcomm ovladačů. Na svém domácím počítači s MSI USB BT klíčem jsem měl nižší verzi Widcommu, přes kterou se už připojilo bez reptání dost telefonů, ale teď jsem musel podstoupit upgrade, který nebude pro většinu "masových" uživatelů zase tak bezbolestný. Navíc připojení s Nokií přes GPRS/EDGE nepravidelně padá - je to zcela evidentně chyba Nokie, protože ve stejnou dobu se stejným operátorem připojení přes Vario drží. Na čem si Nokia dala záležet jsou blbinky jako grafické motivy, hned v prohlížeči telefonu máte záložku, abyste si mohli nahrát nové hry, no a hlavní je přece displej s vysokým rozlišením a úúúžasným počtem barev. Co na tom, že displej telefonu je docela malý při jeho porovnání s trochu zbytečně přerostlými rozměry telefonu. No a ten foťák, to je teprve radost pro pokročilé uživatele - ty mazanice s puncem Carla Zeisse jsou asi opravdu jedny z nejlepších v současných mobilních telefonech, jak se dočtete ve většině recenzí. V praxí to znamená pouze to, že místo rozmazané šmouhy vidíte občas docela dobře zaostřenou šmouhu.
Co tím chci říct - Nokia vyrobila telefon, který hýří různými multimediálními pozlátky a dokonce se pyšní podporou 3G sítí. Jenže místo dobrého nástroje dostanete nedotažený polotovar s operačním systémem, který mě o svých kvalitách nepřesvědčil. Celá N90 je drahé pozlátko bez pořádného obsahu a s operačním systémem, který je potřeba pořád restartovat. Marketing ale dokáže produkt na trhu dobře etablovat - nepřipomíná vám to něco?
Microsoft s platformou Windows Mobile jako by ani nebyl tím profláknutým Microsoftem. kterého všichni znají. Místo operačního systému hýřícího grafickými prostředky nabízí (v základním nastavení!) strohou, ale dobře funkční obrazovku Dnes, fádní tlačítko Start a obyčejné zástupce nainstalovaných programů. Ne že by jeho OS (respektive samotná zařízení) netrpěl problémy - sám jsem se natrápil s rozchozením synchronizace s novým ActiveSyncem 4.1, ale i když si na Vario s "pomalým" Omap procesorem nainstalujete další aplikace, systém běží, nijak drasticky se nezpomaluje, navíc mi oproti Nokii nabídne připojení přes Wi-Fi. Jen ten foťák na Carla Zeisse nemá, nabídne mi jen staré známé šmouhy vhodné pro MMS. A ještě ke všemu člověk dostane od Microsoftu jen nějaké trapné a graficky chudé hry - skandál. Vario nebo Qtek 8310 a další zařízení jsou jen takový nudný pracovní nástroj, který sice má své chyby, ale nijak zásadní a určitě ne neodstranitelné. V základní konfiguraci nudný pracovní nástroj - nic více. Na podbízivý a pestrobarevnými fanglemi hýřící Microsoft chabá vizitka. Dokonce se těm uživatelům málo vtírá, protože některá nastavení má umístěna z hlediska běžného uživatele na nečekaných místech - empiricky ověřeno. ;) A co je docela šokantní - do Pocket Wordu nebyl přenesen pan Sponka.
Takže ten mýtus, jak Microsoft prodává nefunkční software v bombastickém pozlátku, nějak nefunguje. Na předražené fangle a líbivá pozlátka zakrývající, že král je nahý, je tady spíš Nokia. Na marketingový "imageový" balast je tu zase Nokia. Proč jen ten Microsoft nefunguje podle mýtotvorců? Divné, opravdu divné, vždyť ten mýtus je tak působivý - a co záleží na tom, že je lživý?
Mimochodem, ty takzvané srovnávací testy Symbianu a Windows Mobile "populárních" serverů a časopisů o mobilech, které vždy končí zcela "šokujícím" a dokola od sebe opisovaným tvrzením, že Windows Mobile jsou pro práci a Symbian pro zábavu, nemají oporu v realitě. Na Windows Mobile i Symbian existuje dostatek programů i her, které vám umožní udělat z jednoho i druhého zařízení buď multimediální výstřelek, nebo pracanta, anebo kupodivu dokonce obojí. Hlavní otázka je jiná. Jak vám pracant nebo multimediální nástroj bude ze zvolenou SW výbavou sloužit? A tomu se většinou v testech redaktoři vyhnou, protože by to znamenalo přejít od obecných plků k pořádnému testování.
Pár poznámek (i několik osobních) na závěr:
- Platforma Windows Mobile 5 není dokonalá. Microsoft dělá některé pro mě nepochopitelné kroky - Smartphone specifikace neobsahuje Pocket Word ani Pocket Excel, k dispozici máte jen prohlížeče office formátů. Absence Compact .Net Frameworku 2.0 v prvních verzích ROM s Windows Mobile 5 kvůli neexistujícímu načasování dokončení platformy Windows Mobile 5.0 s dokončením Compact .Net Frameworku 2.0 je neodpustitelná. Dlouhé čekání na uvedeni "push" emailu jako konkurenta BlackBerry také nesvědčí o nějakém silném tahu na bránu. Kupodivu to ale na konkurenty (viz Palm) s přehledem stačí. O specifikaci SmartPhone 2002 nebo 2003 nemluvě - ze strany Microsoftu šlo spíš o první nástřely a rekognoskaci trhu s mobily, než že by byl schopen uvést se svými partnery na trh nějaká "killer" zařízení.
- Asi před rokem jsem při nějakém povídání s příznivcem Symbianu v nadsázce řekl, že má-li nějaké akcie Symbianu, měl by začít hledat vhodný okamžik, kdy je prodá. Nedávno ale i Gartner vydal studii, ve které přestává Nokii a jejímu protežování Symbianu věřit. Navíc Nokia zakoupila licenci k ActiveSyncu ;)
- Tento článek není zamýšlen jako výzva k zuřivému flamu, ve kterém začnete vypočítávat, co všechno Nokia nebo Microsoft dělají špatně, a pak přejdete plynule k urážkám oponentů. Takového flamu si do sytosti užijete na MobilManii, takže se na ni místo osočování se tady v komentářích raději rovnou přesuňte. Jsem příznivcem Windows Mobile, ale nejsem žádný nemilosrdný nepřítel Nokie. Používal jsem a používám různé telefony - od Nokie, Siemense, Sony Ericssonu po Philips atd. a nemám předsudky vůči žádnému ovládání ani platformě a smyslem článku není podat "totální" důkaz, co je lepší.
- Je o mně známo a nijak to nezastírám, že jsem Microsoft MVP, takže mě můžete "lacino" nařknout ze zaujatosti a z protežování jedné společnosti. Proti tomu se nelze bránit. Kdo mě zná, ví, že názorovou loajalitu k jedné firmě, produktu, světonázoru nebo bůhvíčemu dalšímu si u mě nelze prosadit.
Saturday, February 18, 2006 9:37:18 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky | Ostatní
Tuesday, February 7, 2006
Malá utilitka pro navigaci TomTom
Podnět k vytvoření tohoto malého prográmku vyšel z jedné diskuze na ce4you od MilanaSu. K čemu prográmek slouží? TomTom má výrobcem dodávané (ne uživatelem vytvořené) body zájmu uloženy v souboru POI.dat - poměrně snadno můžete vlastní body zájmu, které je možné pro Čechy stáhnout ze skvělého webu www.poi.cz, zkompilovat do vlastního souboru POI.dat. Když ale jedete do ciziny, většinou chcete TomToma spouštět s výrobcem dodaným souborem POI.dat, a ne se svým vlastním, který se hodí jen pro Čechy.
Přejmenování souborů a spuštění TomToma řeší utilitka RenameFile.exe, která by se mohla hodit i ostatním. Popis , jak utilitku používat, zkopíruji z ce4you, abych jej nemusel psát znovu.
Psáno zcela záměrně bez diakritiky ;)
"
1) Vytvorte zastupce na Pocket PC (treba Total Commanderem nebo File Explorerem)
2) Zastupce zkopirujte do PC (pro lepsi editaci) a vytvorte
17#"\RenameFile.exe" "STORAGE CARD\DE_AT_CH_PL_CZ_PLUS-MAP\POI2.dat" "STORAGE CARD\DE_AT_CH_PL_CZ_PLUS-MAP\POI.dat" "STORAGE CARD\DE_AT_CH_PL_CZ_PLUS-MAP\POI3.dat" "Program Files\Navigator\TomTom navigator.exe"
1. argument - 17#"\RenameFile.exe" cislicka a cestu k programu (vse se muze lisit) ponechte beze zmeny.
2. argument "STORAGE CARD\DE_AT_CH_PL_CZ_PLUS-MAP\POI2.dat" - soubor, ktery ma byt prejmenovan tak, jak urcuje treti argument (POI.DAT)
3. argument - "STORAGE CARD\DE_AT_CH_PL_CZ_PLUS-MAP\POI.dat" - soubor ve 2. argumentu bude prejmenovan na soubor v tomto argumentu.
4. argument - "STORAGE CARD\DE_AT_CH_PL_CZ_PLUS-MAP\POI3.dat" - jak se bude nove jmenovat puvodni soubor (v nasem pripade POI.DAT - 3.argument).
5. argument - "Program Files\Navigator\TomTom navigator.exe"
Program, ktery ma byt spusten (TomTom).
Je potreba spravne napsat uvozovky a cesty - programek nema zadne UI. Vytvoreneho zastupce zkopirujte zpet do Pocket PC.
Program pracuje takto:
1) Jestlize neexistuje soubor v argumentu 2 (to znamena, ze POI.dat predstavuje pozadovany soubor), je spusten program v argumentu 5.
