Thursday, May 11, 2006
První zkušenosti s navigačním programem iGO
Program iGO má nejen exotický maďarský původ, ale také jde v poslední verzi o slušně zpracovaný navigační systém, který vás bez větších problémů dovede tam, kam máte namířeno. A hlavně jako u všech dobrých navigací dorazíte do cílového místa, aniž byste předtím museli vytvářet itinerář cesty hledáním v tištěném Autoatlasu nebo internetové mapě, a k rodinné pohodě přispěje i tím, že už nemusíte za jízdy manželce v roli navigátora po několikerém špatném odbočení nervózně a zvýšeným hlasem vysvětlovat, jak se pozná na papírové mapě, jestli máte odbočit vpravo či vlevo.
I když jsem k novému programu přistupoval s despektem, musím říci, že moje obavy z práce neznámých maďarských programátorů byly pouhé předsudky a samotné iGO se může i přes drobné chybky v kvalitě navigace směle měřit s programy jako jsou Dynavix či TomTom.
Všechny možné grafické a funkční serepetičky navigace oceníte jen a pouze při práci s navigací v křesle domova, protože za jízdy těžko budete obdïvovat krásné textury objektů na dispĺeji. Plech vašeho vozu by totiž mohl být za chvíli ilustrací fyzikálního zákona pojednávajícího o následcích srážky s pohyblivými i statickými objekty v reálném světě. Proto mám na navigační programy tyto tři hlavní požadavky.
- Nejdůležitější součástí každého navigačního programu je intuitivní hlasová navigace - ideální hlasová navigace po celou dobu jízdy přichází s tak přesnými instrukcemi, že se uživatel nemusí ani jednou podívat na displej, aby věděl, jak má na křižovatce zabočit. To znamená, že hlasová navigace by dnes již neměla mít jen jednoduché instrukce ve stylu "zabočte vlevo", "zabočte vpravo" nebo "po 150 m zabočte doprava", ale měla by navigovat uživatele například i v křižovatkách, kde po sobě rychle následují dvě odbočky doprava a jasně mu říci, kterou odbočku má zvolit. Při jízdě po hlavní silnici, kdy dodatková tabulka 'opravdový tvar křižovatky' u značky 'Hlavní silnice' sděluje, že hlavní silnice pokračuje doleva či doprava, musí hlasová navigace v dostatečném předstihu sdělit "jeďte po hlavní silnici" či "pokračujte po hlavní silnici - mírně vpravo", abyste se opět nemuseli o dalším směru jízdy ("rovně po vedlejší" nebo "dále po hlavní") rozhodovat podle toho, co je momentálně zobrazeno na displeji.
- Žádný navigační program zatím s ideální hlasovou navigací nepřišel, a proto se občas při složitějších křižovatkách kouknutí na displej PDA nevyhneme. Abychom zorientováním se v informacích na displeji netrávili zbytečně mnoho času, je nutné, aby navigační program zobrazoval všechny podstatné informace, perfektně vykreslil schéma následujího manévru a nastavil měřítko (zoom) mapy tak, abychom ihned dokázali "namapovat" reálnou křižovatku na zobrazení křížovatky na displeji a věděli, jak ji máme projet. Za standard již považuji 3D pohled. Když je 3D pohled dobře naprogramován, je orientace v mapě citelně jednodušší než při méně přirozeném "plochém" 2D pohledu. Přeplácaná grafika orientaci na mapě stěžuje - čím více zbytečných detailů, které oceníte snad jen v hrách typu Need For Speed, tím pomalejší orientace v mapě. Od podrobností abstrahující a jen schematické zobrazení míst, kterými právě projíždíte, je pro navigaci mnohem přínosnější než všemi barvami a grafickými efekty opentlená mapa.
