\


 Monday, 01 August 2005
Drobné postřehy k navigačním programům Pocket Kim, SmartMaps a Dynavix

Jednou ze silných motivací, proč si vůbec udělat řidičák, byla i moje nezřízená chuť "geeka" otestovat už konečně a hlavně pořádně GPS navigaci.

Chvíli jsem pokukoval po nějakém vychytaném přístroji od firmy Garmin, ale cena mě odradila. Nejsem obchodní zástupce ani jiný podobný týpek, který projíždí republiku křížem a krážem, a ani sofistikované argumenty, pocházející z líhně falešných racionalizací mého horšího já, mě nepřesvědčily, abych investoval skoro 30 000 do jednoúčelového přístroje.1 Místo Garmina jsem zakoupil bluetooth GPS Holux 230 a program Pocket Kim v navigačním balíčku 'NaviPack' od firmy Sunnysoft. Součástí 'NaviPacku' je i výborný držák Dicota Keeper pro PDA, který jsem uchytil na přední sklo auta a zatím na něm drží jako přibitý. K PDA dostanete také USB kabel, kterým můžete dobíjet PDA přímo z notebooku nebo USB konektor zasunete do nabíječky na 220V či do cigaretové nabíječky v autě. Chytré a univerzální řešení. Stolní nabíječka i cigaretová nabíječka k PDA i GPS jsou také součástí NaviPacku.

Pocket Kima jsem vzal, protože v lednu aplikace SmartMaps i Dynavix na své entré do světa navigace teprve čekaly.

K samotné navigaci:

Pocket Kim

Testoval jsem hlavně verzi 2.9, protože ve verzi 3.0 uvedené v květnu se na MDAII drasticky zpomalí odezvy aplikace po spuštění GPS. Proto je (nejen) pro mě verze 3.0 zcela nepoužitelná.
V lednu se jednalo o aplikaci, která měla ze všech dostupných programů asi nejlepší mapové pokrytí Čech. Ve srovnání s programy cizí provenience (Navigon, TomTom Navigator) byl po stránce vzhledu i ovládání už tenkrát Pocket Kim špinavým káčátkem, z něhož se ve verzi 3.0 vyklubala neskutečně odpudivá a demencí postižená labuť. ;-) Nepřeháním. S žádnou verzí není radno manipulovat v autě, když jste na místě řidiče, ale ve verzi 3.0 je utrpením i volba trasy v pohodlném křesle doma, protože se neustále musíte přes stále stejně nepříjemné a neintuitivní "dotykové prstové" menu proklikávat k navigačním bodům.

Aby Pocket Kim ve verzi 2.9 komunikoval s BT GPSkou, musel jsem nainstalovat Pocket Bluetooth Tools.

Problémem Pocket Kima je poměrně malá databáze míst, do kterých vás dokáže přímo navigovat. Jinak řečeno, třeba v Praze nemůžete navigovat z ulice do ulice, ale musíte vždy najít nejbližší navigační bod, který ale také může být za sedmero horami o tři bloky dále. Částečně se to dá obejít přes zadání vlastního bodu do mapy, ale k němu jste navigováni podobně jako při jízdě ve hrách GTA nebo Mafie = řídíte se jen hrubě podle směru šipky v mapě;). K tomu nepotřebuji satelitní navigaci.

Největším nedostatkem Pocket Kima je ale úplná absence hlasové navigace. Místo toho na vás před každou křižovatkou, kde máte odbočovat, začne Pocket Kim nesměle pípat. To znamená, že se musíte kouknout na displej PDA a zabočit podle toho, co vidíte na displeji. V Praze si neustálé koukání na displej nedovedu představit, takže podle mě se podle pípání opravdu jezdit nedá. A když na displej PDA dopadá sluneční světlo, tak toho také moc neuvidíte.