Jinak
2) Soubor v argumentu 3 je prejmenovan na soubor v argumentu 4 A
soubor v argumentu 2 je prejmenovan na soubor urceny argumentem 3 A Je spusten program v argumentu 5."
Použito jen "čisté" C++ a WIN API, takze by vám prográmek měl fungovat na všech verzích Windows Mobile.
Tuesday, February 7, 2006 11:58:54 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky | Navigace
Tuesday, January 31, 2006
Nová verze programu (1.1) pro import oblíbených položek z Pocket IE do Opery Mobile
Download
Změny:
1) Opravena chyba, která se projevovala při importu více vnořených položek.
2) Import je funkční i v oficiální verzi Opery pro Windows Mobile 2003 a 2005. Trial verze Opery Mobile.
Postup instalace a další informace jsou v úvodním spotu.
Tuesday, January 31, 2006 11:26:52 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Compact .Net Framework | Mobilitky
Proč neaktivovat režim "WiFi G" na MDA Variu (HTC Wizard)?
Minulý týden proběhla internetem informace, že na MDA Vario je možné jednoduchým zásahem do registry změnit režim B WiFi komunikace na rychlejší G. Tedy abychom byli přesní, žádné zázračné zvýšení rychlosti se nekoná, ale úprava slouží pouze k tomu, abyste se mohli s Variem připojit ke "G only" přístupovým bodům. Vypadá to jako užitečná věc.
Stačí změnit/přidat následující 2 klíče:
HKEY_LOCAL_MACHINE\COMM\TNETWLN1\PARMS: dot11SupportedRateMask=1
HKEY_LOCAL_MACHINE\COMM\TNETWLN1\PARMS: dot11SupportedRateMaskG=8
Přemýšlivější jedince ale určitě napadne, proč HTC jakožto výrobce zařízení nebo sám mobilní operátor prodává takto podivně zkriplované zařízeni? Odpověď už asi znám, protože jsem si G režim aktivoval v sobotu a včera jsem přešel zpět na režim B.
Důvod - s mým routerem Draytek Vigor v "mixed" módu (B + G), s nímž Vario od prvního dne spolupracovalo bez sebemenších zádrhelů, si po aktivaci G režimu přestalo rozumět. Sice WiFi síť stále vidělo, občas se dokonce dokázalo připojit, ale většinou jsem se do sítě nedostal, nebo jsem přes DHCP nezískal IP adresu. Po návratu k B normě je opět připojení funkční.
Takže důvody "zkriplováni" WiFi na MDA Variu už po osobni zkušenosti chápu ;)
Tuesday, January 31, 2006 12:43:22 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky
Thursday, January 26, 2006
MDA Vario a synchronizace přes USB s programem ActiveSync 4.1
Po dnešní probdělé noci kvůli synchronizaci přes USB, dávám na blog několik tipů pro nešťastníky, kteří se s ní budou stejně jako já potýkat. ActiveSync 4.1 je tak možná beta testovaná na lidech, kterou Microsoft rychle vydal po zabugované alfě kamuflované jako release 4.0. Změna způsobu komunikace mezi PC a PPC na čisté TCP/IP připojení vypadá jako dobrá idea, ale stabilita a rychlost AS 4.x při přímém srovnání se starší a docela slušně odladěnou verzí 3.8 ukazuje, jak vývojáři MS dobrou ideu sadisticky přibili na kříž špatné praktické implementace.¨
U PDA s Windows Mobile 5.0 nemáte na výběr a musíte synchronizaci s AS 4.0 rozchodit a pomalost synchronizace prozatím přetrpět. Takže na co si dávat pozor a jak postupovat, když se zařízení s AS nespojí nebo když synchronizace neběží?
- Ukončete firewall a všechny antiviry. Jestliže firewall neukončíte, ujistěte se alespoň, že AS (procesy WCESCOMM.EXE, WCESMGR.EXE, RAPIMGR.EXE, CEAPPMGR.EXE) je povolena komunikace přes porty 990, 999, 5678, 5679, 5721.
- Po připojení zařízeni k USB portu by se měl nainstalovat ovladač pro Generic RNDIS device a poté by se měla objevit informace o novém Pocket PC zařízení.
- Po úspěšném připojení zařízení k USB portu a instalaci ovladačů se vám v síťových připojeních objeví nové připojení (Windows mobile device) - ujistěte se, že ve vlastnostech připojení je zaškrtnuta položka Internet protocol (tcp/ip).
- Jestliže je zařízení připojeno a vy jste vybrali v průvodci položky k synchronizaci, mějte velkou trpělivost při první synchronizaci. První synchronizace je totiž velmi pomalá a může trvat i několik minut.
- Jestliže synchronizace selže, podívejte se do logů v %temp% adresáři počítače (soubory WCESCOMM.LOG, WCESLog.log, WCESMgr.log, WcesView.log) na příčinu problému.
- Jestliže synchronizace selže a vy dostanete chybu "Server is busy Support code 85010017", na nic nečekejte a odeberte Outlook ze seznamu nainstalovaných programů (Add/Remove programs, Microsoft Office - volba Change), restartujte počítač, znovu nainstalujte Outlook a restartujte počítač. Pořadí těchto kroků musíte přesně dodržet (hlavně kvůli této chybě jsem šel docela nas*anej spát ve čtvrt na pět ;) )
- Jestliže se vám nedaří synchronizovat všechny typy vybraných položek (Kontakty, Oblíbené, Kalendář, Emaily), přidávejte je do synchronizace postupně - nejprve zaškrtněte Kontakty, sesynchronizujte a při úspěchu přidejte Kalendář, sesynchronizujte atd. Podle mých zkušeností největší problémy činí maily, proto je synchronizujte až nakonec.
- Když se vám nedaří synchronizovat maily, vytvořte v Outlooku nový pst soubor a ve správě účtů (Tools/Email Accounts) tento soubor nastavte jako výchozí pro doručování pošty. Maily překopírujte do složek v novém pst souboru. Po změně souboru pro ukládání položek musíte restartovat Outlook.
- Modlete se, hříšníci, za lepší mobilní zítřky bez šedozeleného loga ActiveSyncu, které bylo Microsoftem asi podvědomě zvoleno a do binárního světa transponováno jako symbol podvědomé vlastní frustrace, že i u jejich synchronizace platí "šedivá je všechna teorie a strom života se zelená".
Thursday, January 26, 2006 10:37:26 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky
Wednesday, January 11, 2006
Malé srovnání navigačních aplikací Dynavix a TomTom
Protože mi v poslední době dorazilo více mailů, jejichž odesílatelé se ptali, zda si mají koupit pro navigaci po Čechách Dynavix nebo TomTom a mně se nechce neustále hledat a kopírovat každému zvlášť následující malé srovnání, dávám jej veřejně na blog, abych mohl posílat jen odkaz. Jednoznačný soud u mě nehledejte, ani se propagandisticky nedozvíte, že byste měli podporovat Dynavix, protože jde o "český" program, jak občas zaznívá v diskuzích, kde se i výrobce snaží rozechvět tak dojemně nostalgickou nacionalisticko-obrozeneckou strunu sugescí, že "co je české, to je hezké". V 19. století by si Dynavix určitě nadšeně koupili i Jungmann s Dobrovským, ale v 21. století může zabrat vlastenecká propaganda produktů snad jen na posledního obrozeneckého mohykána, věrného syna vlasti a hlavně dětinského euroskeptika Václava Klause. ;) Stejně jako jsem si nevybral Škodovku, protože mi nedokázala nabídnout vhodný vůz, nevybírám si ani svůj navigační SW podle země původu, ale překvapivě podle kvality nebo poměru výkon/cena. Sentimentální nebo heroické vlastenectví je dneska levné zboží vhodné tak do reklamy na prodej toho "echt českého - Czech made" moku "echt českým" barochům, ale to by bylo na jinou úvahu ;) . Chtěl jsem jen říct, že tak kvalitní produkt jako je Dynavix, by se nemusel snažit "vtírat" do přízně uživatelů stejně nebo podobně pokleslými marketingovými triky.
DYNAVIX + pravděpodobně nejpodrobnější mapové podklady ČR (více čísel popisných než TomTom)
+ Nejlepší hlasová navigace - dá se podle ní i v Praze jet bez koukání na displej.
+ Rychlá reakce firmy na připomínky uživatelů
+ Velké množství POI
- Chybí 3D pohled (v TomTomovi jsem si na něj zvykl)
- Horší stabilita programu. Aktuální verze 1.3 se tak často neukončuje jako předchozí verze, ale přesto na některých PDA jsou problémy nepříjemné (hlavně HP 4700 + zařízení s Widcomm BT stackem). Při navigaci neni nic horšiho než nečekané ukončení programu v centru Prahy.
- Občas neintuitivni a neergonomické ovládání ve srovnání s TomTomem
- Vyšší cena
- Špatně se pracuje s mapou, neexistuje plynule scrollovani mapy
- Horší simulace a prohlížení trasy po naplánování (itinerář cesty je nepřehledný)
- Uživatel nemůže nahrávat jiná POI.
TomTom+ Jeden z nejlepších a a nejdéle vyvíjených navigačních SW na světě. Dle všech zahraničních recenzí jde o etalon třídy.
+ Skvělý 3D pohled
+ Dobrá hlasová navigace -Dynavix ji má ale citelně lepší, u TomToma je přeci je nutné občas kouknout na displej. TomTom má také méně typů instrukcí než Dynavix.
+ Kvalitní mapové podklady.