- I když dnes již snad každý program trochu alibisticky zobrazuje upozornění, které nás důrazně varuje před používáním programu za jízdy, občas se přeci jen ovládání programu při řízení nevyhneme. Když se rozhodneme někde naobědvat, budeme chtít rychle vyhledat v zájmových bodech (POI) nejbližší restauraci a nechat se k ní navigovat. Je proto důležité, aby menu bylo přehledné a aby ikonky jednotlivých funkcí v něm byly dostatečně velké. Ikonky musí být čitelné na displeji PDA i z větší dálky a celé menu musí být ovladatelné dotykem prstu, jehož průměr bývá u většiny normálně vyvinutých jedinců přeci jen o něco větší než průměr stylu. K bezpečnému ovládání za jízdy také velkou měrou přispívá velikost tlačítek na softwarové klávesnici pro zadávání názvů měst, ulic a filtrování seznamu zobrazených POI.
Jak si poradí iGO s těmito požadavky ?
Hlasová navigace v iGo je na slušné úrovni. Na výběr máte mužský i ženský hlas v češtině, slovenštině a dalších jazycích. Já jsem většinu času jezdil s navigací v anglickém jazyce, protože mi angličtina přišla příjemnější a méně "strojová" než čeština a slovenština.
Místo zmatených hlášek ve městě s mnoha bočními uličkami, které pouze říkají, co máte udělat za 150 m, ale již Vám nesdělí, jak máte těch 150 m v autě změřit, se dovíte, že máte zabočit vpravo do následující (první, druhé) ulice. Všechna hlášení jsou také vydávána s dostatečným předstihem - občas si ale říkáte, že po nájezdu na dálnici není nutné ihned vědět, co se stane za 40 Km, a i by podle mě mohl být zredukován počet hlášení v různých vzdálenostech od odbočky.
Při přímém porovnání s TomTomem byla hlasová navigace přesnější v Benešově při nájezdu na most. iGo naviguje "zabočte mírně vlevo a pak ihned vpravo", kdežto TomTom říká pouze "na konci ulice zahněte doprava", což může být pro řidiče, který se ve městě nevyzná, trochu matoucí. Jednak lze konec mostu za konec ulice považovat jen s velkou dávkou fantazie a také oznámení o prvním mírném zabočení doleva lépe vystihuje to, že při přímé jízdě před začátkem mostu bychom vjeli do ulice označené značkou zákaz vjezdu. Také v Praze, při mírném odbočování vlevo z ulice U Zdravotního ústavu do ulice Ruská , kde TomTom sveřepě mlčí, i když odbočení doleva při jízdě z opačného směru hlásí, iGo přesně naviguje instrukcí, abychom se drželi na hlavní silnici a odbočili mírně vlevo. TomTom měl zase při hlasové navigaci navrch při nájezdu na dálnici u Mirošovic směrem na Prahu - aby mě dostal na "správnou" stranu dálnice (tedy do směru na Prahu a ne na Brno), přikáže před nájezdem na dálnici "nyní se budete držet vlevo", což vám zabrání sjet do pravého pruhu a vydat se směrem do Brna. IGo pouze sdělí, že máte najet na dálnici. Také hlášení TomToma, že se blíží sjezd z dálnice, přichází oproti iGo mnohem dříve. Záleží na rychlosti auta - při rychlosti 130 Km/h TomTom oznamuje poprvé sjezd cca 2 km před samotným sjezdem, zatímco u iGo se musíte spokojit s prvním upozorněním ve vzdáleností cca 500 metrů před sjezdem. Přesto je iGo TomTomovi v kvalitě hlasové navigace dobrou konkurencí a v leckterých složitějších dopravních situacích ho i předčí. Za špičku hlasové navigace považuji stále Dynavix - i v centru Prahy to byla opravdu jediná navigace, která mě dokázala spolehlivě vést jen hlasovými instrukcemi. TomToma i iGO bych dal při hodnocení kvality hlasové navigace společně na druhé místo ihned za Dynavix.