Testovací jízda s Pocket Kimem

Vybrali jsme cestu z Benešova do Průhonic u Prahy přes Týnec nad Sázavou (tedy ne po dálnici). Jestliže Pocket Kima sleduje spolujezdec, dá se podle něj jet. Pocket Kim selhal pouze jednou, když jsem na jednom odlehlejším místě trval na tom, aby Petra odbočila doleva, aniž bych vzhlédl od displeje:). Když se mě zeptala už potřetí, jestli to myslím vážně, že má zatočit doleva a dodala "do toho zákazu vjezdu" došlo mi, že Pocket Kim se nás snaží navést na nějakou užitkovou cestu, která evidentně nikam nepokračuje, protože na jejím konci je stodola. Takže poučení: kromě displeje je dobré stále sledovat reálné okolí a dopravní značky. ;-)

Ve dvou se tedy sice s Pocket Kimem jakžtakž jezdit dá, ale stejně musíte neustále kontrolovat, jestli vás náhodou mapové podklady nevedou někam do pole nebo do zdi. Bez hlasové navigace je Pocket Kim nepoužitelný ve větších městech, kde je hustá doprava, protože při koukání na displej nestíháte sledovat okolí. Abych ale Pocket Kima jen nehaněl - jeho vektorové mapové podklady zabírají pouhých 8 MB (ve verzi 3.0 o něco více) a Pocket Kim také nabízí 140 (ve verzi 3.0 220) měst do úrovně ulic.

SmartMaps
Společnost Aponia uvolnila nedávno čtrnáctidenní demo verzi svých map ve verzi Navigator. SmartMaps jsou bitmapové mapy, takže demo zabírá na paměťové kartě, bez které se neobejdete, úctyhodných 212 MB. Velikost je ale dána podrobností map a jejich podobností s tištěnými mapami. Doporučuji si demo stáhnout, i když nechcete použivat navigaci, a pokochat se mapami, abyste věděli, o čem mluvím. Na ovládání verze Navigator jsem si rychle zvykl, komunikace s BT GPS byla bezproblémová. Předností SmartMaps je také rozsáhlá a stále se rozšiřující databáze zájmových bodů - stačí si jen vybrat, k jakému zámku nebo hradu vás mají dnes SmartMaps dovést, a na cestě si třeba nechat vyhledat nejbližší benzínovou pumpu po rozsvícení "hladového oka" nádrže. SmartMaps mají jen 13 krajských měst do úrovně ulic.

SmartMaps mají hlasovou navigaci a můžete si vybrat, zda chcete být instruováni mužským nebo ženským hlasem. My jsme měli většinu času zapnutý mužský hlas, protože Petra po chvíli navigování ženským hlasem, který jsem původně preferoval já, rezolutně prohlásila, že už tu hysterku poslouchat nebude. Hlasy, a to ani ten mužský, opravdu nepůsobí příliš profesionálně, ale na navigaci stačí. Máte také možnost volit mezi plnou a zjednodušenou navigací - myslím, že jinou než zjednodušenou nevydrží nikdo používat, protože když se v rozšířené navigaci během pěti minut desetkrát dozvíte, že máte pokračovat rovně a po jaké silnici jedete, tak začnete být asi stejně jako já mírně podráždění. Zjednodušená navigace hlásí jen důležité odbočky. Instrukce jsou typu "Za 250 metrů odbočte doprava".

SmartMaps jsme otestovali na stejné trase jako Pocket Kima. Do Průhonic jsme dorazili bez sebemenších problémů, jen při zpáteční cestě SmartMaps v Čestlicích nenahlásily, abychom pokračovali po vedlejší silnici a nechaly nás jet po hlavní (buď šlo o nepříliš dávno provedenou změnu značení hlavní a vedlejší silnice, nebo o chybu v navigačních podkladech). Během chvíle a po našem ignorování povelu k otočení SmartMaps přepočítaly trasu a dovedly nás zpět do Benešova.

SmartMaps nejsou špatné, ale stále se neobejdete bez koukání do mapy. Projeli jsme i jiné trasy a hlavně na více křižovatkách umístěných blízko za sebou je hlasová navigace poněkud chaotická. SmartMaps jsou ale výborným kompromisem mezi užitnou hodnotou a cenou.