(kromě Severní Moravy, na které nelze vybírat jako cíl města a podrobnost je bídná - výběr měst řeší ale uživatelské POI). Dynavix má sice mapy o něco podrobnější , ale v praxi jsem na žádné velké rozdíly v podrobnosti map mezi oběma programy nenarazil. Tato poznámka platí jen pro starší verzi map - v současné době se objevily nové mapy, kde je de ohlasů kvalitně zpracována i Morava a mapové podklady se zcela vyrovnají Dynavixu. Dynavix má "pouze" více čísel popisných.+Špičkové ovládání jedním prstem i za jízdy
+ Skvělý simulační režim a dobrá orientace v různých aspektech naplánované trasy
+ Plynulá práce s mapu (scrollování, zoom)
+ Stabilita programu. Za celou dobu mi TT ani jednou nespadl, spojení s BT GPS je také bez jakýchkoli problémů
+ Možnost vytvářet vlastni POI (viz seznam POI na
http://www.poi.cz/)
+Velmi dobrá cena
- Autoři určitě nebudou reagovat na připomínky pár uživatelů jako TeleMatix, který se teprve snaží získat významnější podíl na trhu.
- O něco horší hlasová navigace
i mapové podklady ve srovnání s Dynavixem.
Shrnutí. Chcete-li jezdit hlavně podle hlasové navigace, vyberte si Dynavix. Preferujete-li stabilitu a 3D pohled, berte TomToma.
Wednesday, January 11, 2006 5:43:51 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky | Navigace
Sunday, January 8, 2006
Program na import oblíbených položek z Pocket IE do Opery Mobile 8.5
Download programu.
Operu 8.5 Mobile pro Pocket PC je možné stáhnout zde - verzi určenou původně jen pro Willcom W-ZERO3 lze "opatchovat" ;) tak, aby byla použitelná i na dalších zařízeních. Crack ode mě ale nečekejte. ;) Další informace o Opeře naleznete na msmobiles.
Protože se dá očekávat, že i kvůli tomuto poněkud trapnému úniku ;), který těžko zbagatelizuje i vášnivý apologet a nekritický fanoušek Opery Radek Hulán, poněvadž jde o takové diletanství, jež dle mnoha indicií vede jedině k podezření na infiltraci Opery neschopnými zaměstnanci Apple ;), společnost Opera nabídne na svých stránkách mobilní Operu oficiálně pro všechny zařízení s Windows Mobile 5.0, mohl by se vám hodit prográmek, který jednorázově přenese všechny oblíbené položky z Pocket Internet Exploreru do Opery. Program jsem napsal (link na stažení je v prvním řádku tohoto spotu) - prosím vás tedy o otestování a o reportování nalezených chyb.
Jak program funguje?
1) Stažený soubor RStein.ImportOperaFavorites.exe nakopírujte do zařízení.
2) Soubor spusťte - pokud import proběhne úspěšně, jste informováni, že import byl dokončen, jinak je zobrazen text výjimky.
- Program kopíruje oblíbené položky ze složky, jejíž cesta je uložena v registry pod klíčem System\Explorer\Shell Folders\Favorites. Pokud klíč neexistuje, kopíruje se ze složky \Windows\Favorites.
- Program rekurzivně kopíruje i všechny složky a podsložky.
- Data pro Operu jsou ukládána do souboru Application Data\opera6.adr
- Původní oblíbené položky v Opeře jsou zazálohovány do souboru Application Data\opera6.adr.bak
- Otestováno na MDA Vario (HTC Wizard).
Update: Dle prvnich ohlasů jsem vytvořil novou verzi:
1) Pokud neexistuje soubor opera6.adr, program pokračuje dál i bez zálohy původních oblíbených položek.
2) Při chybě by měl program nahlásit, jaká položka mu dělá potíže. Jestliže máte v IE položku s nějakým "velmi dlouhým názvem", zkraťte název - vypada to, ze v CNF 1.x je nějaká chyba, kvůli které nelze otevřít stream, pokud je předán "dlouhý" název souboru.
Sunday, January 8, 2006 5:25:19 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Compact .Net Framework | Mobilitky
Thursday, September 22, 2005
UMTS v síti ET částečně funkční?
Jak upozornil Pavel Troller v konferenci o GSM, dnes byl schopen se přihlásit do WCDMA sítě. Plně funkční jsou dle něj SMS a datové přenosy, odchozí volání jen s terminací v síti ET, příchozí volání fungují bez problémů.
Nemám zatím UMTS telefon (čekám stále na MDA PRO), takže si nemůžu sám UMTS vyzkoušet. Máte někdo další zkušenosti, kde všude je možné se do UMTS sítě ET přihlásit?
Že by byl ET v komerčním spouštění UMTS opravdu nezpochybnitelně první, nebo se zopakuje historka známá z uvedení MMS? ;) Historie se prý vždy opakuje, jednou jako tragédie, podruhé jako fraška. Spuštění MMS připomínalo spíš frašku, takže doufám, že nijak tragické uvedení UMTS v Čechách nebude ;)
Pokud chcete rychle zjistit, jak funguje UMTS síť, zkuste "turbo úvod do UMTS" Patricka Zandla.
UPDATE: Tak už zareagoval i Mobil - Spuštění UMTS se blíží. Už si přes něj i zavoláte!
Thursday, September 22, 2005 12:10:08 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky
Monday, August 1, 2005
Drobné postřehy k navigačním programům Pocket Kim, SmartMaps a Dynavix
Jednou ze silných motivací, proč si vůbec udělat řidičák, byla i moje nezřízená chuť "geeka" otestovat už konečně a hlavně pořádně GPS navigaci.
Chvíli jsem pokukoval po nějakém vychytaném přístroji od firmy Garmin, ale cena mě odradila. Nejsem obchodní zástupce ani jiný podobný týpek, který projíždí republiku křížem a krážem, a ani sofistikované argumenty, pocházející z líhně falešných racionalizací mého horšího já, mě nepřesvědčily, abych investoval skoro 30 000 do jednoúčelového přístroje.1 Místo Garmina jsem zakoupil bluetooth GPS Holux 230 a program Pocket Kim v navigačním balíčku 'NaviPack' od firmy Sunnysoft. Součástí 'NaviPacku' je i výborný držák Dicota Keeper pro PDA, který jsem uchytil na přední sklo auta a zatím na něm drží jako přibitý. K PDA dostanete také USB kabel, kterým můžete dobíjet PDA přímo z notebooku nebo USB konektor zasunete do nabíječky na 220V či do cigaretové nabíječky v autě. Chytré a univerzální řešení. Stolní nabíječka i cigaretová nabíječka k PDA i GPS jsou také součástí NaviPacku.
Pocket Kima jsem vzal, protože v lednu aplikace SmartMaps i Dynavix na své entré do světa navigace teprve čekaly.
K samotné navigaci:
Pocket Kim
Testoval jsem hlavně verzi 2.9, protože ve verzi 3.0 uvedené v květnu se na MDAII drasticky zpomalí odezvy aplikace po spuštění GPS. Proto je (nejen) pro mě verze 3.0 zcela nepoužitelná.
V lednu se jednalo o aplikaci, která měla ze všech dostupných programů asi nejlepší mapové pokrytí Čech. Ve srovnání s programy cizí provenience (Navigon, TomTom Navigator) byl po stránce vzhledu i ovládání už tenkrát Pocket Kim špinavým káčátkem, z něhož se ve verzi 3.0 vyklubala neskutečně odpudivá a demencí postižená labuť. Nepřeháním. S žádnou verzí není radno manipulovat v autě, když jste na místě řidiče, ale ve verzi 3.0 je utrpením i volba trasy v pohodlném křesle doma, protože se neustále musíte přes stále stejně nepříjemné a neintuitivní "dotykové prstové" menu proklikávat k navigačním bodům.
Aby Pocket Kim ve verzi 2.9 komunikoval s BT GPSkou, musel jsem nainstalovat Pocket Bluetooth Tools.
Problémem Pocket Kima je poměrně malá databáze míst, do kterých vás dokáže přímo navigovat. Jinak řečeno, třeba v Praze nemůžete navigovat z ulice do ulice, ale musíte vždy najít nejbližší navigační bod, který ale také může být za sedmero horami o tři bloky dále. Částečně se to dá obejít přes zadání vlastního bodu do mapy, ale k němu jste navigováni podobně jako při jízdě ve hrách GTA nebo Mafie = řídíte se jen hrubě podle směru šipky v mapě;). K tomu nepotřebuji satelitní navigaci.
Největším nedostatkem Pocket Kima je ale úplná absence hlasové navigace. Místo toho na vás před každou křižovatkou, kde máte odbočovat, začne Pocket Kim nesměle pípat. To znamená, že se musíte kouknout na displej PDA a zabočit podle toho, co vidíte na displeji. V Praze si neustálé koukání na displej nedovedu představit, takže podle mě se podle pípání opravdu jezdit nedá. A když na displej PDA dopadá sluneční světlo, tak toho také moc neuvidíte.
Testovací jízda s Pocket Kimem
Vybrali jsme cestu z Benešova do Průhonic u Prahy přes Týnec nad Sázavou (tedy ne po dálnici). Jestliže Pocket Kima sleduje spolujezdec, dá se podle něj jet. Pocket Kim selhal pouze jednou, když jsem na jednom odlehlejším místě trval na tom, aby Petra odbočila doleva, aniž bych vzhlédl od displeje:). Když se mě zeptala už potřetí, jestli to myslím vážně, že má zatočit doleva a dodala "do toho zákazu vjezdu" došlo mi, že Pocket Kim se nás snaží navést na nějakou užitkovou cestu, která evidentně nikam nepokračuje, protože na jejím konci je stodola. Takže poučení: kromě displeje je dobré stále sledovat reálné okolí a dopravní značky.
