\


 Wednesday, January 11, 2006
Malé srovnání navigačních aplikací Dynavix a TomTom
Dynavix

Protože mi v poslední době dorazilo více mailů, jejichž odesílatelé se ptali, zda si mají koupit pro navigaci po Čechách Dynavix nebo TomTom a mně se nechce neustále hledat a kopírovat každému zvlášť následující malé srovnání, dávám jej veřejně na blog, abych mohl posílat jen odkaz. Jednoznačný soud u mě nehledejte, ani se propagandisticky nedozvíte, že byste měli podporovat Dynavix, protože jde o "český" program, jak občas zaznívá v diskuzích, kde se i výrobce snaží rozechvět tak dojemně nostalgickou nacionalisticko-obrozeneckou strunu sugescí, že "co je české, to je hezké". V 19. století by si Dynavix určitě nadšeně koupili i Jungmann s Dobrovským, ale v 21. století může zabrat vlastenecká propaganda produktů snad jen na posledního obrozeneckého mohykána, věrného syna vlasti a hlavně dětinského euroskeptika Václava Klause. ;) Stejně jako jsem si nevybral Škodovku, protože mi nedokázala nabídnout vhodný vůz, nevybírám si ani svůj navigační SW podle země původu, ale překvapivě podle kvality nebo poměru výkon/cena. Sentimentální nebo heroické vlastenectví je dneska levné zboží vhodné tak do reklamy na prodej toho  "echt českého - Czech made" moku "echt českým" barochům, ale to by bylo na jinou úvahu ;) . Chtěl jsem jen říct, že tak kvalitní produkt jako je Dynavix, by se nemusel snažit "vtírat" do přízně uživatelů stejně nebo podobně pokleslými marketingovými triky.

DYNAVIX
+ pravděpodobně nejpodrobnější mapové podklady ČR (více čísel popisných než TomTom)
+ Nejlepší hlasová navigace - dá se podle ní i v Praze jet bez koukání na displej.
+ Rychlá reakce firmy na připomínky uživatelů
+ Velké množství POI

- Chybí 3D pohled (v TomTomovi jsem si na něj zvykl)
- Horší stabilita programu. Aktuální verze 1.3 se tak často neukončuje jako předchozí verze, ale přesto na některých PDA jsou problémy nepříjemné (hlavně HP 4700 + zařízení s Widcomm BT stackem). Při navigaci neni nic horšiho než nečekané ukončení programu v centru Prahy.
- Občas neintuitivni a neergonomické ovládání ve srovnání s TomTomem
- Vyšší cena
- Špatně se pracuje s mapou, neexistuje plynule scrollovani mapy
- Horší simulace a prohlížení trasy po naplánování (itinerář cesty je nepřehledný)
- Uživatel nemůže nahrávat jiná POI.

TomTom
+ Jeden z nejlepších a a nejdéle vyvíjených navigačních SW na světě. Dle všech zahraničních recenzí jde o etalon třídy.
+ Skvělý 3D pohled
+ Dobrá hlasová navigace -Dynavix ji má ale citelně lepší, u TomToma je přeci je nutné občas kouknout na displej. TomTom má také méně typů instrukcí než Dynavix.
+ Kvalitní mapové podklady. (kromě Severní Moravy, na které nelze vybírat jako cíl města a podrobnost je bídná - výběr měst řeší ale uživatelské POI). Dynavix má sice mapy o něco podrobnější , ale v praxi jsem na žádné velké rozdíly v podrobnosti map mezi oběma programy nenarazil. Tato poznámka platí jen pro starší verzi map - v současné době se objevily nové mapy, kde je de ohlasů kvalitně zpracována i Morava a mapové podklady se zcela vyrovnají Dynavixu. Dynavix má "pouze" více čísel popisných.
+Špičkové ovládání jedním prstem i za jízdy
+ Skvělý simulační režim a dobrá orientace v různých aspektech naplánované trasy
+ Plynulá práce s mapu (scrollování, zoom)
+ Stabilita programu. Za celou dobu mi TT ani jednou nespadl, spojení s BT GPS je také bez jakýchkoli problémů
+ Možnost vytvářet vlastni POI (viz seznam POI na http://www.poi.cz/)
+Velmi dobrá cena

- Autoři určitě nebudou reagovat na připomínky pár uživatelů jako TeleMatix, který se teprve snaží získat významnější podíl na trhu.
- O něco horší hlasová navigace i mapové podklady ve srovnání s Dynavixem.

Shrnutí. Chcete-li jezdit hlavně podle hlasové navigace, vyberte si Dynavix. Preferujete-li stabilitu a 3D pohled, berte TomToma.Wednesday, January 11, 2006 5:43:51 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)       
Comments [7]  Mobilitky | Navigace


Wednesday, January 11, 2006 7:56:02 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
No, jsem zaujatý, ale pokud člověku stačí Čechy, bral bych http://www.smartmaps.cz/
Wednesday, January 11, 2006 8:21:24 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
SmartMaps jsem také zkousel, nekde na blogu je taky spot. Ale SmartMaps jsou vyborne mapy a podprumerny navigacni program, ktery se AFAIK v poslední době moc nerozviji. Asi proto, ze Aponia ma dost práce s dodelavanim BeOnRoad...
Wednesday, January 18, 2006 7:34:56 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
No, pokud se nemylim tak Dynavix uz ma od verze 1.4 taky 3D pohled, kterej je dokonce i sviznej (ale chybi tam nazev ulic oproti TT, coz me ale moc netrapi). Co se tyka stability tak je to taky jinde... ale zase zalezi na kombinaci GPS a PDA, urcite se nejaka kombinace najde co nejde uplne optimalne. Myslim ze Dynavix uz papirove konkuruje TT, jeste by to ale chtelo aby Dynavix mel prstove ovladani ktere je ted jen castecne. Jinak jsem zvedav co vykouzli Aponie s BeOnRoad, kdyz uz prestali vyvijet Smartmaps (komplet dela Plan Studio od unora 2006). Zacinaj tedy bojovat na vlastnim pisecku a prvni co musi konkurencne porazit je Dynavix... tak to jsem zvedavej.
Lischi
Wednesday, January 25, 2006 2:30:02 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Bylo by dobre pridat do hodnoceni i Atlas 10R pro Garminy. Stale si nejsem schopen mezi temito tremi vybrat. Diky
Wednesday, January 25, 2006 3:02:22 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Bohuzel Garmina nemam, a nema jej ani nkdo z mych znamych, takze jej neotestuji :(
Friday, September 1, 2006 5:17:30 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Moje zkušenost je naprosto jiná. Jediná hlasová navigace, která způsobuje zmatky je právě Dynavix. Zřejmě Prahu tvůrci vyšlechtili, ovšem "zbytek světa" je velkou neznámou. Dovolím si vlastní pořadí aplikací: 1.TomTom, 4.iGo (příliš ukecaný), 10.Dynavix (opožděná navigace, chybějicí hlasové povely, mnoho nepotřebných info na navigačním displayi, naopak některé podstatnější chybějící atd. atd.)..
Psáno dne 1. září 2006
Friday, September 1, 2006 6:24:15 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Ja se obavam, ze Dynavix hlasovou navigaci v dalsich verzich "zmrsil" - viz take recenze na MM a priznani samotnych autoru Dynavixu nekde v diskuzi na ce4you.

U me take vede TomTom = hlavne kvuli rychlosti a stabilite.
Comments are closed.