Dynavix

A dostáváme se k nekorunovanému králi navigace po Čechách, i když jsem měl možnost vyzkoušet Dynavix jen pouhé 2 hodiny, protože Telematix (ke své vlastní škodě) demo verzi nenabízí, ale naštěstí mi Dynavixe zapůjčil můj kolega z práce Michal. Ovládání Dynavixu není špatné, i když zahraniční programy, o kterých jsem psal výše, mají stále ovládání lepší a "vychytanější". To ale nevadí - (budoucí) úspěch Dynavixu stojí na nejkvalitnějších mapových podkladech pro ČR a na úžasné hlasové navigací. Přesnost mapových podkladů je opravdu špičková, což se projevuje i tím, že v některých městech se můžete nechat navigovat až do úrovně čísel popisných! Mimochodem, Dynavix bude brzy dodávat i podrobné mapové podklady pro Evropu.

Už jsem psal, že hlasová navigace je úžasná a mohu dodat další superlativa. Je profesionální, vůběc neobtěžuje a je neuvěřitelně přesná. Jak taková typická navigace probíhá? Jedete a Dynavix vás upozorní nevtíravou hláškou "připravte se na odbočení vlevo". Před křižovatkou se ozve přesnější instrukce "za 250 metrů odbočte vlevo". To by mi stačilo, ale hochům z Telematixu ne, a tak když vjedete do křižovatky, ozve se ještě povel "nyní doleva". Petra zhodnotila navigaci slovy: "Podle toho dokáže jet kamkoli i blbec".

Zkušební cesta vedla z Benešova do Bystřice, pak do Divišova a Ostředka a zpět. Několikrát jsem odbočili do nějakých malých vesniček, abychom Dynavix zmátli, ale ten vždy jen přepočítal trasu a dále nás navigoval ke zvolenému cíli. V jedné vesničce měl Dynavix v mapě dokonce nějakou zpevněnou polní cestu, na kterou se nás snažil navést, protože tvrdil, že vede nejrychleji do cíle. Jen zde jsem raději jako nevěřící Tomáš uhnul jinam, abych neskončil někde v bahně nebo v houfu divočáků, což jsou okolnosti, s nimiž ani Mistr Dynavix zatím nepočítá ;-).

Dynavix obsahuje samozřejmě i nejaké nedodělky - verze 1.0 má na některých PDA problémy s BT ovladačem, často se ozývala zbytečná hláška o ztrátě satelitního signálu, i když jen poklesl počet satelitů na tři atd. Na to, že je Dynavix ve verzi 1.0, jde ale podle mě opravdu o slušně vyzrálý produkt.

Cena sice není lidová, skoro 8000 Kč, ale já jsem na 99% rozhodnutý, že si Dynavix pořídím - nic lepšího pro Čechy opravdu není. Neměl jsem ho dostat do ruky ;)

Další odkazy k Dynavixu:

Tohle bylo zatím opravdu jen pár mých zkušeností s navigačními systémy, ale po zakoupení Dynavixu se zde určitě ještě pár podobně laděných spotů objeví.

1. Malá poznámka na okraj. Garmin nyní dodává i navigaci na zařízeních s OS Windows Mobile (iQueue)



Monday, 01 August 2005 20:10:56 (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)       
Comments [12]  Mobilitky | Navigace


Monday, 01 August 2005 20:34:42 (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Něco lepšího než Dynavix existuje a navíc je to levnější a vymakanější a jmenuje se to TomTom Navigator 5 ve verzi Europe. Oproti Dynavixu mu v pokrytí ČR chybí akorát ta popisná čísla.
LK
Monday, 01 August 2005 20:45:35 (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Uz jsem take slysel, ze TomTom 5 ma slusne pokryty Cechy, ale na svych strankach myslim stale uvadi jen neco kolem 30%.
Dale podle zkusenosti lidi z CE4YOU je v nem myslim hodne spatne pokryta Morava.
Vy vlastnite TomToma?
Monday, 01 August 2005 20:47:37 (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
TomTom 5 uvádí cca 36% pokrytí ČR. To je na první pohled zoufale málo. Údajně však tento údaj nezahrnuje pouze silniční síť, ale také POI. Nabídka těchto bodů zájmu pro ČR je v porovnání se zeměmi západní Evropy asi podstatně chudší.