Ve dvou se tedy sice s Pocket Kimem jakžtakž jezdit dá, ale stejně musíte neustále kontrolovat, jestli vás náhodou mapové podklady nevedou někam do pole nebo do zdi. Bez hlasové navigace je Pocket Kim nepoužitelný ve větších městech, kde je hustá doprava, protože při koukání na displej nestíháte sledovat okolí. Abych ale Pocket Kima jen nehaněl - jeho vektorové mapové podklady zabírají pouhých 8 MB (ve verzi 3.0 o něco více) a Pocket Kim také nabízí 140 (ve verzi 3.0 220) měst do úrovně ulic.
SmartMaps
Společnost Aponia uvolnila nedávno čtrnáctidenní demo verzi svých map ve verzi Navigator. SmartMaps jsou bitmapové mapy, takže demo zabírá na paměťové kartě, bez které se neobejdete, úctyhodných 212 MB. Velikost je ale dána podrobností map a jejich podobností s tištěnými mapami. Doporučuji si demo stáhnout, i když nechcete použivat navigaci, a pokochat se mapami, abyste věděli, o čem mluvím. Na ovládání verze Navigator jsem si rychle zvykl, komunikace s BT GPS byla bezproblémová. Předností SmartMaps je také rozsáhlá a stále se rozšiřující databáze zájmových bodů - stačí si jen vybrat, k jakému zámku nebo hradu vás mají dnes SmartMaps dovést, a na cestě si třeba nechat vyhledat nejbližší benzínovou pumpu po rozsvícení "hladového oka" nádrže. SmartMaps mají jen 13 krajských měst do úrovně ulic.
SmartMaps mají hlasovou navigaci a můžete si vybrat, zda chcete být instruováni mužským nebo ženským hlasem. My jsme měli většinu času zapnutý mužský hlas, protože Petra po chvíli navigování ženským hlasem, který jsem původně preferoval já, rezolutně prohlásila, že už tu hysterku poslouchat nebude. Hlasy, a to ani ten mužský, opravdu nepůsobí příliš profesionálně, ale na navigaci stačí. Máte také možnost volit mezi plnou a zjednodušenou navigací - myslím, že jinou než zjednodušenou nevydrží nikdo používat, protože když se v rozšířené navigaci během pěti minut desetkrát dozvíte, že máte pokračovat rovně a po jaké silnici jedete, tak začnete být asi stejně jako já mírně podráždění. Zjednodušená navigace hlásí jen důležité odbočky. Instrukce jsou typu "Za 250 metrů odbočte doprava".
SmartMaps jsme otestovali na stejné trase jako Pocket Kima. Do Průhonic jsme dorazili bez sebemenších problémů, jen při zpáteční cestě SmartMaps v Čestlicích nenahlásily, abychom pokračovali po vedlejší silnici a nechaly nás jet po hlavní (buď šlo o nepříliš dávno provedenou změnu značení hlavní a vedlejší silnice, nebo o chybu v navigačních podkladech). Během chvíle a po našem ignorování povelu k otočení SmartMaps přepočítaly trasu a dovedly nás zpět do Benešova.
SmartMaps nejsou špatné, ale stále se neobejdete bez koukání do mapy. Projeli jsme i jiné trasy a hlavně na více křižovatkách umístěných blízko za sebou je hlasová navigace poněkud chaotická. SmartMaps jsou ale výborným kompromisem mezi užitnou hodnotou a cenou.
Dynavix
A dostáváme se k nekorunovanému králi navigace po Čechách, i když jsem měl možnost vyzkoušet Dynavix jen pouhé 2 hodiny, protože Telematix (ke své vlastní škodě) demo verzi nenabízí, ale naštěstí mi Dynavixe zapůjčil můj kolega z práce Michal. Ovládání Dynavixu není špatné, i když zahraniční programy, o kterých jsem psal výše, mají stále ovládání lepší a "vychytanější". To ale nevadí - (budoucí) úspěch Dynavixu stojí na nejkvalitnějších mapových podkladech pro ČR a na úžasné hlasové navigací. Přesnost mapových podkladů je opravdu špičková, což se projevuje i tím, že v některých městech se můžete nechat navigovat až do úrovně čísel popisných! Mimochodem, Dynavix bude brzy dodávat i podrobné mapové podklady pro Evropu.
Už jsem psal, že hlasová navigace je úžasná a mohu dodat další superlativa. Je profesionální, vůběc neobtěžuje a je neuvěřitelně přesná. Jak taková typická navigace probíhá? Jedete a Dynavix vás upozorní nevtíravou hláškou "připravte se na odbočení vlevo". Před křižovatkou se ozve přesnější instrukce "za 250 metrů odbočte vlevo". To by mi stačilo, ale hochům z Telematixu ne, a tak když vjedete do křižovatky, ozve se ještě povel "nyní doleva". Petra zhodnotila navigaci slovy: "Podle toho dokáže jet kamkoli i blbec".
Zkušební cesta vedla z Benešova do Bystřice, pak do Divišova a Ostředka a zpět. Několikrát jsem odbočili do nějakých malých vesniček, abychom Dynavix zmátli, ale ten vždy jen přepočítal trasu a dále nás navigoval ke zvolenému cíli. V jedné vesničce měl Dynavix v mapě dokonce nějakou zpevněnou polní cestu, na kterou se nás snažil navést, protože tvrdil, že vede nejrychleji do cíle. Jen zde jsem raději jako nevěřící Tomáš uhnul jinam, abych neskončil někde v bahně nebo v houfu divočáků, což jsou okolnosti, s nimiž ani Mistr Dynavix zatím nepočítá .
Dynavix obsahuje samozřejmě i nejaké nedodělky - verze 1.0 má na některých PDA problémy s BT ovladačem, často se ozývala zbytečná hláška o ztrátě satelitního signálu, i když jen poklesl počet satelitů na tři atd. Na to, že je Dynavix ve verzi 1.0, jde ale podle mě opravdu o slušně vyzrálý produkt.
Cena sice není lidová, skoro 8000 Kč, ale já jsem na 99% rozhodnutý, že si Dynavix pořídím - nic lepšího pro Čechy opravdu není. Neměl jsem ho dostat do ruky ;)
Další odkazy k Dynavixu:
Tohle bylo zatím opravdu jen pár mých zkušeností s navigačními systémy, ale po zakoupení Dynavixu se zde určitě ještě pár podobně laděných spotů objeví.
1. Malá poznámka na okraj. Garmin nyní dodává i navigaci na zařízeních s OS Windows Mobile (iQueue)
Monday, August 1, 2005 8:10:56 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky | Navigace
Wednesday, July 27, 2005
Dotazy na vývoj aplikací pro Pocket PC
Na serveru CE4YOU můžete v v diskuzi Programování klást své dotazy, které se týkají problémů s vývojem pro Pocket PC a SmartPhone miláčky . Nezáleží na tom, s jakým vývojovým nástrojem pracujete - takže se můžete ptát na vývoj v Compact .Net Frameworku 1.0 (2.0), na vývoj nativních aplikací v C++ nebo i na bastlení ve stařečkovi eVB.
Specializovaná konference na Emwacu není a otázky kolem Pocket PC platformy zůstávají v obecných konferencích většinou bez odpovědi, proto si myslím, že tématicky úzce zaměřená konference bude pro všechny vývojáře pro platformu Windows Mobile příjemným a postupně znalostmi nabytým koutkem. :)
Informace poslední: Jsem moderátorem tohoto fóra, takže jej aktivně sleduji a pokud znám odpověď, nenechávám si ji pro sebe.
Wednesday, July 27, 2005 2:49:46 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Compact .Net Framework | Mobilitky | Ostatní
Tuesday, July 26, 2005
MDA IV už brzy. Snad...
Čekáte také na MDA IV? Jediného opravdového konkurenta symbianových Nokií 9500 a 9300, který bude mít nejnovější operační systém Windows Mobile 5.0? Uvedení MDA IV je společností HTC plánováno na září, takže doufám, že se česká pobočka TMO pochlapí a nabídne MDA IV dříve než na Vánoce, abych mohl vysloužilé MDA II konečně vyměnit. Sice mi MDA II slouží spolehlivě, ale už docela zoufale mi na něm chybí Wi-Fi, protože Český Telecom k mému ADSL paušálu nabízí i přístup na své hotspoty a hotspoty Eurotelu. Také k mému domácímu Wi-Fi routeru bych Pocket PC s Wi-Fi potřeboval, protože SD Wi-Fi karta není zrovna pohodlné řešení, když musíte mít v SD IO slotu nutně paměťovou kartu.
Hlavní parametry, které se objevily v recenzích
Procesor - PXA270 520 Mhz
Bluetooth (1.2)
Infraport
UMTS (bohužel ne EDGE)
Foťák: 1.3MPx
Wi-Fi: 802.11b
ROM: 96 MB
RAM: 128 MB
SD IO slot
(via CE4YOU)
Tuesday, July 26, 2005 10:49:55 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky
Wednesday, October 20, 2004
MobSync - skvělý doplněk ActiveSyncu
Jestliže potřebujete stejně jako já synchronizovat obsah různých adresářů mezi PDA a počítačem, tak určitě používáte nějaké vlastní utilitky, protože ActiveSync je omezen na jeden pevně určený výchozí adresář. Dají se sice upravit registry a přesvědčit tím ActiveSync, že má soubory hledat jinde, ale podpory více složek stejně nijak nedosáhnete.
MobSync je prográmek, který tuto nedokonalost řeší. Stáhnout si jej můžete z jeho domovské stránky, pouze se nelekněte japonských znaků.:)
Uživatelské rozhraní MobSyncu zdařile imituje styl spráce s ActiveSyncem, takže ovládání je pro každého intuitivní.
