\


 Tuesday, 28 March 2006
Další FAQ k .NET Remotingu
  1. Při použití CAO (Client Activated) objektu nebo při vrácení MarshalByRefObjectu ze SAO (Server Activated) objektu fungují volání metod jen v lokální síti. Na počítači přistupujícím přes internet (a komunikujícím tedy většinou přes adresu firewallu/routeru) volání metody vzdáleného CAO objektu vždy selže.

    Důvodem je, že každý CAO objekt je identifikován unikátním dynamickým URI, které je vygenerováno na serveru. Server za firewallem/routerem ale vrátí název počítače nebo IP adresu (v závislosti na nastavení vlastnosti useIpAddress u přenosového kanálu), které jsou platné pouze v lokální síti. Nastavením vlastnosti machineName u kanálu můžeme zadat, jaký název serveru (IP adresa) mají být v URI pro CAO objekty vráceny - zadáme tedy externí a pro klienty viditelnou adresu (např. adresu firewallu).

    V Konfiguračním souboru

    <channel ref="tcp" machineName="serverExternalVisibleName">
    </channel>

    V kódu:
    IDictionary properties = new Hashtable();
    properties["machineName"] = "serverExternalVisibleName";
    TcpChannel tcpChannel = new TcpChannel(properties, null, null);
    ChannelServices.RegisterChannel(tcpChannel);
  2. Při komunikaci se serverovým objektem dostanete hlášení, že selhalo přihlášení k proxy (The remote server returned an error: (407) Proxy Authentication Required).

    Net Remoting podporuje přihlášení k webovému serveru, ale jeho autoři trestuhodně a pravděpodobně omylem (ale i ve verzi 2.0?) nezveřejnili pro zadání přihlašovacích údajů objekt IWebProxy. Jediným nepříliš čistým řešením (pomineme-li nespolehlivé zadání autentizačních údajů přes třídu GlobalProxySelection) je použití reflection a nastavení privátního člena _proxyObject v objektu HttpClientChannel.

    //Vytvoření nového http komunikačního kanálu
    HttpChannel channel = new HttpChannel();
    
    //Získáme deskriptor člena _clientChannel (klientský http kanál) ve třídě HttpChannel
    FieldInfo clientChannelFO = typeof(HttpChannel).GetField("_clientChannel",   BindingFlags.Instance|BindingFlags.NonPublic);
    
    //Získání instance HttpClientChannel
    HttpClientChannel clientChannel = clientChannelFO.GetValue(channel);
    
    //Získání deskriptoru proxy objektu
    FieldInfo proxyObject = typeof(HttpClientChannel).GetField("_proxyObject", BindingFlags.Instance | BindingFlags.NonPublic);
    
    //Vytvoření nového proxy objektu
    IWebProxy authProxy = new WebProxy("proxy", 80); 
    
    //Pro autentizaci k proxy použijeme údaje přihlášeného uživatele
    authProxy.UseDefaultCredentials = true;
    
    //Nastavení nové proxy v objektu HttpClientChannel
    proxyObject.SetValue( clientChannel, proxy );
    

Starší FAQ k .NET Remotingu na tomto blogu

Dva nejčastější dotazy k .NET Remotingu
Dotazy a odpovědi k .NET Remotingu



Monday, 27 March 2006 23:47:11 (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)       
Comments [0]  .NET Framework | .Net Remoting


 Sunday, 26 March 2006
UML - O agregaci, kompozici a asociaci a jako bonus společenská aktualitka :)

Na svých přednáškách při vysvětlování asociace a kompozice mám slide, na kterém jsou zmíněny základní rozdíly mezi oběma typy vztahů v UML. Ihned k tomu ale dodávám, že zmíněné rozdíly jsou akademické a že v praxi si vystačíme většinou s jedním typem vztahu (s agregací), u kterého při kódování intuitivně víme, zda složený (kompozitní) objekt rozhoduje, a pokud ano, tak v jaké míře, o životním cyklu svých konstituentů (objektů, z nichž je složen).

 

Kompozice
  • Kompozitní objekt nemůže existovat bez komponentních složek.
  • Každý komponentní objekt může být součástí jen jedné kompozice
  • Kompozice je většinou heterometrická
Agregace
  • Agregace může existovat bez svých konstitučních objektů
  • Jeden objekt může být potenciálně konstituentem více konstitučních objektů
  • Agregace inklinují k homeometrii

Informace o rozdílu mezi agregací a kompozicí vycházejí z UML specifikace, kde se říká:

"[Agregace je] speciální forma asociace, která specifikuje vztah mezi agregujícím(celkem) a jeho konstituentem (částí)."