Grafika iGO je vynikající a při prvním pohledu TomToma předčí. Vlaječky označující počátek a konec trasy jsou krásně animované, názvy ulic ve městech perfektně čitelné a vždy české a ne ceske. Přesto se neorientuji v 2D ani 3D pohledu tak dobře jako u TomToma, ale to může být dáno tím, že iGo používám zatím velmi krátkou dobu. Schéma následujícího manévru v levé části obrazovky a automatický zoom při příjezdu na křižovatku jsou zpracovány dobře a pokud nemáte s čím srovnávat, budete zcela spokojeni.
Mapové podklady pro Českou republiku mají oba programy od společnosti TeleAtlas a jejich podrobnost je skvělá. U iGo ale nemáte takové množství POI, které existují pro TomToma. Nepříjemně mě překvapilo, že v obchodních centrech zcela absentuje třeba Hypernova Průhonice. Také zamrzí, že nemůžete z nejbližších POI vyfiltrovat jen ty, které leží přímo na trase.
Ovládání menu iGo "jedním prstem" sice možné je, ale při přímém srovnání s ergonomií ovládání TomToma jsou patrné zásadní nedostatky a nedomyšlenosti. Do dalších úrovní menu se dostáváte složitě a také mi moc nevyhovuje, že při hledání místa je nejdříve zobrazen formulář pro vyhledání ulic ve městě, které jste zadali při posledním hledání. Teprve po volbě změnit město se zobrazí města hledaná dříve a když chcete zadat město, které není v historii hledaných měst, musíte volbou 'Jiné město' přejít na obrazovku, kde zadáte několik počátečních písmen z názvu města. Program iGO na formuláři pro zadání názvu města ukazuje jen počet měst vyhovujících zadávaným písmenům, ale samotná města uvidíte až po stisknutí tlačítka Hotovo. Celý postup mi přijde nesmyslně zdlouhavý a krkolomný. Navíc mi tlačítka softwarové klávesnice připadají příliš titěrná a to i po jejich zvětšení stisknutím tlačítka Klávesy.
Také první a graficky netradiční rozcestník hlavního menu volbou barev a písma nechtěně vizuálně potlačuje centrální a nejdůležitější položku menu s názvem "Vyhledat a jet". Co naopak u iGo chválím je plánování složitějších cest přes více míst ("lomových bodů").
V ergonomii ovládání TomTom jasně vítězí a iGo bude muset hodně zapracovat na odstranění zmíněných nedostatků.
Závěrečné postřehy:
- U iGo stejně jako u TomToma bych vyzdvihl bezproblémovou konfiguraci a práci s GPS. (BT GPS Holux 230 - spárována s MDA Vario).
- Program s celou mapou Evropy se vejde na jednu 1GB SD kartu. Program iGo se prodává na SD kartě a k jeho instalaci dojde po zasunutí SD karty do slotu. Jak asi tušíte, na kartě je adresář s "wellknown" názvem 2577, ze kterého Windows Mobile po zasunutí karty vždy automaticky spustí soubor nazvaný autorun.exe.
- Zadání zeměpisných souřadnic.
- Upozornění na překročení zadané rychlosti.
- ""Ladění" algoritmu pro výpočet trasy - volba mezi nejrychlejší, nejkratší a ekonomickou trasou. "Profily" trasy pro vozidla, kola, chodce. Možnost zakázat dálnice nebo jen placené dálnice a také třeba nezpevněné cesty.
- Zakázání obratů do protisměru. Tato funkce ale podle mě nefunguje správně - i když jsem obraty do protisměru zakázal, přesto po mě iGo párkrát při odchýlení se od stanovené trasy obrat do protisměru vyžadoval.
- Možnost zakázat při výpočtu vnitrostátní trasy cestu přes hranice s okolními státy.
- Automatické přepínání mezi denním a nočním barevným profilem.
Obrázková galerie iGo:
Thursday, May 11, 2006 3:41:31 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky | Navigace
Tuesday, February 7, 2006
Malá utilitka pro navigaci TomTom
Podnět k vytvoření tohoto malého prográmku vyšel z jedné diskuze na ce4you od MilanaSu. K čemu prográmek slouží? TomTom má výrobcem dodávané (ne uživatelem vytvořené) body zájmu uloženy v souboru POI.dat - poměrně snadno můžete vlastní body zájmu, které je možné pro Čechy stáhnout ze skvělého webu www.poi.cz, zkompilovat do vlastního souboru POI.dat. Když ale jedete do ciziny, většinou chcete TomToma spouštět s výrobcem dodaným souborem POI.dat, a ne se svým vlastním, který se hodí jen pro Čechy.