Aby došlo k synchronizaci adresářů, musíte vytvořit tzv. joby, kterých může být libovolný počet. Při zakládání nového jobu zadáte jen jeho název, cestu ke složce na PC, cestu ke složce na PDA a vyberete si typ synchronizace (obosusměrná, jednosměrná -PDA, jednosměrná -PC). Dále můžete určit masky souborů, které nemají být do synchronizace zahrnuty a zvolíte, zda si přejete synchronizovat soubory automaticky při každém spojení s PDA, nebo manuálně po požadavku uživatele.
MobSync je stabilní a kvalitní software i v aktuální verzi 0.9 a doporučuji jej každému majiteli PDA alespoň vyzkoušet.
Wednesday, October 20, 2004 8:29:00 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky
Wednesday, October 6, 2004
Pavel Koza je MVP - konečně !
Pavel Koza, člověk, který se zasloužil o popularizaci PDA zařízení s operačním systémem Windows Mobile na svém kultovním serveru CEYOU ještě v době, kdy většina z nás tato zařízení považovala jen za předražené hračky, se stal MVP v oblasti Mobile Devices. Víte sami, že příliš často nechválím, ale Pavel Koza byl pro mě bez jakýchkoli pochybností jediným kandidátem v Čechách splňujícím bez kompromisů všechny nároky MVP programu.
Gratuluju Pavle a díky za všechnu práci, kterou ve svém volném čase na CEYOU pro všechny PDA nadšence odvádíš.
Wednesday, October 6, 2004 8:45:00 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky | Ostatní
Thursday, September 30, 2004
Deset mých oblíbených aplikací na PDA
Na mém MDA II jsem si oblíbil hlavně tyto programy. Výčet není ani zdaleka úplný, protože aplikací používám mnohem víc, ale snad někomu z vás přijdou tyto tipy na zajímavé programy vhod.
-
Total Commander CE - Pocket PC verze souborového manažera je stejně podařená jako její starší desktopový bratranec.
-
ftxPBrowser - nadstavba nad internetovým prohlížečem Pocket IE s podporou záložek pro zobrazení více WWW stránek najednou (tabů). Více jsem o něm psal zde. Uvažuji ale, že si koupím profesionální prohlížeč NetFront, který mi kromě jiných vymožeností umožní mobilně přístupovat do internetového bankovnictví ČS.
-
vxUtil - nepostradatelná utilitka pro síťová testování (Ping, TraceRoute, DNS Audit, Port scanner...)
-
RepliGo - v desktopové verzi programu zkonvertujete například PDF, DOC, XLS, HTML dokumenty do formátu vhodného pro čtení v RepliGo čtečce na Pocket PC. RepliGo umí zobrazit dokumenty na šířku, využije pro zobrazení textu celou plochu displeje, pamatuje si stranku, kterou jsme v dokumentu naposledy prohlíželi a má další vychytávky, které z něj dělají kvalitní čtečku souborů na PDA.
-
SharpVault - jednoduchý, ale praktický program na uchovávání přístupových kódů a dalších tajných informací pod jednim heslem.
-
ICQ - K této aplikací asi není potřeba nic dodávat. PDA verze nejoblíbenějšího klienta pro instant messaging
-
Spb Pocket Plus - sada užitečných drobností od mé oblíbené firmy Spb Software House. Jednoduchý, ale i na MDA II bezproblémový správce úloh, nevtíravý a přítom stále viditelný indikator stavu baterie v horní části displeje, rozšíření Pocket IE o podporu zobrazení více WWW stránek a hlavně skvělý Plug-In do Today obrazovky složený ze záložek, které můžete přidávat, přejmenovávat a především na ně umisťujete zástupce programů a zajímavé indikátory (stav baterie, velikost obsazené/volné paměti). Příslovečnou šlehačkou na dortu je plná podpora drag&drop přemisťování zástupců.
-
Acrobat Reader - nepostradatelný program pro otevírání PDF souborů, které vám přišly třeba emailem, takže jste je nemohli na desktopu zkonvertovat do nativního formátu RepliGo.
-
BetaPlayer - náhrada za dodávaný Windows Media Player, která zvládne i plynulé přehrávání filmů, na kterých se Windows Media Player trhá.
-
Qusnetsoft NewsReader - plnohodnotný klient pro čtení zpráv z news (NNTP) serverů.
Thursday, September 30, 2004 8:58:00 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky
Wednesday, September 22, 2004
All-In-One zařízení nebo jednoúčelové vyšperkované přístroje?
Dneska se Patrik Zandl zamyslel nad užitečností All-In-One zařízení, tedy přístrojů, které v jednom kabátku nabídnou funkce více specializovaných elektronických “hraček". Spot byl zaměřen hlavně na mobily, do kterých je dneska integrován fotoaparát, rádio, MP3 přehrávač a další více či méně užitečné funkce. Vyznění spotu bylo jednoznačné - kombinovaná zařízení jsou hezká věc, ale brzy nás omrzí a používáme jen jejich primární funkce a na vše ostatní zakoupíme dražší, ale technicky dokonalejší přístroje, které mají lepší ovládání přizpůsobené svému základnímu a jedinému účelu. Z telefonu pořád hlavně voláme nebo posíláme SMS, ale dle průzkumů nás třeba fotoaparát omrzí po prvním měsící hraní, z čehož nemají radost hlavně operátoři, kteří by asi nejradeji viděli, jak si s voyerským úsměvem vyměňujeme každý s každým fotografie banálního soukromí, které svou (ne)kvalitou danou nízkým rozlišením dávají prostor fanatazii, protože si každý může (spíš musí) z rozpitých skvrn domýšlet, jestli fotografie zachycuje poslední výstřelek kubistické estetiky nebo fotříka rozvaleného s pivem v křesle;)
Zpět k All-In-One zařízením.
Jirka Macich se ve svém spotu All-In-One zařízení zastal a vyzdvihl hlavně výhodnou cenu kombinovaného zařízení. Také jsem zastáncem kombinovaných zařízení, i když vím, že jsou zatím kompromisem. Ale velmi dobrým kompromisem. MDA II jsem si koupil, protože mě nebaví nosit s sebou PDA, mobil, přenosný MP3 přehrávač, rádio, čtečku knih. Fotoaparát nezmiňuji, protože se bez něj s radostí obejdu. Nerad se fotím a nerad koukám na strnulé statické snímky čehokoli a souhlasím s Mílanem Kunderou, že fotky jsou jen jednou ze sofistikovaných forem zapomnění.;)
Po 9 měsících intenzivního používání musím říct, že jsem spokojený a že většinu mých nároků plní MDA II na výbornou:
- MDA II je špičkové PDA, které i dnes předčí některá samostatně prodávaná PDA.
- K přehrávání MP3 na cestách nemusím mít žádné extra specializované zařízení s jednoduchým ovládáním jako je Ipod. Stačí mi, že si mohu vytvořit playlist a spustit sekvenční nebo náhodné přehrávání písniček. To vše jakýkoli přehrávač pro Windows Mobile 2003 samozřejmě zvládá.
- Když mě omrzí MP3, mohu poslouchat internetová rádia. Kvalita není nic moc, ale když mi nebude stačit, mohu si koupit SD kartu s rádiem.\
- Pro Windows Mobile existuje nepřeberné množství různě kvalitních programů pro čtení elektronických knih. Všechny materiály, odborné knihy, které mám právě teď rozečteny, mám stále u sebe, aniž bych s sebou tahal navíc nějaké místo zabírající jednoúčelové zařízení.
- Když bych zatoužil po GPS, není nic snazšího než zakoupení SD karty nebo samostatného a přes bluetooth komunikujícího GPS modulu.
Paradoxně jediné co se dá vytknout MDA II je horší software pro ovládání telefonní části. Verze "Phone Edition" operačního systému Windows Mobile není ještě tolik vyzrálá, ale třeba konkurenční Symbian má již dnes telefonní část plně srovnatelnou s běžnými “jednoúčelovými" mobily bez operačního systému.
Kvalita All-In-One zařízení se bude podle mě bude stále zvyšovat, takže k nákupu specializovaných zařízení najdeme stále méně důvodů. Nebo si myslíte něco jiného a používáte tak propracované zařízení, že vám ho žádný All-In-One přístroj nedokáže nahradit?
Wednesday, September 22, 2004 7:47:00 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky
Sunday, September 19, 2004
Rychlá instalace všech aplikací na MDA II (XDA II) po tvrdém restartu
Nevím jak vy, ale já na svém Pocket PC nesnáším stav po tvrdém resetu, kdy musím znovu a znovu instalovat desítky programů, které používám. Windows Mobile 2003 jsou sice navzdory pochybovačným křiklounům stabilní a kvalitní operační systém a kvaziargumenty křiklounů jen je samotné usvědčují z toho, že za perfektní PDA považují jakoukoli programovatelnou kalkulačku, hlavně když je bez démonického systému Microsoftu, a do extatického křepčení kolem zlatého telete je dostane pouze fakt, že jde navíc o kalkulačku osedlanou Linuxem, ale experimentování s málo zdokumentovaným RIL protokolem dokáže i moje MDA II spolehlivě složit. U MDA II naštěstí nemusíte s otráveným obličejem instalovat všechny programy, ani nemusíte dbát na pravidelné a zdlouhavé zálohování celého zařízení, protože instalaci programů lze po tvrdém resetu spustit z Extended ROM.
Extended ROM je neveřejná část vestavěné flash paměti, která je vyhrazena pro mobilní operátory. Mobilní operátoři do této paměti umisťují programy (u TMO jde například o GPRS monitor), českou lokalizaci nebo témata na Today obrazovku se svým logem. Extended ROM je uzamčena pro zápis a v seznamu složek na PDA není vidět. Druhou část flash paměti, kterou asi používáte, je takzvaná Storage. Storage je volně přístupná uživateli a je určena k zálohování dat, o něž nechceme přijít po tvrdém resetu. Do Storage i do Extended ROM můžeme také nakopírovat CAB soubory, které budou nainstalovány po tvrdém restartu zařízení. Aby byly programy nainstalovány, neobejdeme se bez zásahu do Extended ROM a hlavně do "magického" souboru config.txt.