"Kompozitní agregace je silnější forma agregace, která vyžaduje, že jakákoli instance konstituenta (části) bude součástí nejvýše jednoho kompozitního objektu. Jestliže je kompozitní objekt smazán, jsou většinou všechny jeho části vymazány s ním".

Čte někdo vůbec UML specifikaci namísto čtení takzvaně přístupných  a "lidsky psaných" knih, které dogmaticky vyžadují rozlišování mezi kompozici a agregací? Jak si můžete všimnout, v definicích agregace i kompozice je zřetelně vidět pozvolný přechod mezi asociací, agregací a kompozicí a ne žádné ostré hranice, jak se nám mnohdy snaží vsugerovat sekundární literatura k UML nebo žabomyší akademické války o přesný význam termínů. Převedu-li definice a jejich důsledky do normální řeči - agregace ani kompozice není z hlediska UML nic jiného než asociace. Protože se ale asociace s rysy kompozice a agregace vyskytují často,  zavedeme pro ně speciální jazykový konstrukty. Tyto jazykové konstrukty jsou implicitními nositeli omezení, jež jsou na agregaci a kompozici kladeny. Spory o to, co je v diagramu ještě agregace a co už musí být kompozice jsou směšné a nikam nevedoucí  - je to jen zvlášní druh moderního pseudovědeckého sektářství, kde se na hranici místo kacířů zástupně smaží nedogmatický duch UML.

Dále moje rozlišení agregace a kompozice vycházejí z praxe, kde indukcí dojdete k tomu, že kompozice bývá heterometrická  - konstituenti jsou objekty z různých tříd. Typicky například u faktury rozlišujete mezi řádky faktury, záhlavím faktury a zápatím faktury - faktura je tedy složena minimálně z objektů tří různých tříd. Když faktura nemá záhlaví, zápatí nebo alespoň jeden řádek, nemůže jít o fakturu. 

U agregace si častěji všimneme toho, že agregované objekty mohou být sdílené a že nezanikají se zánikem celku. Typicky o agregaci hovoříme třeba, když budeme modelovat kalendář pro obchodní zástupce a v kalendáři budou zadávány  jejich schůzky. Kalendář jako takový (seznam dní) může existovat i bez jakékoli evidované události. Některé události v kalendáři jsou privátní - typicky pravidelná návštěva přiděleného zákazníka. Jiné události jsou sdílené - společná schůzka všech obchodních zástupců je (přesněji řečeno - v tomto případě může být výhodně modelována jako) sdílená událost ve více kalendářích. I ty takzvaně privátní schůzky mohou "putovat" po kalendářích různých obchodních zástupců, když se dohodnou, že jeden po dobu dovolené zastoupí druhého a že převezme i jeho schůzky.

Důležité je si uvědomit, že v jazycích jako je C# nebo Java je rozdíl mezi kompozicí a agregaci opravdu zanedbatelný. Důvod je jednoduchý - nemáme v nich operátor delete([]) a odpovědnost za likvidaci objektů za nás převzal Garbage Collector. V C# a Javě si musíme pouze hlídat řízení životního cyklu objektů ukládaných do databáze - pokud něco (exkluzivně i sdíleně) vlastním (kompozice i agregace) , měl bych si uvědomit, že:

  1. Při zániku vazby musí dojít k odstranění objektu z databáze. Tedy odebere-li někdo řádek faktury z kolekce, je objekt faktura odpovědný za smazání vazby.
  2. Jestliže nemažu vazby fyzicky v databázi, ale pouze u objektů ze zrušených vazeb nastavuji stav 'neaktivní', musí moje business vrstva centrálně podporovat princip "co je neaktivní, je tabu a nikdo s tím nesmí pracovat  - a jak to v SW bývá, vždy máme výjimky. Jedinou výjimkou z tohoto pravidla jsou objekty, u nichž eviduji historii."

Poslední poznámka z praxe:

Na jedné přednášce (myslím před rokem na DNG) jsem se setkal s názorem, že typickým zástupcem agregace je "typování" objektů. Pod typováním objektu se můžeme představit objekt Uchazeč o práci, který má na sobě navázáno 0..n dalších objektů z třídy (z hlediska databáze z číselníku) Schopnost (řidičák, anglický jazyk, německý jazyk, práce s Excelem, lámání ženských srdcí atd.). Schopnost je zde termín, pod který jsou subsumovány všechny sledované typy evidovaných znalostí a dovedností. "Typování" není nic jiného, než klasifikace objektů dle různých kritérií, což nám umožňuje objekty rychle seskupovat do (z hlediska projektu) zajímavých množin - například budu-li obsazovat pozici lamačem srdcí se znalostí německého jazyka, snadno zjistím množinu uchazečů splňujících zadaná omezení.

Každý uchazeč může tedy "agregovat" o..n znalostí. Ale jde opravdu o agregaci? Já myslím, že je to prostá asociace - uchazeč nemá žádnou zvláštní vazbu na znalosti, ty jsou k němu jen "volně přidruženy".

A za jakých podmínek by bylo vhodné překvalifikovat vazbu mezi Uchazečem a Schopností opravdu na agregaci ? V momentě, kdy budete chtít evidovat nějakou dodatečnou a unikátní informaci k vazbě mezi uchazečem a jeho schopnostmi. Když tedy budeme chtít zjistit, od kdy uchazeč vlastní řidičský průkaz, nebo kolik dobytí ženských srdcí posloužilo jako předmostí k dobytí klínů;-) , zavedeme novou třídu DetailSchopnostíUchazeče - tato třída bude v asociaci s původní třídou Schopnost a bude agregována třídou Uchazeč (anebo dokonce v tomto případě bude jejím komponentním objektem) :-) .

Proč? Informace, které nesou objekty z třídy DetailSchopnostíUchazeče nemají význam "an sich", ale jen ve spojení s uchazečem. Jsou nedílnou částí právě jednoho obrazu, který nám dává objekt Uchazeč. Třída Schopnost nedílnou součástí obrazu právě jednoho Uchazeče nebyla - nenesla žádné specifické informace o uchazeči, jen s ním byla svázána náhodným poutem - asociací.

Na konec aktualitka na asociaci a kompozici ze života. :)

Asociace je pouhé registrované partnerství, ve kterém jsou dva konstituenti nahodilými objekty, kteří mají vůči sobě jeden kontingentní a zparchantělým parlamentem posvěcený link. Oba nijak závazně neřídí životní cyklus toho druhého.

Uzavřením manželství vzniká sakrální kompozitní objekt, jehož nedílnými součástmi jsou oba manželé s vzájemně protknutými životními cykly. A jak víme, při zániku kompozitního objektu, dříve či později nevratně odumírají i komponentní objekty.

I když nemusíme rozlišovat mezi asociací, agregací a kompozicí v UML, v životě může být dobře patrný rozdíl mezi asociací a kompozicí diferencujícím znakem mezi frivolní hrou a závazným svazkem. A pak že nelze do odborného blogu jednoduše a nenásilně propašovat názor na politická nebo společenská témata:-)



Sunday, 26 March 2006 15:50:53 (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)       
Comments [5]  UML


 Sunday, 05 March 2006
Termíny kurzů o OOP a UML, partnerství s EIITE, InHouse školení

UPDATE:

Podrobné a aktuální informace o dalších termínech školení a nabídce dalších služeb naleznete nyní zde.


 

Jak jsem již naznačil v předchozím spotu, uzavřel jsem "strategické partnerství" s novým školícím střediskem - se společností EIITE. Mé kurzy budou pořádány pod hlavičkou Skilldrive.

Všechny kurzy se budou konat v Praze.

Přesná adresa:

EIITE Praha
Karlovo nám. 17
120 00 Praha 2

 

Termíny kurzů:

  • Objektovými principy a návrhovými vzory řízený design a vývoj kvalitních aplikací - 3-5.5 2006 (každý den od 9:00 do 16:00). Program a další informace o kurzu naleznete v předchozím spotu. Přihlášky na kurz je možné stále posílat na adresu petra@renestein.net.
    Kurz je obsazen: Pokud máte stále  zájem o kurz, napište nám prosím opět na adresu petra@renestein.net a my Vás budeme informovat ihned po vyhlášení  dalšího termínu školení. Je také možné stále objednávat InHouse školení (viz níže).
  • Kurz UML pořádaný a administrativně zajišťovaný společností EIITE - 28-29.8. 2006. Přihlášení na kurz.

InHouse školení

Pokud máte zájem o inhouse školení zaměřené na OOP, návrhové vzory, UML, .NET Framework, Compact .Net Framework nebo chcete vytvořit kompletní systémový design aplikace včetně naprogramování klíčových částí, napiště prosím svůj požadavek také na adresu petra@renestein.net nebo nás kontaktujte na telefonním čísle +420 603 266 732. Omezení pro inhouse školení, o kterých jsem zde psal dříve, již neplatí!



Sunday, 05 March 2006 12:36:23 (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)       
Comments [0]  Kurzy UML a OOP | Návrhové vzory | UML