Přejmenování souborů a spuštění TomToma řeší utilitka RenameFile.exe, která by se mohla hodit i ostatním. Popis , jak utilitku používat, zkopíruji z ce4you, abych jej nemusel psát znovu.
Psáno zcela záměrně bez diakritiky ;)
"
1) Vytvorte zastupce na Pocket PC (treba Total Commanderem nebo File Explorerem)
2) Zastupce zkopirujte do PC (pro lepsi editaci) a vytvorte
17#"\RenameFile.exe" "STORAGE CARD\DE_AT_CH_PL_CZ_PLUS-MAP\POI2.dat" "STORAGE CARD\DE_AT_CH_PL_CZ_PLUS-MAP\POI.dat" "STORAGE CARD\DE_AT_CH_PL_CZ_PLUS-MAP\POI3.dat" "Program Files\Navigator\TomTom navigator.exe"
1. argument - 17#"\RenameFile.exe" cislicka a cestu k programu (vse se muze lisit) ponechte beze zmeny.
2. argument "STORAGE CARD\DE_AT_CH_PL_CZ_PLUS-MAP\POI2.dat" - soubor, ktery ma byt prejmenovan tak, jak urcuje treti argument (POI.DAT)
3. argument - "STORAGE CARD\DE_AT_CH_PL_CZ_PLUS-MAP\POI.dat" - soubor ve 2. argumentu bude prejmenovan na soubor v tomto argumentu.
4. argument - "STORAGE CARD\DE_AT_CH_PL_CZ_PLUS-MAP\POI3.dat" - jak se bude nove jmenovat puvodni soubor (v nasem pripade POI.DAT - 3.argument).
5. argument - "Program Files\Navigator\TomTom navigator.exe"
Program, ktery ma byt spusten (TomTom).
Je potreba spravne napsat uvozovky a cesty - programek nema zadne UI. Vytvoreneho zastupce zkopirujte zpet do Pocket PC.
Program pracuje takto:
1) Jestlize neexistuje soubor v argumentu 2 (to znamena, ze POI.dat predstavuje pozadovany soubor), je spusten program v argumentu 5.
Jinak
2) Soubor v argumentu 3 je prejmenovan na soubor v argumentu 4 A
soubor v argumentu 2 je prejmenovan na soubor urceny argumentem 3 A Je spusten program v argumentu 5."
Použito jen "čisté" C++ a WIN API, takze by vám prográmek měl fungovat na všech verzích Windows Mobile.
Tuesday, February 7, 2006 11:58:54 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky | Navigace
Wednesday, January 11, 2006
Malé srovnání navigačních aplikací Dynavix a TomTom
Protože mi v poslední době dorazilo více mailů, jejichž odesílatelé se ptali, zda si mají koupit pro navigaci po Čechách Dynavix nebo TomTom a mně se nechce neustále hledat a kopírovat každému zvlášť následující malé srovnání, dávám jej veřejně na blog, abych mohl posílat jen odkaz. Jednoznačný soud u mě nehledejte, ani se propagandisticky nedozvíte, že byste měli podporovat Dynavix, protože jde o "český" program, jak občas zaznívá v diskuzích, kde se i výrobce snaží rozechvět tak dojemně nostalgickou nacionalisticko-obrozeneckou strunu sugescí, že "co je české, to je hezké". V 19. století by si Dynavix určitě nadšeně koupili i Jungmann s Dobrovským, ale v 21. století může zabrat vlastenecká propaganda produktů snad jen na posledního obrozeneckého mohykána, věrného syna vlasti a hlavně dětinského euroskeptika Václava Klause. ;) Stejně jako jsem si nevybral Škodovku, protože mi nedokázala nabídnout vhodný vůz, nevybírám si ani svůj navigační SW podle země původu, ale překvapivě podle kvality nebo poměru výkon/cena. Sentimentální nebo heroické vlastenectví je dneska levné zboží vhodné tak do reklamy na prodej toho "echt českého - Czech made" moku "echt českým" barochům, ale to by bylo na jinou úvahu ;) . Chtěl jsem jen říct, že tak kvalitní produkt jako je Dynavix, by se nemusel snažit "vtírat" do přízně uživatelů stejně nebo podobně pokleslými marketingovými triky.