Upozornění: I když jde o zcela nesmyslné opatření servisu, zásahem do Extended ROM přicházíte o záruku. Proto si nejdříve obsah originální Extended ROM zazálohujte na počítači a před zanesením zařízení do servisu obnovte zálohu, zamkněte a skryjte Extended ROM - v servisu pak žádné provedené úpravy nepoznají a vaše oprava bude provedena v rámci záruky. Úpravu Extended ROM provádíte na vlastní odpovědnost a já neodpovídám za žádná případná poškození zařízení. (ale to jste určitě ode mě ani nečekali;) )
1) Stáhnete si a nainstalujte na MDA II Extended ROM Unlocker. Extended ROM Unlocker je nástroj, který zpřístupní a odmkne Extended ROM. Po instalaci najdete zástupce programu s výmluvnými názvy Hide, Unhide, Lock, Unlock v menu Programy pod složkou Extended ROM Tools. Zveřejněte (Unhide) a odemkněte (Unlock) Extended ROM. Resetujte (měkký reset) zařízení, abyste viděli složku Extended ROM.
2) V Extended ROM jsou hlavně CAB soubory operátorů, ale nás bude zajímat soubor config.txt. Config.txt je obyčejný textový soubor, který obsahuje příkazy vykonávané jednoduchým interpreterem autorun.exe po tvrdém resetu MDA II. Modifikací souboru config.txt můžeme instalovat další programy, které jsou umístěny v Extended ROM, ve Storage nebo na paměťové SD kartě (Storage Card) a odstraněním instrukcí operátora nebo výrobce se zase zbavíme automatické instalace programů, které stejně ihned po restartu odebíráme.
Instalaci CAB souboru si vynutíme zadáním prefixu CAB:, za který doplníme cestu k CAB souboru.
Instalace CABu umístěného v Extended ROM:
CAB: \EXTENDED_ROM\tcmdpocket.exe
Instalace CABu umístěného v Storage
CAB: \STORAGE\tcmdpocket.exe
Kromě instalace CAB souborů, můžete potvrdém restartu automaticky kopírovat soubory. Takže je snadné přidat třeba nového zástupce do Startup složky.
Za prefixem CPY1: zadáme cestu ke kopírovanému (zdrojovému souvoru)
Za prefixem CPY2: zadáme cestu k cílovému souboru
CPY1:\STORAGE\totalcmd.lnk
CPY2:\Windows\StartUp\totalcmd.lnk
Příkazem RST: Reset v config.txt si vynutíme měkký reset.
Nyní můžete bez obav provést tvrdý reset zařízení a všechny programy (bez dat!) budete mít za chvíli nainstalovány.
Tip na závěr: Z config.txt odstraňte volání nepovedených programů TPEnable.exe a TPDisable.exe. Jejich úkolem je po dobu instalace programů nepovolit vstupy uživateli - bohužel tyto prográmky jsou občas příčinou "zamrznutí" zařízení a také se nehodí, když CAB soubor vyžaduje potvrzení některých instalačních kroků.
Sunday, September 19, 2004 4:38:00 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky
Sunday, August 22, 2004
TMO má podivná pravidla pro účtování GPRS přenosů v den změny paušálu
Jak jsem psal nedávno ve spotu “TMO a vyřizování reklamace, tohle mi můj oblíbený operátore nemáš dělat”, lehce labilní a přidrzlá operátorka na TMO infolince se mě snažila při reklamaci podivného vyúčtování GPRS služeb odbýt poukazováním na skutečnost, že TMO se spletl v můj prospěch a že po změně GPRS tarifu z Unlimited na Basic ve 22.30 mi měl být naúčtován celý den tarifem Basic, nejen některé položky. Moje reklamace byla vyřízena v pátek a z rozhovoru s reklamačním oddělením vyplynulo:
1) Nový GPRS tarif platí opravdu od 00.01 hodin dne aktivace tarifu bez ohledu na přesnou dobu aktivace tarifu. Když byste přenesli přes tarif Unlimited 100 MB a večer přešli na tarif Basic, tak 100 MB vám bude účtováno tarifem Basic, což už je částka, kterou na faktuře poznáte. Nevěřil bych ani reklamačnímu oddělení, ale informaci o průběhu změny tarifu mi potvrdil zdroj blízký TMO, který si nepřál být jmenován :) Konkrétní odkaz na nějaký dokument, kde je toto pravidlo popsáno, jsem ale opět nedostal.
Docela přisprostlý způsob, jak oškubat nevědoucího zákazníka, a poskytnout mu službu za cenu, která nebyla ještě v době užívání služby v platnosti. Nevědoucích zákazníků bude asi většina, protože ani členové GSM SH konference, kteří se o mobilní komunikace a služby operátorů zajímají více než průměrný zákazník (ať už ten pojem znamená cokoli), o “progresivním” marketingovém žonglování s časem aktivace a užívání služby nic nevěděli.
2) Pravidlo pro změnu GPRS tarifu neplatí pro hlasové tarify. U hlasových tarifů je účtováno podle nového tarifu vždy v den následujícím po dni, kdy došlo ke změně hlasového tarifu. Marketingoví mágové asi teprve na vytváření matoucích pravidel pro změnu hlasových tarifů pracují. Škoda jen, že při zavádění nových pravidel nejsou vydávány bombastické tiskové zprávy s motivujícím sloganem "Pro váš lepší svět“, cash-flow si vylepšíme hned (poznámka pesimisty).
3) A na závěr to nejlepší. Tedy nejlepší jen z určitého pohledu. TMO mi přesto, že moje reklamace je neprávněná, peníze vrátí formou mimořádné individuální slevy v příším měsíci, protože faktura není v pořádku ;). Takže když se ozvete, TMO po pár ponižujících procedurách na infolince a po několikanásobném zaklínání se, že chyba je na vaší straně, uzná alespoň nepřímo, že pochybil sám.
Buď proto, že paradoxně zrovna na reklamačním oddělení sedí lidé, které zajímá více pověst TMO než pár stovek vytažených ze zákazníků marketingovým oddělením, u jehož zaměstnanců je asi nedostatek zdravého úsudku a skrupulí předpokladem pro dobrou kariéru, anebo jsem jen měl štěstí a v reklamačním oddělení TMO se náhodou moje stížnost dostala na stůl soudnému člověku s dostatečnými kompetencemi. Mně se nelíbí ani jedna možnost.
Na můj dotaz, jestli už TMO prověřil špatnou činnost billing centra nebo dalších fakturačních systémů a také zvážil, že by měl více informovat své zákazníky o podmínkách účtování datových tarifů, aby zamezil dalším reklamacím, protože snaha o vrácení několika stovek nebyla hlavním obsahem stížnosti, jsem už odpověď nedostal. Příběh bez pointy, ne mou vinou.
Sunday, August 22, 2004 4:52:00 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky
Monday, August 16, 2004
TMO a vyřizování reklamace, tohle mi můj oblíbený operátore nemáš dělat:(
V příspěvku není diakritika, protože text jsem původně posílal do konference
gsm@sh.cvut.cz
, do které se zásadně přispívá bez diakritiky.
Tak dnes me TMO pekne vytočil. Respektive jedna jeho pracovnice na infolince jmenem Richterova Petra.
Volal jsem, protože na cervencovem vyuctovani jsem nasel nesmyslne polozky za GPRS. Jak k tomu doslo?
30.7. Priblizne ve 22:30 jsem menil tarif GPRS Unlimited na GPRS Basic. Zmena probehla bez problemu.
31.7. Rano mi prisla SMS, ze mam aktivni tarif GPRS Basic.
Na podrobnem cervencovem vyuctovani se 30:7 objevily polozky, ktere byly uctovany tarifem Basic a /*mezi nimi*/ byly nezauctovane polozky.
Takto vypada muj podrobny vypis
GPRS prenosy z 30.7
O7:41 - 370 kB - cena 0,00
11:38 - 4 kB - cena 0,00
18:06 - 2517 kB - cena 151, 20
21:06 - 38 kB - cena 0,00
21:10 - 2 kB - cena 0,00
21:10 - 2 kB - cena 0,00
21:12 - 1780 kB - cena 106,80
22:45 - 45 kB - cena 0,00
22:01 - 2 kB - cena 0,00
22:02 - 10 kB - cena 0,00
22:03 - 381 kb - cena 0,00
Jak je patrne z vypisu, TMO si nauctoval 30.7. 2 datove prenosy, ostatni ne.
Nejprve jsem na infolince narazil na ochotnou slecnu, ktera rychle chapala, v cem je problem, a sdelila mi, ze v jejich systemu je zaevidovan datum zmeny tarifu 31.7 a ze jeste proveri vypis. Pak mi bohuzel spadlo spojeni s infolinkou (moje vina).
Pri druhem volani jsem mel potize vysvetolit operatorce zminene vyse, o jaky problem se vubec jedna, pak me nechala 2x nekolik (desitek) minut cekat, protoze pry "jeste neco overi".
Pote na me ale vytasila argumenty, ktere me dost konsternovaly a otrasly mou virou v kompetentnost TMO, se kterym jsem az do dneska nemel zadny problem - asi proto ze jsem nikdy nemusel zadnou fakturu reklamovat.
