Tuesday, 31 January 2006
Nová verze programu (1.1) pro import oblíbených položek z Pocket IE do Opery Mobile
Download
Změny:
1) Opravena chyba, která se projevovala při importu více vnořených položek.
2) Import je funkční i v oficiální verzi Opery pro Windows Mobile 2003 a 2005. Trial verze Opery Mobile.
Postup instalace a další informace jsou v úvodním spotu.
Tuesday, 31 January 2006 23:26:52 (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Compact .Net Framework | Mobilitky
Proč neaktivovat režim "WiFi G" na MDA Variu (HTC Wizard)?
Minulý týden proběhla internetem informace, že na MDA Vario je možné jednoduchým zásahem do registry změnit režim B WiFi komunikace na rychlejší G. Tedy abychom byli přesní, žádné zázračné zvýšení rychlosti se nekoná, ale úprava slouží pouze k tomu, abyste se mohli s Variem připojit ke "G only" přístupovým bodům. Vypadá to jako užitečná věc.
Stačí změnit/přidat následující 2 klíče:
HKEY_LOCAL_MACHINE\COMM\TNETWLN1\PARMS: dot11SupportedRateMask=1
HKEY_LOCAL_MACHINE\COMM\TNETWLN1\PARMS: dot11SupportedRateMaskG=8
Přemýšlivější jedince ale určitě napadne, proč HTC jakožto výrobce zařízení nebo sám mobilní operátor prodává takto podivně zkriplované zařízeni? Odpověď už asi znám, protože jsem si G režim aktivoval v sobotu a včera jsem přešel zpět na režim B.
Důvod - s mým routerem Draytek Vigor v "mixed" módu (B + G), s nímž Vario od prvního dne spolupracovalo bez sebemenších zádrhelů, si po aktivaci G režimu přestalo rozumět. Sice WiFi síť stále vidělo, občas se dokonce dokázalo připojit, ale většinou jsem se do sítě nedostal, nebo jsem přes DHCP nezískal IP adresu. Po návratu k B normě je opět připojení funkční.
Takže důvody "zkriplováni" WiFi na MDA Variu už po osobni zkušenosti chápu ;)
Tuesday, 31 January 2006 12:43:22 (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky
Thursday, 26 January 2006
MDA Vario a synchronizace přes USB s programem ActiveSync 4.1
Po dnešní probdělé noci kvůli synchronizaci přes USB, dávám na blog několik tipů pro nešťastníky, kteří se s ní budou stejně jako já potýkat. ActiveSync 4.1 je tak možná beta testovaná na lidech, kterou Microsoft rychle vydal po zabugované alfě kamuflované jako release 4.0. Změna způsobu komunikace mezi PC a PPC na čisté TCP/IP připojení vypadá jako dobrá idea, ale stabilita a rychlost AS 4.x při přímém srovnání se starší a docela slušně odladěnou verzí 3.8 ukazuje, jak vývojáři MS dobrou ideu sadisticky přibili na kříž špatné praktické implementace.¨
U PDA s Windows Mobile 5.0 nemáte na výběr a musíte synchronizaci s AS 4.0 rozchodit a pomalost synchronizace prozatím přetrpět. Takže na co si dávat pozor a jak postupovat, když se zařízení s AS nespojí nebo když synchronizace neběží?
- Ukončete firewall a všechny antiviry. Jestliže firewall neukončíte, ujistěte se alespoň, že AS (procesy WCESCOMM.EXE, WCESMGR.EXE, RAPIMGR.EXE, CEAPPMGR.EXE) je povolena komunikace přes porty 990, 999, 5678, 5679, 5721.
- Po připojení zařízeni k USB portu by se měl nainstalovat ovladač pro Generic RNDIS device a poté by se měla objevit informace o novém Pocket PC zařízení.
- Po úspěšném připojení zařízení k USB portu a instalaci ovladačů se vám v síťových připojeních objeví nové připojení (Windows mobile device) - ujistěte se, že ve vlastnostech připojení je zaškrtnuta položka Internet protocol (tcp/ip).
- Jestliže je zařízení připojeno a vy jste vybrali v průvodci položky k synchronizaci, mějte velkou trpělivost při první synchronizaci. První synchronizace je totiž velmi pomalá a může trvat i několik minut.
- Jestliže synchronizace selže, podívejte se do logů v %temp% adresáři počítače (soubory WCESCOMM.LOG, WCESLog.log, WCESMgr.log, WcesView.log) na příčinu problému.
- Jestliže synchronizace selže a vy dostanete chybu "Server is busy Support code 85010017", na nic nečekejte a odeberte Outlook ze seznamu nainstalovaných programů (Add/Remove programs, Microsoft Office - volba Change), restartujte počítač, znovu nainstalujte Outlook a restartujte počítač. Pořadí těchto kroků musíte přesně dodržet (hlavně kvůli této chybě jsem šel docela nas*anej spát ve čtvrt na pět ;) )
- Jestliže se vám nedaří synchronizovat všechny typy vybraných položek (Kontakty, Oblíbené, Kalendář, Emaily), přidávejte je do synchronizace postupně - nejprve zaškrtněte Kontakty, sesynchronizujte a při úspěchu přidejte Kalendář, sesynchronizujte atd. Podle mých zkušeností největší problémy činí maily, proto je synchronizujte až nakonec.
- Když se vám nedaří synchronizovat maily, vytvořte v Outlooku nový pst soubor a ve správě účtů (Tools/Email Accounts) tento soubor nastavte jako výchozí pro doručování pošty. Maily překopírujte do složek v novém pst souboru. Po změně souboru pro ukládání položek musíte restartovat Outlook.
- Modlete se, hříšníci, za lepší mobilní zítřky bez šedozeleného loga ActiveSyncu, které bylo Microsoftem asi podvědomě zvoleno a do binárního světa transponováno jako symbol podvědomé vlastní frustrace, že i u jejich synchronizace platí "šedivá je všechna teorie a strom života se zelená".
Thursday, 26 January 2006 22:37:26 (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky
Tuesday, 17 January 2006
Prodám MDA II
Protože mi Ježíšek přinesl nové MDA Vario, s těžkým srdcem;) prodávám své MDA II.
Komunikátor MDA II je plně funkční, v ceně je SD karta Kingstone 256 MB, synchronizační a nabíjecí USB kabel, originální synchronizační kolébka, původní pouzdro. K zařízení není síťová nabíječka, kterou zlikvidovala moje dcerka, ale není problém koupit si v Sunnysoftu nabíječku kompatibilní s dodávaným nabíjecim USB kabelem, nebo koupit od TMO novou nabíječku. MDA II má poškrábaný displej - jde o pracovní nástroj používaný denně. ;)
Původni cena: 20 900 bez SD karty, prodám jej za 6 000. Zájemci pište prosím na adresu rene@renestein.net.
ROM: 1.72.00WWE (oficiální od TMO - Windows Mobile 2003),
Radio:1.17.00
Extended Rom: 1.72.176
Další technické údaje (přebrány z CEYOU.cz)
Rozměry & Hmotnost
69,9 mm x 130 mm x 18 mm :: 185 g
Procesor
Intel PXA263 (XScale) @ 400 MHz
Paměť
RAM 128 MB :: SDRAM
ROM 32 MB :: ??? :: přepisovatelná :: 16 MB pro bezpečné uložení dat
??? 32 MB
Grafický procesor
ATI Imageon 3200
Displej
Transflective TFT :: LED podsvícení :: 11 úrovní
240 x 320 bodů :: 65536 barev
úhlopříčka 88,9 mm / 3,5 palců
Telefonní část
900/1800/1900 MHz
GPRS Class 10
Komunikace
USB (ver. 1.1)
IrDA (ver. 1.1)
Bluetooth :: 1
Možnosti rozšíření
SD / MMC :: plné SDIO
Baterie
Lithium-Ion Polymer :: 1200 mAh :: life up to 13 hodin :: vyměnitelná :: dobíjecí
Coin záložní baterie :: vyměnitelná
Možnosti vkládání textu
dotyková obrazovka
joypad :: 4 konfigurovatelných tlačítek :: tlačítko pro nahrávání :: Hlasitost
Audio
reproduktor :: mikrofon
Stereo 2.5mm s mikrofonem
Integrovaný digitální fotoaparát
300K pixels CMOS Camera module
Obrázek :: BMP, JPEG :: 240 x 320
Film :: MPEG4, M-JPEG :: 480 x 640
Optický zoom :: 0
Update 18.1. 2005 : MDA II prodáno
Tuesday, 17 January 2006 17:38:20 (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Ostatní
Wednesday, 11 January 2006
Malé srovnání navigačních aplikací Dynavix a TomTom
Protože mi v poslední době dorazilo více mailů, jejichž odesílatelé se ptali, zda si mají koupit pro navigaci po Čechách Dynavix nebo TomTom a mně se nechce neustále hledat a kopírovat každému zvlášť následující malé srovnání, dávám jej veřejně na blog, abych mohl posílat jen odkaz. Jednoznačný soud u mě nehledejte, ani se propagandisticky nedozvíte, že byste měli podporovat Dynavix, protože jde o "český" program, jak občas zaznívá v diskuzích, kde se i výrobce snaží rozechvět tak dojemně nostalgickou nacionalisticko-obrozeneckou strunu sugescí, že "co je české, to je hezké". V 19. století by si Dynavix určitě nadšeně koupili i Jungmann s Dobrovským, ale v 21. století může zabrat vlastenecká propaganda produktů snad jen na posledního obrozeneckého mohykána, věrného syna vlasti a hlavně dětinského euroskeptika Václava Klause. ;) Stejně jako jsem si nevybral Škodovku, protože mi nedokázala nabídnout vhodný vůz, nevybírám si ani svůj navigační SW podle země původu, ale překvapivě podle kvality nebo poměru výkon/cena. Sentimentální nebo heroické vlastenectví je dneska levné zboží vhodné tak do reklamy na prodej toho "echt českého - Czech made" moku "echt českým" barochům, ale to by bylo na jinou úvahu ;) . Chtěl jsem jen říct, že tak kvalitní produkt jako je Dynavix, by se nemusel snažit "vtírat" do přízně uživatelů stejně nebo podobně pokleslými marketingovými triky.
DYNAVIX + pravděpodobně nejpodrobnější mapové podklady ČR (více čísel popisných než TomTom)
+ Nejlepší hlasová navigace - dá se podle ní i v Praze jet bez koukání na displej.
+ Rychlá reakce firmy na připomínky uživatelů
+ Velké množství POI
- Chybí 3D pohled (v TomTomovi jsem si na něj zvykl)
- Horší stabilita programu. Aktuální verze 1.3 se tak často neukončuje jako předchozí verze, ale přesto na některých PDA jsou problémy nepříjemné (hlavně HP 4700 + zařízení s Widcomm BT stackem). Při navigaci neni nic horšiho než nečekané ukončení programu v centru Prahy.
- Občas neintuitivni a neergonomické ovládání ve srovnání s TomTomem
- Vyšší cena
- Špatně se pracuje s mapou, neexistuje plynule scrollovani mapy
- Horší simulace a prohlížení trasy po naplánování (itinerář cesty je nepřehledný)
- Uživatel nemůže nahrávat jiná POI.
TomTom+ Jeden z nejlepších a a nejdéle vyvíjených navigačních SW na světě. Dle všech zahraničních recenzí jde o etalon třídy.
+ Skvělý 3D pohled
+ Dobrá hlasová navigace -Dynavix ji má ale citelně lepší, u TomToma je přeci je nutné občas kouknout na displej. TomTom má také méně typů instrukcí než Dynavix.
+ Kvalitní mapové podklady.
(kromě Severní Moravy, na které nelze vybírat jako cíl města a podrobnost je bídná - výběr měst řeší ale uživatelské POI). Dynavix má sice mapy o něco podrobnější , ale v praxi jsem na žádné velké rozdíly v podrobnosti map mezi oběma programy nenarazil. Tato poznámka platí jen pro starší verzi map - v současné době se objevily nové mapy, kde je de ohlasů kvalitně zpracována i Morava a mapové podklady se zcela vyrovnají Dynavixu. Dynavix má "pouze" více čísel popisných.+Špičkové ovládání jedním prstem i za jízdy
+ Skvělý simulační režim a dobrá orientace v různých aspektech naplánované trasy
+ Plynulá práce s mapu (scrollování, zoom)
+ Stabilita programu. Za celou dobu mi TT ani jednou nespadl, spojení s BT GPS je také bez jakýchkoli problémů
+ Možnost vytvářet vlastni POI (viz seznam POI na
http://www.poi.cz/)
+Velmi dobrá cena
- Autoři určitě nebudou reagovat na připomínky pár uživatelů jako TeleMatix, který se teprve snaží získat významnější podíl na trhu.
- O něco horší hlasová navigace
i mapové podklady ve srovnání s Dynavixem.
Shrnutí. Chcete-li jezdit hlavně podle hlasové navigace, vyberte si Dynavix. Preferujete-li stabilitu a 3D pohled, berte TomToma.
Wednesday, 11 January 2006 17:43:51 (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mobilitky | Navigace
Sunday, 08 January 2006
Program na import oblíbených položek z Pocket IE do Opery Mobile 8.5
Download programu.
Operu 8.5 Mobile pro Pocket PC je možné stáhnout zde - verzi určenou původně jen pro Willcom W-ZERO3 lze "opatchovat" ;) tak, aby byla použitelná i na dalších zařízeních. Crack ode mě ale nečekejte. ;) Další informace o Opeře naleznete na msmobiles.
Protože se dá očekávat, že i kvůli tomuto poněkud trapnému úniku ;), který těžko zbagatelizuje i vášnivý apologet a nekritický fanoušek Opery Radek Hulán, poněvadž jde o takové diletanství, jež dle mnoha indicií vede jedině k podezření na infiltraci Opery neschopnými zaměstnanci Apple ;), společnost Opera nabídne na svých stránkách mobilní Operu oficiálně pro všechny zařízení s Windows Mobile 5.0, mohl by se vám hodit prográmek, který jednorázově přenese všechny oblíbené položky z Pocket Internet Exploreru do Opery. Program jsem napsal (link na stažení je v prvním řádku tohoto spotu) - prosím vás tedy o otestování a o reportování nalezených chyb.
Jak program funguje?
1) Stažený soubor RStein.ImportOperaFavorites.exe nakopírujte do zařízení.
2) Soubor spusťte - pokud import proběhne úspěšně, jste informováni, že import byl dokončen, jinak je zobrazen text výjimky.
- Program kopíruje oblíbené položky ze složky, jejíž cesta je uložena v registry pod klíčem System\Explorer\Shell Folders\Favorites. Pokud klíč neexistuje, kopíruje se ze složky \Windows\Favorites.
- Program rekurzivně kopíruje i všechny složky a podsložky.
- Data pro Operu jsou ukládána do souboru Application Data\opera6.adr
- Původní oblíbené položky v Opeře jsou zazálohovány do souboru Application Data\opera6.adr.bak
- Otestováno na MDA Vario (HTC Wizard).
Update: Dle prvnich ohlasů jsem vytvořil novou verzi:
1) Pokud neexistuje soubor opera6.adr, program pokračuje dál i bez zálohy původních oblíbených položek.
2) Při chybě by měl program nahlásit, jaká položka mu dělá potíže. Jestliže máte v IE položku s nějakým "velmi dlouhým názvem", zkraťte název - vypada to, ze v CNF 1.x je nějaká chyba, kvůli které nelze otevřít stream, pokud je předán "dlouhý" název souboru.
Sunday, 08 January 2006 17:25:19 (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Compact .Net Framework | Mobilitky