DYNAVIX + pravděpodobně nejpodrobnější mapové podklady ČR (více čísel popisných než TomTom)
+ Nejlepší hlasová navigace - dá se podle ní i v Praze jet bez koukání na displej.
+ Rychlá reakce firmy na připomínky uživatelů
+ Velké množství POI
- Chybí 3D pohled (v TomTomovi jsem si na něj zvykl)
- Horší stabilita programu. Aktuální verze 1.3 se tak často neukončuje jako předchozí verze, ale přesto na některých PDA jsou problémy nepříjemné (hlavně HP 4700 + zařízení s Widcomm BT stackem). Při navigaci neni nic horšiho než nečekané ukončení programu v centru Prahy.
- Občas neintuitivni a neergonomické ovládání ve srovnání s TomTomem
- Vyšší cena
- Špatně se pracuje s mapou, neexistuje plynule scrollovani mapy
- Horší simulace a prohlížení trasy po naplánování (itinerář cesty je nepřehledný)
- Uživatel nemůže nahrávat jiná POI.
TomTom+ Jeden z nejlepších a a nejdéle vyvíjených navigačních SW na světě. Dle všech zahraničních recenzí jde o etalon třídy.
+ Skvělý 3D pohled
+ Dobrá hlasová navigace -Dynavix ji má ale citelně lepší, u TomToma je přeci je nutné občas kouknout na displej. TomTom má také méně typů instrukcí než Dynavix.
+ Kvalitní mapové podklady.
(kromě Severní Moravy, na které nelze vybírat jako cíl města a podrobnost je bídná - výběr měst řeší ale uživatelské POI). Dynavix má sice mapy o něco podrobnější , ale v praxi jsem na žádné velké rozdíly v podrobnosti map mezi oběma programy nenarazil. Tato poznámka platí jen pro starší verzi map - v současné době se objevily nové mapy, kde je de ohlasů kvalitně zpracována i Morava a mapové podklady se zcela vyrovnají Dynavixu. Dynavix má "pouze" více čísel popisných.+Špičkové ovládání jedním prstem i za jízdy
+ Skvělý simulační režim a dobrá orientace v různých aspektech naplánované trasy
+ Plynulá práce s mapu (scrollování, zoom)
+ Stabilita programu. Za celou dobu mi TT ani jednou nespadl, spojení s BT GPS je také bez jakýchkoli problémů
+ Možnost vytvářet vlastni POI (viz seznam POI na
http://www.poi.cz/)
+Velmi dobrá cena
- Autoři určitě nebudou reagovat na připomínky pár uživatelů jako TeleMatix, který se teprve snaží získat významnější podíl na trhu.
- O něco horší hlasová navigace
i mapové podklady ve srovnání s Dynavixem.
Shrnutí. Chcete-li jezdit hlavně podle hlasové navigace, vyberte si Dynavix. Preferujete-li stabilitu a 3D pohled, berte TomToma.
Wednesday, January 11, 2006 5:43:51 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky | Navigace
Monday, September 19, 2005
Body zájmu (POI) pro TomTom
Jestliže používáte pro navigaci skvělý program TomTom ve verzi 5.0 a nestačí vám chudá databáze dodávaných bodů zájmu v ČR, tak doporučuji vaší pozornosti skvělou stránku s dalšími českými POI. Databáze vytvářejí ve volných chvílích nadšenci, k nimž se můžete připojit. Už dnes si můžete stáhnout opravdu zajímavé POI. Namátkou vybírám:
- Stanoviště stacionárních a mobilních radarů. TomTom vás navíc dokáže na blížící se radar upozornit vybraným zvukovým signálem
- Města na Moravě. Řeší nedokonalost mapy v TomTomovi, která nedovoluje v aktuální verzi vybrat město na severní Moravě přímo jako cílovou destinaci.