Mam pry byt rad (!), ze faktura je takova jaka je, protoze TMO se spletl ve svuj neprospech. Jak se to mohlo stat? Pry i kdyz jsem zadal o zmenu tarifu 30.7 nekdy kolem 11 hodiny vecer, tak cely den s datem 30.7 je uctovan jiz s tarifem Basic. Udajne toto pravidlo plati i pro hlasove tarify. Kdyz jsem slecnu pozadal, aby me odkazala na konkretni clanek ve Vseobecnych podminkach TMO nebo v jinem smluvnim dokumentu, ve kterem je toto pravidlo zmineno, slecna opacila ze "nema ted ani pozdeji moznost neco dohledavat, ale ze to tak urcite je".
Dale jsem se ji ptal, zda si nemysli, ze i kdyz by to bylo tak, jak rika, tak ma TMO chybu v systemu, protoze mi nebyly zapocitany vsechny polozky. Slecna rekla, ze s timhle nema co do cineni, ze to pro ni neni zajimavy, ze uz nedohleda, jestli vypadla databaze (sic!) a ze ja mam vlastne stesti, takze se o to nemusim dal starat, ale jestli chci, tak muzeme sepsat stiznost (minena reklamace?), ale ze pak doplatim zbytek prenosu za cele datum 30.7. Tak jsem rekl, ze me ta zbyvajici castka nevytrhne a ze bych rad vedel, na ci strane je pravda, takze stiznost sepiseme.
Slecna rekla, ze tak ucini a ja jsem se jeste zeptal, jak dlouho bude vyrizovani asi trvat. Jeji odpoved opet zachovala bodrou atmosferu celeho rozhovoru : "To vam nereknu, tohle se vyrizuje v jinem oddeleni v jinem meste a nikdo nevi, jak to muze dlouho trvat". Asi na doruceni stiznosti TMO z duvodu uspor pouziva postrelene holuby, protoze nechapu, jak se ve veku informacnich systemu muze tak velka firma jako TMO vymlouvat na to, ze ma nejake oddeleni v jinem meste. Pokud vim, TMO se ve Vseobecnych podminkach navic zavazuje, ze reklamace vyresi do 30 dnu. To opravdu slecny na infolinkach nemaji prehled ani o zakladnich smluvnich dokumentech?
Takze krome stiznosti se chci zeptat.
1) Je tu v konfere nekdo z TMO, koho zajima, jak pracuji jejich billing systemy a dokazal by proverit, v cem je opravdu zadrhel? Kdyz budete chtit podrobnosti, ozvete se mi prosim soukrome.
2) Nevite nekdo, jak je to opravdu s uctovanim po zmene tarifu?
3) A jedna polemicka. Tusite nekdo, proc operatori zamestnavaji tak neprofesionalni operatorky?
Monday, August 16, 2004 7:30:00 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky
Jedna špatná zpráva a dvě dobré ze světa PDA
Včera moje milované a hýčkané :) MDA II při vyjímání z pouzdra spadlo na zem a kryt, který je snad u všech prvních kusů MDA II (moje bylo koupeno 9.ledna - první den prodeje :) ) u vypínacího tlačítka od počátku naprasklý, se odlomil. Takže dnes jsem jej nesl do značkové prodejny TMO, kde mi sdělili, že tak 14 dní budu bez něj a že s 99% pravděpodobností mi závadu neuznají jako záruční. Na PDA jsem tak zvyklý, že se u mě jedná o malou tragédii, o jejíž tíhu jsem se musel podělit na blogu;).
Na serveru PocketGear se objevila informace o MDA IV. MDA III mě neláká, protože vestavěná liliputánská klávesnice ani podpora Wi-Fi nejsou dostatečným důvodem k výměně PDA.
MDA IV ale vypadá na jedno z "must have" zařízení příštího roku. Společnost HTC se pochlapila a hlavní vlastnosti MDA VI, které by nás měly donutit vybrat si právě tento model jsou:
- VGA displej (640x480) - na čtení e-knih ideální
- Processor XScale 624 MHz - současná špička v mobilních procesorech
- Quad-Band GSM
- Podpora UMTS
MDA IV by mělo být uvedeno v první polovině roku 2005, po zkušenostech s oddalováním dodávek MDA II odhaduji, že si radost udělám nejdříve o vánocích roku 2005.
Dalším špičkovým zařízením s Windows Mobile Phone Edition je Motorola MPX, která snad bude na trhu dříve než MDA IV.
Vybrané technické parametry:
- Procesor ARM OMAP 733 195 MHz
- Integrovaná klávesnice
- Unikátní skládací konstrukce (To se nedá popsat, koukněte se raději na obrázky)
- GSM Tri-Band ((900/1800/1900)
- Vestavěné Wi-Fi
Komu nečiní problémy francoužština, může si přečíst výbornou recenzi Motoroly MPX. na serveru Mobinaute.
Monday, August 16, 2004 6:33:00 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky
Monday, May 24, 2004
Katalog PDA zařízení na MobilManii
Na Mobilmanii přibližně před týdnem spustili testovací verzi katalogu PDA zařízení. K dnešnímu dni v něm najdete kolem 35 zařízení s operačním systémem Windows Mobile nebo Palm OS. Mimo běžného zobrazení všech důležitých parametrů jednoho zařízení si můžete pro detailní srovnání zobrazit vedle sebe až tři zařízení, takže ihned máte například informaci, jak se cenově srovnatelná PDA od sebe liší. Už nemusíme shánět informace o vysněném PDA prosíváním vylučujících se informací na netu nebo se se svými dotazy obracet na většinou ve svém oboru nekompetentní prodavače či infantilně žvatlající "kikiny" na různých infolinkách (bílým vránám v těchto povoláních se omlouvám), ani bastlit v Excelu vlastní srovnávací tabulky.:)
Jestliže si nejste jisti, jaké PDA byste si chtěli koupit, ale máte alespoň matnou představu, k čemu by vám mělo sloužit, a neděsí vás pojmy jako bluetooth nebo WI-FI, tak si po zadání svých nároků na funkce nechte PDA doporučit.
Katalogu se dá vytknout jen to, že v něm nejsou zahrnuty komunikátory, tedy zařízení, která umějí nejen plnit roli kapesního počítače, ale lze z nich i telefonovat. Pod komunikátory jsou řazena hlavně zařízení s operačním systémem Symbian (SE P900), Palm OS (Handspring Treo) a Windows Mobile Phone Edition (MDA II). Pro tyto přístroje je na MobilManii vyhrazen samostatný katalog. Hranice mezi mobilním telefonem, smartphonem, komunikátorem a "čistým" PDA je stále méně patrná, takže schopnost katalogu porovnávat zařízení všech typů by se hodila. I tak jde ale o velmi užitečnou službu MobilManie svým čtenářům.
Monday, May 24, 2004 8:29:00 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky
Friday, May 14, 2004
PDA klient pro blogovací systém .Text
Neznáte někdo PDA aplikaci pro psaní spotů pro .TEXT? Já jsem na netu hledal, ale prozatím marně. Rád bych spoty psal přímo z PDA. Jestliže žádný PDA klient neexistuje, tak si jej napíšu, ale bych bych rád, kdyby se našlo více zájemců. Program by byl zdarma, pouze bez zdrojových kódů, což pro ty z vás, kdo mě znají, asi není žádné překvapení:). Moje představa je taková, že by aplikace nejdříve podporovala webovou službu SimpleBlogService pro .TEXT. Nepotřebuji zatím nic jiného než poslat spot do blogu, což tato WWW služba zvládá. V případě zájmu bych napsal i další modul, který by umožnil přístup k blogům podporujícím standardní rozhraní MetaBlog API. Takže moje otázka, milí majitelé PDA, zní. Víte o klientovi, který podporuje blog .TEXT anebo žádný takový není a Vy byste o něj měli zájem? Přeci jen, psát si blog editor jen pro sebe mi přijde jako zbytečný luxus.:)
Teď mě také napadlo, že by bylo příjemné mít klienta pro J2ME v mobilních telefonech nebo mít přístup přes MMS, aby se daly výhledově publikovat zprávy odkudkoli z čehokoli .:)
Friday, May 14, 2004 8:35:00 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky
Monday, May 10, 2004
ftxPBrowser - Pocket PC prohlížeč zobrazující najednou více WWW stránek!
Jestliže používáte na svém Pocket PC PDA verzi Internet Exploreru, asi také stejně jako já nejste nadšeni z toho, že si nemůžete najednou prohlížet více stránek. S každou novou verzí operačního systému Windows Mobile čekám, že se v sekci "New Features" tato funkcionalita objeví. Zatím marně.
Naštěstí již pár let existuje výborný doplněk pro Pocket PC
MultiIE, který Internet Explorer o možnost prohlížení více dokumentu doplní.
Nedávno jsem našel program
ftxPBrowser , jehož stabilní prerelease verze je volně ke stažení. Jedná se o opravdu pěkný kus softwaru.
ftxPBrowser se nainstaluje prostým nakopírováním exe souboru na PDA. Nejedná se o doplněk IE, ale o samostatný program, který ale pravděpodobně pro renderování stránek využívá engine IE, protože stránky v obou programech vypadají totožně. Hlavní funkce ftxPBrowseru:
1) Možnost prohlížení více stránek v samostatných záložkách.
2) U hypertextového odkazu lze zobrazit kontextové menu a v něm zvolit, že odkaz má být otevřen v nové záložce.
3) Ve spodním menu každé záložky je přepínač, kterým se nastavuje, zda chceme odkazy na záložce otevírat v původním nebo novém okně.
4) ftxPBrowser podporuje prohlížení stránek na celé obrazovce (full screen) bez jakýchkoli rušivých ovládacích prvků. Skvělá věc.
5) Zobrazení zdrojového textu stránky. Nádhera:)
ftxPBrowser je pro tyto operační systémy - HandHeld PC 2000, Pocket PC 2002 a Windows Mobile 2003.