Viděl jsem pár screenshotů na první pohled vypadá pokrytí (rozuměj) hustota sítě silnic velice slibně. Měl jsem takovou myšlenku, že porovnám screenshoty Dynavixu a TomToma ve stejných lokalitách. Již týden však marně čekám na odezvu na svoji prosbu o příslušné screenshoty z TomToma v diskusním fóru na CE4you :-((
Monday, 01 August 2005 20:49:28 (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Ja jsem na ty screenshoty taky zvedavy Michale.
I kdyz prad neverim tomu, ze by TomTom udaval 36 pokryti jen kvuli POI bodum. Ale rad se necham prekvapit :)
Monday, 01 August 2005 21:01:21 (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Panove to je stale dokola. Zapomente na pokryti 36procent a ctete.
TT5 ma da se rici od Ase po Vyskov pokrytou CR na cca 99procent. Zbytek je pokryt na vyznaceni rozlohy a pojmenovani meste s tim, ze silnice jsou na urovni I a II tridy, s tim ze velka mesta v teto male casti Moravy jsou na urovni ulic.

Neni to az tak strasne to nepokryti, ale co je lepsi, tak to je lepsi (DNVX).

Jinak POI jsou zhruba stejne s DNVX, akorat DNVX je ma lepe zpracovane.
condor
Monday, 01 August 2005 23:26:55 (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
No právě, že čteme :-). Na oficiálních stránkách (http://www.tomtom.com/products/section.php?ID=109&Section=122&Language=1) je doslova uvedeno CZ: 36% :-(.
Tuesday, 02 August 2005 06:49:08 (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Rene: co jsem na ce4you diskutoval s autory Dynavixu, tak mapove podklady maji naprosto stejne jako TomTom 5(co se tyce silnic). Takze rozdil muze byt v tom, ze Dynavix ma u ulic cisla popisna a muze mit hustsi POI. Dynavix pouze CR je za cenu 8000Kc, TT5 komplet cela Evropa za cenu 7100Kc. Osobne by mi nestala cisla ulic za priplatek 900Kc, ztratu zbytku Evropy a 3D rezimu. Tot muj skromny nazor.

Mike: Hodte mi sem prosim, co chcete z TT5 vytipnout a ja to tipnu :-)
LK
Tuesday, 02 August 2005 07:25:30 (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
To LK: Diky za informaci, to vypada zajimave.... Mohl bych taky poprosit o tipnuti Benesova (Nadrazni ulice) a Bystrice u Benesova. Jen pro srovnani s Dynavixem.
Tuesday, 02 August 2005 07:26:50 (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
A jeste jedna vec LK (Lubor ? ;) )
Jak TTN 5 hlasove naviguje? Podobne jako Dynavix?
Tuesday, 02 August 2005 08:00:09 (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Rene: shoty jsou v mailu. Hlasovou navigaci Dynavixu jsem neslysel, tak nevim, ale rozhodne to ma TT5 velmi propracovane, hlas je prijemnej a da se dle toho jet. Ma to vychytavky stylu "na konci ulice jedte vlevo", pokud jedu na krizovatku typu T zespoda nebo "druha odbocka vpravo", pokud mam zahybat doprava a jsou tam blizko sebe dve moznosti atd. Rekl bych dost inteligentni navigace.
LK
Tuesday, 02 August 2005 08:13:26 (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Diky Lubore,
ty mapove podklady vypadaji hodne dobre - srovnatelne s Dynavixem. Takze budu muset jeste nekde splasit TomToma na otestovani a pak se rozhodnout. Neulehcil jste mi to. :)
Tuesday, 02 August 2005 14:45:51 (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
to LK: Pokud budete tak laskav a pošlete mi screen Řeznické a Olšanské ulice v Praze, tak to bude bezva.

Dost vážně uvažuji o pořízení TomTom 5. Měl jsem možnost vyzkoušet TomTom 3 a aplikace jako taková mne dost nadchla. Svým způsobem lepší, než Dynavix. TomTom 3 má však pro ČR nepoužitelné podklady :-(.
Comments are closed.