- Hrady, zámky a tvrze v Čechách
- Benzínové pumpy
- Oblíbené restaurace
- Seznam fast foodů (KFC, McDonalds)
- ...
Výborný počin, díky Rossini a Libore_M.
Monday, September 19, 2005 7:20:13 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Navigace
Monday, August 1, 2005
Drobné postřehy k navigačním programům Pocket Kim, SmartMaps a Dynavix
Jednou ze silných motivací, proč si vůbec udělat řidičák, byla i moje nezřízená chuť "geeka" otestovat už konečně a hlavně pořádně GPS navigaci.
Chvíli jsem pokukoval po nějakém vychytaném přístroji od firmy Garmin, ale cena mě odradila. Nejsem obchodní zástupce ani jiný podobný týpek, který projíždí republiku křížem a krážem, a ani sofistikované argumenty, pocházející z líhně falešných racionalizací mého horšího já, mě nepřesvědčily, abych investoval skoro 30 000 do jednoúčelového přístroje.1 Místo Garmina jsem zakoupil bluetooth GPS Holux 230 a program Pocket Kim v navigačním balíčku 'NaviPack' od firmy Sunnysoft. Součástí 'NaviPacku' je i výborný držák Dicota Keeper pro PDA, který jsem uchytil na přední sklo auta a zatím na něm drží jako přibitý. K PDA dostanete také USB kabel, kterým můžete dobíjet PDA přímo z notebooku nebo USB konektor zasunete do nabíječky na 220V či do cigaretové nabíječky v autě. Chytré a univerzální řešení. Stolní nabíječka i cigaretová nabíječka k PDA i GPS jsou také součástí NaviPacku.
Pocket Kima jsem vzal, protože v lednu aplikace SmartMaps i Dynavix na své entré do světa navigace teprve čekaly.
K samotné navigaci:
Pocket Kim
Testoval jsem hlavně verzi 2.9, protože ve verzi 3.0 uvedené v květnu se na MDAII drasticky zpomalí odezvy aplikace po spuštění GPS. Proto je (nejen) pro mě verze 3.0 zcela nepoužitelná.
V lednu se jednalo o aplikaci, která měla ze všech dostupných programů asi nejlepší mapové pokrytí Čech. Ve srovnání s programy cizí provenience (Navigon, TomTom Navigator) byl po stránce vzhledu i ovládání už tenkrát Pocket Kim špinavým káčátkem, z něhož se ve verzi 3.0 vyklubala neskutečně odpudivá a demencí postižená labuť. Nepřeháním. S žádnou verzí není radno manipulovat v autě, když jste na místě řidiče, ale ve verzi 3.0 je utrpením i volba trasy v pohodlném křesle doma, protože se neustále musíte přes stále stejně nepříjemné a neintuitivní "dotykové prstové" menu proklikávat k navigačním bodům.
Aby Pocket Kim ve verzi 2.9 komunikoval s BT GPSkou, musel jsem nainstalovat Pocket Bluetooth Tools.
Problémem Pocket Kima je poměrně malá databáze míst, do kterých vás dokáže přímo navigovat. Jinak řečeno, třeba v Praze nemůžete navigovat z ulice do ulice, ale musíte vždy najít nejbližší navigační bod, který ale také může být za sedmero horami o tři bloky dále. Částečně se to dá obejít přes zadání vlastního bodu do mapy, ale k němu jste navigováni podobně jako při jízdě ve hrách GTA nebo Mafie = řídíte se jen hrubě podle směru šipky v mapě;). K tomu nepotřebuji satelitní navigaci.
Největším nedostatkem Pocket Kima je ale úplná absence hlasové navigace. Místo toho na vás před každou křižovatkou, kde máte odbočovat, začne Pocket Kim nesměle pípat. To znamená, že se musíte kouknout na displej PDA a zabočit podle toho, co vidíte na displeji. V Praze si neustálé koukání na displej nedovedu představit, takže podle mě se podle pípání opravdu jezdit nedá. A když na displej PDA dopadá sluneční světlo, tak toho také moc neuvidíte.
Testovací jízda s Pocket Kimem
Vybrali jsme cestu z Benešova do Průhonic u Prahy přes Týnec nad Sázavou (tedy ne po dálnici). Jestliže Pocket Kima sleduje spolujezdec, dá se podle něj jet. Pocket Kim selhal pouze jednou, když jsem na jednom odlehlejším místě trval na tom, aby Petra odbočila doleva, aniž bych vzhlédl od displeje:). Když se mě zeptala už potřetí, jestli to myslím vážně, že má zatočit doleva a dodala "do toho zákazu vjezdu" došlo mi, že Pocket Kim se nás snaží navést na nějakou užitkovou cestu, která evidentně nikam nepokračuje, protože na jejím konci je stodola. Takže poučení: kromě displeje je dobré stále sledovat reálné okolí a dopravní značky.
Ve dvou se tedy sice s Pocket Kimem jakžtakž jezdit dá, ale stejně musíte neustále kontrolovat, jestli vás náhodou mapové podklady nevedou někam do pole nebo do zdi. Bez hlasové navigace je Pocket Kim nepoužitelný ve větších městech, kde je hustá doprava, protože při koukání na displej nestíháte sledovat okolí. Abych ale Pocket Kima jen nehaněl - jeho vektorové mapové podklady zabírají pouhých 8 MB (ve verzi 3.0 o něco více) a Pocket Kim také nabízí 140 (ve verzi 3.0 220) měst do úrovně ulic.
SmartMaps
Společnost Aponia uvolnila nedávno čtrnáctidenní demo verzi svých map ve verzi Navigator. SmartMaps jsou bitmapové mapy, takže demo zabírá na paměťové kartě, bez které se neobejdete, úctyhodných 212 MB. Velikost je ale dána podrobností map a jejich podobností s tištěnými mapami. Doporučuji si demo stáhnout, i když nechcete použivat navigaci, a pokochat se mapami, abyste věděli, o čem mluvím. Na ovládání verze Navigator jsem si rychle zvykl, komunikace s BT GPS byla bezproblémová. Předností SmartMaps je také rozsáhlá a stále se rozšiřující databáze zájmových bodů - stačí si jen vybrat, k jakému zámku nebo hradu vás mají dnes SmartMaps dovést, a na cestě si třeba nechat vyhledat nejbližší benzínovou pumpu po rozsvícení "hladového oka" nádrže. SmartMaps mají jen 13 krajských měst do úrovně ulic.
SmartMaps mají hlasovou navigaci a můžete si vybrat, zda chcete být instruováni mužským nebo ženským hlasem. My jsme měli většinu času zapnutý mužský hlas, protože Petra po chvíli navigování ženským hlasem, který jsem původně preferoval já, rezolutně prohlásila, že už tu hysterku poslouchat nebude. Hlasy, a to ani ten mužský, opravdu nepůsobí příliš profesionálně, ale na navigaci stačí. Máte také možnost volit mezi plnou a zjednodušenou navigací - myslím, že jinou než zjednodušenou nevydrží nikdo používat, protože když se v rozšířené navigaci během pěti minut desetkrát dozvíte, že máte pokračovat rovně a po jaké silnici jedete, tak začnete být asi stejně jako já mírně podráždění. Zjednodušená navigace hlásí jen důležité odbočky. Instrukce jsou typu "Za 250 metrů odbočte doprava".
SmartMaps jsme otestovali na stejné trase jako Pocket Kima. Do Průhonic jsme dorazili bez sebemenších problémů, jen při zpáteční cestě SmartMaps v Čestlicích nenahlásily, abychom pokračovali po vedlejší silnici a nechaly nás jet po hlavní (buď šlo o nepříliš dávno provedenou změnu značení hlavní a vedlejší silnice, nebo o chybu v navigačních podkladech). Během chvíle a po našem ignorování povelu k otočení SmartMaps přepočítaly trasu a dovedly nás zpět do Benešova.
SmartMaps nejsou špatné, ale stále se neobejdete bez koukání do mapy. Projeli jsme i jiné trasy a hlavně na více křižovatkách umístěných blízko za sebou je hlasová navigace poněkud chaotická. SmartMaps jsou ale výborným kompromisem mezi užitnou hodnotou a cenou.
Dynavix
A dostáváme se k nekorunovanému králi navigace po Čechách, i když jsem měl možnost vyzkoušet Dynavix jen pouhé 2 hodiny, protože Telematix (ke své vlastní škodě) demo verzi nenabízí, ale naštěstí mi Dynavixe zapůjčil můj kolega z práce Michal. Ovládání Dynavixu není špatné, i když zahraniční programy, o kterých jsem psal výše, mají stále ovládání lepší a "vychytanější". To ale nevadí - (budoucí) úspěch Dynavixu stojí na nejkvalitnějších mapových podkladech pro ČR a na úžasné hlasové navigací. Přesnost mapových podkladů je opravdu špičková, což se projevuje i tím, že v některých městech se můžete nechat navigovat až do úrovně čísel popisných! Mimochodem, Dynavix bude brzy dodávat i podrobné mapové podklady pro Evropu.
Už jsem psal, že hlasová navigace je úžasná a mohu dodat další superlativa. Je profesionální, vůběc neobtěžuje a je neuvěřitelně přesná. Jak taková typická navigace probíhá? Jedete a Dynavix vás upozorní nevtíravou hláškou "připravte se na odbočení vlevo". Před křižovatkou se ozve přesnější instrukce "za 250 metrů odbočte vlevo". To by mi stačilo, ale hochům z Telematixu ne, a tak když vjedete do křižovatky, ozve se ještě povel "nyní doleva". Petra zhodnotila navigaci slovy: "Podle toho dokáže jet kamkoli i blbec".
Zkušební cesta vedla z Benešova do Bystřice, pak do Divišova a Ostředka a zpět. Několikrát jsem odbočili do nějakých malých vesniček, abychom Dynavix zmátli, ale ten vždy jen přepočítal trasu a dále nás navigoval ke zvolenému cíli. V jedné vesničce měl Dynavix v mapě dokonce nějakou zpevněnou polní cestu, na kterou se nás snažil navést, protože tvrdil, že vede nejrychleji do cíle. Jen zde jsem raději jako nevěřící Tomáš uhnul jinam, abych neskončil někde v bahně nebo v houfu divočáků, což jsou okolnosti, s nimiž ani Mistr Dynavix zatím nepočítá .
Dynavix obsahuje samozřejmě i nejaké nedodělky - verze 1.0 má na některých PDA problémy s BT ovladačem, často se ozývala zbytečná hláška o ztrátě satelitního signálu, i když jen poklesl počet satelitů na tři atd. Na to, že je Dynavix ve verzi 1.0, jde ale podle mě opravdu o slušně vyzrálý produkt.
Cena sice není lidová, skoro 8000 Kč, ale já jsem na 99% rozhodnutý, že si Dynavix pořídím - nic lepšího pro Čechy opravdu není. Neměl jsem ho dostat do ruky ;)
Další odkazy k Dynavixu:
Tohle bylo zatím opravdu jen pár mých zkušeností s navigačními systémy, ale po zakoupení Dynavixu se zde určitě ještě pár podobně laděných spotů objeví.
1. Malá poznámka na okraj. Garmin nyní dodává i navigaci na zařízeních s OS Windows Mobile (iQueue)
Monday, August 1, 2005 8:10:56 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky | Navigace