Ve verzi 0.1e, kterou používám, mi vadí, že není možné přidávat odkazy do Favorites. Je to ale asi jediný důvod k otevření standardního Internet Exploreru. ftpxBrowser stojí za vyzkoušení a až autor (snad) uvolní ostrou verzi, tak já si ji rád koupím.
Monday, May 10, 2004 3:23:00 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky
Tuesday, May 4, 2004
Oskar spustil víkendová volání "zdarma"
Náš benjamínek mezi mobilními operátory nabízí volání o víkendu zdarma všem novým zákazníkům, kteří si aktivují jeden z tarifů nové generace - Řekni mi (volání zdarma na 3 měsíce), Povídej (6 měsíců) a Nezavěšuj (12 měsíců). Zní to hezky, ale názvy PR zpráv většinou realitu přikrášlují, tak se podívejme, na kolik si u Oskara ocenili hovory "zdarma" pro stávající zákazníky.
Stávající zákazníci tedy nepřijdou zkrátka, ale nedostanou ani slevu zadarmo, a za neomezené víkendové hovory zaplatí měsíční poplatek 178,50. Jde sice o zajímavou nabídku, protože na českém telekomunikačním trhu jsou bezlimitní paušálně zpoplatněné hovory raritou, ale o žádný zázrak se nejedná. Oskar se snaží podobně jako dříve T-Mobile zatraktivnit volání v době, kdy je kapacita sítě málo využívána. Pochybuji ale, že se najde dostatek nadšených šílenců, kteří zaplatí 178 Kč, aby si mohli po telefonu poklábosit se svými známými v době, kdy mají volno a mohou je navštívit osobně. Napadají mě pouze odloučení zamilovaní, ti musí při uvedení tohoto tarifu jásat. :) Jako bonus by jim ale mohl Oskar k aktivaci tarifu přidávat handsfree sadu. Kdo již absolvoval delší hovor přes mobil, tak určitě ví proč.
Možná je ale Oskar fikanější a počítá s tím, že si tolik zákazníků tarif neaktivuje, ale přesto se bude moci prezentovat jako operátor, který má kapacitně tak naddimenzovanou síť, že si může dovolit nabízet neomezené hovory. Oskar má stale pověst laciného operátora, jehož síť ale za moc nestojí, a touto akcí by mohl získat cennou reputaci i v oblasti technické vyspělosti sítě, kterou marketingové oddělení jistě zúročí. Oskar se nám sice nyní v reklamách prezentuje jako adolescent, kterému nechybí sebevědomí a který ví, že všechny problémy zdolá svým roztomile naivním a neodolatelným sloganem"stačí říct", ale vědom si fyzických limitů GSM sítě nastavil podmínky provozování této služby přeci jen střízlivěji.
Ze závažných technických nebo provozních důvodů může Oskar přerušit nebo zastavit poskytování tohoto balíčku dle všeobecných podmínek.
Tuesday, May 4, 2004 4:43:00 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky
Sunday, May 2, 2004
T-Mobile ponechá tarif GPRS Unlimited za 699 Kč (bez DPH)
Jestliže jste to ještě nezaregistrovali, T-Mobile ve své tiskové zprávě oznámil, že ponechá cenu 699 Kč za neomezený přístup k Internetu přes GPRS. Předchozí cenově zvýhodněný tarif GPRS Business Unlimited jsem si aktivoval ihned po jeho uvedení v listopadu a i když nejde o žádné zázračně rychlé připojení, na stahování pošty, připojení do VPN, prohlížení webu a psaní příspěvků do weblogu bohatě stačí. Vím ale, že vděčnost za tento tarif, i podobný a dříve uvedený tarif Data Nonstop od Eurotelu, má svůj zdroj spíše v sebevražedné cenové politice žáby na prameni s internetovým připojením - Českým Telecomem.
V červnu se cena tarifu GPRS Business Unlimited měla vyšplhat na 999 Kč, ale T-Mobile se rozhodl jinak. Zdá se, že jeho rozhodnutí není jen nahodillým vstřícným gestem směrem k zákazníkům, ale spíše promyšlenou součástí dříve oznámeného ambiciozního plánu přestat být tím "stále druhým" na českém trhu. Jedničkou v počtu zákazníků i tržbách je stále Eurotel, který profituje z dřívějšího startu GSM sítě, z věrností ochotně platících business zákazníků a ze změny image u lidí v minulém roce, která byla způsobena hlavně uvedením zmiňovaného tarifu Data Nonstop. Nyní ale T-Mobile zavětřil, protože odvolání Terence Valeskiho z funkce jednatele společnosti a jeho očekáváný odchod z pozice generálního ředitele Eurotelu znamená, že Český Telecom začíná ve své dceřinné firmě úřadovat dle svého gusta. Dle zkušeností s předchozím jednáním Českého Telecomu se dá očekávat, že jeho vliv bude mít za následek pouze oslabení současné skvělé tržní pozice Eurotelu. Pro Český Telecom je důležité prosadit ADSL (ISDN snad už ani on tlačit nebude) a konkurenci v podobě CDMA nebo i GPRS, byť z domovské stáje, asi příliš podporovat nebude. Jediné, co by snad dokázalo přivést Český Telecom k racionálnímu jednání, by byl právě rychlý nárůst tržního podílu TMO na úkor ET. Takže další kolo souboje o post nejúspěšnějšího operátora začíná a Eurotel podle mého soudu poprvé není favoritem.
Sunday, May 2, 2004 7:35:00 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky
Wednesday, April 28, 2004
Volte nejlepší mobilní telefon na serveru MobilMania
Na serveru Mobilmania vyhlásili každoroční anketu o nejlepší mobilní telefon v kategoriích, rodina, práce, styl a zábava. I když si můžeme myslet o vypovídací hodnotě takových anket své, protože málokterý jejich účastník má možnost i čas otestovat všechny mobily nebo alespoň reprezentativní vzorek a volí tedy většinou telefon, který si koupil, jde o zajímavou hru, která ukazuje, jak si jednotlivé značky na českém trhu stojí a jaká je přibližně jejich penetrace. Poučná bývá také konfrontace výsledků ankety s oficiálními údaji o prodaných telefonech od českých distributorů.
Navíc se dají vyhrát zajímavé ceny, víkend v Římě bych si nechal líbit.:) Tedy jen v případě, že v hotelu bude internetové připojení, protože minulý rok na svatební cestě v Řecku jsem si po prvním týdnu dovolené při prvních abstinenčních příznacích začal stahovat poštu přes vytáčené mobilní připojení. T-Mobile v té době ještě neposkytoval v Řecku GPRS roaming, takže jsem po návratu domů z faktury radost neměl.
Zpět k anketě. Takto jsem volil já.
Nejlepší telefon pro rodinu – Siemens C55. U této kategorie jsem vždy na vážkách, protože vím, že bych měl hlasovat pro funkčně chudé telefony, ale sám žádný takový nepoužívám. Nakonec vyhrál Siemens C55 – jeho vyspělějšího sourozence S55 jsem používal minulý rok a byl jsem spokojen. C55 jsem měl chvíli půjčen od jeho málo náročného uživatele a líbil se mi – slušný černobílý displej, ovládání Siemensu mně vyhovuje, telefon podporuje i Javu (MIDP 1.0), i když má pro ni příliš málo paměti..
Nejlepší telefon pro práci – MDA II. Tady jsem neváhal, lepší přístroj zatím neznám. Až na drobné mušky, jakýmí jsou absence regulace hlasitost vyzváněcí melodie nezávisle na hlasitosti ostatních tónů nebo nemožnost trvale nastavit, že ke každé SMS požaduji doručenku, se jedná o přístroj, který nemá konkurenci. Jak to vypadá, s MDA II ještě nějaký měsíc vydržím. Kromě MDA II se mi také líbí sympaticky baculatá Nokia 6600 se Symbianem a podporou paměťových karet. Jeden z mála modelů, který se Nokii v minulém roce povedl.. Myslím, že telefon bez operačního systému už asi nikdy chtít nebudu.
Nejlepší telefon pro styl a reprezentaci – Siemens SX1. Působivý telefon s OS Symbian, funkčně podobný Nokii 6600, ale dle mého soudu s nepoužitelnou extravagantní klávesnicí. Cílové skupině fajnšmekrů ale určitě na konvenčně a možná až zpátečnicky vnímané ergonomii ovládání příliš nesejde.:)
Nejlepší telefon pro zábavu – N-Gage. Každý se bavíme jinak, ale N-Gage je přes všechnu oprávněnou kritiku zajímavý telefon nebo alespoň zajímavý příslib pro všechny hráče, kterým o funkce mobilního telefonu zase tak nejde. Jen to vyměňování paměťových karet s hrami mohla Nokia vyřešit lépe, šachování s krytem a baterií asi žádného náruživého hráče nenadchne.
V diskuzi můžete napsat, jaké mobilní telefony jste si minulý rok oblíbili Vy. Zajímalo by mě, která značka má mezi technicky orientovanými lidmi nejsilnější pozici, protože mýtus praví, že je to (Sony) Ericsson. Jak je vidět z mého hlasování, kde se SE neobjevil ani jednou, u mě to určitě neplatí. SE sice vyrábí skvělé telefony, ale většinou je shodí nějakým zásadním nedodělkem, jako je pomalé psaní SMS nebo šnečí rychlost celého firmwaru. Mimochodem, nevlastníte někdo SE T610 nebo SE T630? Zajímalo by mě, zda jejich implementace Javy podporuje sokety . Na internetu jsou dost protichůdné informace, takže stále nevím, zda je na ně možné instalovat síťové aplikace. Bez soketů je půvab již tak příliš chudé mobilní Javy zcela ztracen.
Wednesday, April 28, 2004 10:17:00 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky