\


 Friday, April 23, 2021
Život (a blogposty o něm) jsou už jinde…

Jak asi sami víte a vidíte, tento blog je technicky zaostalá zombie a neměl jsem zatím čas ani chuť přenést příspěvky na moderní blog engine s https.
Nedávno se ke mně od jednoho starého fanouška donesla stížnost, že na blogu se objevovalo nejen více technických příspěvků, ale také články s jinými tématy.
Kdyby moje výplody “de profundis” a z ještě temnějších míst chyběly i někomu dalšímu, kdo sem ještě zabloudí, vězte, že:

Už někdy v roce 2010 jsem netechnické články přenesl na blogovací platformu Posterous. Psal jsem o Posterous API i tady, dokonce jsem si prozřetelně s využitím Posterous API napsal nástroj, který mi zazálohoval všechny příspěvky na Posterous blogu. Asi jsem měl nějaké tušení, jak nablýskaný Posterous dopadne. Posterous totiž po krátké a těžké nemoci zesnul, budiž mu digitální země lehká. Pokračovatelem mého blogu na Posterous se stal blog “Život po Posterous” (nemusím vysvětlovat proč) s podtitulem “Parerga a paralipomena – apage vemena” (nechci vysvělovat proč, laskavý čtenář pochopí). Smile

https://renesteinposterous.wordpress.com/
RSS: https://renesteinposterous.wordpress.com/feed/

Na blog někdy přidávám delší příspěvky z FB.
https://www.facebook.com/renestein/

Twitter cca od roku 2015 nepoužívám. To, že v panelu vpravo na tomto blogu můžete vidět vloženou timeline z Twitteru, je jen důkaz, jak dlouho se mi už nechce tento blog po technické stránce upravovat. Mea culpa, mea maxima culpa, pravidelně si trhám šat a sypu popel na hlavu, ale co se dá dělat, ani tyhle bohulibé aktivity nepomáhají a jsou zajímavější činnosti než úklid bordelu na starém DasBlogu.

P. S. Jsem také na Goodreads.
https://www.goodreads.com/user/show/4224377-rene-stein





Friday, April 23, 2021 10:21:46 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)       
Comments [0]  Ostatní


 Thursday, April 8, 2021
Nová .NET Standard 2.0 knihovna RStein.HDO (Hromadné dálkové ovládání).

TL;DR

Jestli někdo chcete/potřebujete pracovat s HDO rozpisem, můžete použít mou novou .NET Standard 2.0 knihovnu pro snadné získání rozpisu HDO (hromadné dálkové ovládání - laicky řečeno, chcete znát a ve svém programu pracovat s časy, kdy je aktivní takzvaný nízký tarif elektřiny).

Nyní se data stahují z ČEZu.

https://github.com/renestein/RStein.HDO

Konec TL;DR


Nedávno jsem psal na FB o chytrých zásuvkách, které bych chtěl automaticky synchronizovat s HDO rozpisem od ČEZu.

Přes Velikonoce jsem pokročil a nyní už mi stačí u "chytré" zásuvky (chytrého zařízení):

1) Po zakoupení a přidání zásuvky nastavit, že se řídí podle HDO rozpisu. Pokud takový příznak nastaven není, v zásuvce můžete mít jakákoli jiná ručně zadaná pravidla pro vypínání a zapínání zařízení a tato pravidla nebudou nikdy přepsána pravidly z HDO rozpisu.

2) Můj nový agent pro Smart Home pravidelně stáhne HDO data z Čezu, porovná stávající pravidla v zásuvkách, u kterých je nastaveno, že se řídí HDO rozpisem, s pravidly v HDO rozpisu u ČEZu, a jestliže se pravidla liší, změní pravidla v zásuvkách tak, aby byla shodná s aktuálním ČEZ HDO rozpisem.

Vedlejším výsledkem je .NET Standard 2.0 knihovna RStein.HDO, kterou jsem oddělil od hlavního a neveřejného projektu, protože jsem si říkal, že knihovnu já a možná i někdo jiný využijeme i pro jiné účely.

Základní funkce:

1) Stáhne data z ČEZu a vytvoří z nich rozpis (scheduli).

2) Schedule může být cachována (doporučuju, aby nás ČEZ neblokl, stahovat data maximálně jednou denně - rozpis HDO se zase tak často nemění).

3) Schedule se snadno dotážete, jestli je HDO v daném čase aktivní.

4) Kdyby vám nestačila vystavená strukturovaná data, dostanete se jednoduše i k nezpracovaným původním JSON datům z ČEZu a k objektovému modelu, který jim odpovídá.

Pár poznámek na závěr.

1) Pull requesty pro jiné distributory elektřiny jsou vítány.

2) Paskvily v enumeraci CezRegion - např. CezRegion.stred (čeština, neidiomatické malé písmeno na začátku názvu) jsou moje - název přesně odpovídá vyžadované reprezentaci hodnoty ve stringu.

3) Česko-anglické patvary v původním modelu (SAZBA, VALID_FROM) jsou dílem vývojářů v ČEZu.

A jeden jeden postřeh nakonec. GitHub actions pro CI/CD jsou mnohem lépe zdokumentovány než Azure pipelines. I když si odmyslím dokumentaci, přijdou mi GitHub actions intuitivnější a logičtější než Azure pipelines. Popularitu YAMLu ale stejně pořád nechápu.

Thursday, April 8, 2021 7:47:07 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)       
Comments [0]  .NET Framework | C#