\


 Saturday, February 18, 2006
O směšnosti jednoho z přežívajících mýtů o Microsoftu
mýty

Na úvod jedna terminologická poznámka. Myslím, že Lion Feuchtwanger říkal, že mýtus je na rozdíl od historie nejen to, co nikdy nebylo, ale kupodivu i to, co v současnosti stále je.

Když mluvím o mýtech kolem Microsoftu, mám tím na mysli všeobecně rozšířená přesvědčení a předsudky, které se donekonečna uměle vyživují zveličováním a zkreslením některých nešťastných přehmatů a chyb Microsoftu v minulosti. Chyby ale byly dodatečně exkulpovány razantní marketingovou kanonádou, takže se nestaly pro Microsoft tím osudovým klopýtnutím, o něž všichni jeho konkurenti pochopitelně tak stáli. O tom, proč takové marketingové kanonády nebyli schopni samotní konkurenti, když se bili v prsa, jak dobré produkty mají, psát nechci - snad jen podotknu, že rychlé pronikání Microsoftu do různých oblastí softwaru a spotřební elektroniky je někdy docela ukázkovým příběhem o neschopnosti a rigiditě řízení ostatních firem, kdy se lze jen dohadovat, proč v nich nedošlo ke stínání hlav neschopného managementu ihned při náznaku razantního poklesu tržního podílu dříve dominující společnosti zcela ve prospěch Microsoftu.  Kdyby se psaly dějiny neschopnosti, měl by v nich mít čestné místo management Palm platformy - přeci jen cpát lidem, že méně (funkcí) je více (funkcí), je přinejmenším neomaleně drzé a nové Treo s Windows Mobile je potupnou kapitulací dokazující, že nelze donekonečna primitivnost svého OS vydávat za úžasný klad. I marketing má své hranice - Q.E.D. ;-)

Takže jeden z mýtů o Microsoftu - Microsoft nemá kvalitní produkty, nabízí jen omalovánky (barvičky, klikátka, vějičky na BFU, průvodce, sponky - dosaďte dle libosti), ale jeho marketing dokáže v lidech vzbudit iluzi, že je to lepší než naše úžasné <dosaďte dle libosti>. Neříkám, že Microsoft má vždy nejlepší produkty ve všech oblastech, nebo že jeho marketing nepodává při podpoře prodeje produktů skvělé výkony - skvělé z hlediska prodejních výsledků, mě osobně toto pojetí marketingu nijak neoslovuje. Ani ale není pravda, že produkty Microsoftu prodává jen marketing, protože produkty kvalitativně stejné nebo lepší než konkurence nemá, a proto je nucen podlézat hloupé a tupé mase uživatelů nějakými líbivými grafickými pozlátky.

Podezřívavý a apriori zaujatý člověk se teď určitě ptá, proč vlastně tohle píšu? Třeba za nějaký mrzký jidášský peníz z marketingového budgetu Microsoftu. Konspirace musí být, já vím, a všichni rozumní přece vědí, kdo je dneska ďábel. ;-) Hlavní myšlenka tohoto spotu mě napadla při používání Nokie N90 (OS Symbian - Series 60)  - zvláště při přímém srovnání s platformou Windows Mobile, za jejíž zástupce a přímé konkurenty Nokie N90 můžeme považovat QTEK 8310 nebo i MDA Vario (Pocket PC Phone Edition).

Jak na mě zapůsobila Nokia.

Nečekal jsem od ní nic jiného, než to co jsem vyžadoval od dřívější 6230 - to znamená hlavně schopnost telefonovat a připojit se na internet. Neměl jsem žádnou potřebu na ni instalovat další programy, protože jako komunikátor mi slouží MDA Vario. Jaké však bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že Nokia je nechutně pomalá třeba při přístupu do menu - toleroval bych zpožděný přístup při prvním otevření menu, ale menu se vykresluje při dalším otevření jen o malinko rychleji než při prvním přístupu. Dobře, zvyknout se dá skoro na vše. Skoro - již třetí týden musím pravidelně asi tak po sedmi dnech Nokii resetovat, protože se systém začne chovat velmi velmi podivně. Vstoupíte do menu, vyberete nějakou položku... a nic - jen zůstanete viset v menu a nic se nestane - žádná chybová hláška. Milostivě vám Nokia dovolí návrat do pohotovostního displeje a to je vše - pak proveďte reset, jestli chcete pracovat dále. A jen připomínám - Nokia je zcela holá, žádné programy jsem neinstaloval! Nokia PC Data Suite je slušný program, který konečně dokáže dobře nadetekovat telefon i synchronizovat data mezi telefonem a počítačem - nechápu ale vyžadování verze 1.4 nebo vyšší Widcomm ovladačů. Na svém domácím počítači s MSI USB BT klíčem jsem měl nižší verzi Widcommu, přes kterou se už připojilo bez reptání dost telefonů, ale teď jsem musel podstoupit upgrade, který nebude pro většinu "masových" uživatelů zase tak bezbolestný. Navíc připojení s Nokií přes GPRS/EDGE nepravidelně padá  - je to zcela evidentně chyba Nokie, protože ve stejnou dobu se stejným operátorem připojení přes Vario drží. Na čem si Nokia dala záležet jsou blbinky jako grafické motivy, hned v prohlížeči  telefonu máte záložku, abyste si mohli nahrát nové hry, no a hlavní je přece displej s vysokým rozlišením a úúúžasným počtem barev. Co na tom, že displej telefonu je docela malý při jeho porovnání s trochu zbytečně přerostlými rozměry telefonu. No a ten foťák, to je teprve radost pro pokročilé uživatele - ty mazanice s puncem Carla Zeisse jsou asi opravdu jedny z nejlepších v současných mobilních telefonech, jak se dočtete ve většině recenzí. V praxí to znamená pouze to, že místo rozmazané šmouhy vidíte občas docela dobře zaostřenou šmouhu.

Co tím chci říct - Nokia vyrobila telefon, který hýří různými multimediálními pozlátky a dokonce se pyšní podporou 3G sítí. Jenže místo dobrého nástroje dostanete nedotažený polotovar s operačním systémem, který mě o svých kvalitách nepřesvědčil. Celá N90 je drahé pozlátko bez pořádného obsahu a s operačním systémem, který je potřeba pořád restartovat. Marketing ale dokáže produkt na trhu dobře etablovat - nepřipomíná vám to něco? ;-)

Microsoft s platformou Windows Mobile jako by ani nebyl tím profláknutým Microsoftem. kterého všichni znají. Místo operačního systému hýřícího grafickými prostředky nabízí (v základním nastavení!) strohou, ale dobře funkční  obrazovku Dnes, fádní tlačítko Start a obyčejné zástupce nainstalovaných programů. Ne že by jeho OS (respektive samotná zařízení) netrpěl problémy - sám jsem se natrápil s rozchozením synchronizace s novým ActiveSyncem 4.1, ale i když si na Vario s "pomalým" Omap procesorem nainstalujete další aplikace, systém běží, nijak drasticky se nezpomaluje, navíc mi oproti Nokii nabídne připojení přes Wi-Fi. Jen ten foťák na Carla Zeisse nemá, nabídne mi jen staré známé šmouhy vhodné pro MMS. A ještě ke všemu člověk dostane od Microsoftu jen nějaké trapné a graficky chudé hry - skandál.  Vario nebo Qtek 8310  a další zařízení jsou jen takový nudný pracovní nástroj, který sice má své chyby, ale nijak zásadní a určitě ne neodstranitelné. V základní konfiguraci nudný pracovní nástroj - nic více. Na podbízivý a pestrobarevnými fanglemi hýřící Microsoft chabá vizitka. Dokonce se těm uživatelům málo vtírá, protože některá nastavení má umístěna z hlediska běžného uživatele na nečekaných místech - empiricky ověřeno. ;) A co je docela šokantní - do Pocket Wordu nebyl přenesen pan Sponka.

Takže ten mýtus, jak Microsoft prodává nefunkční software v bombastickém pozlátku, nějak nefunguje. Na předražené fangle a líbivá pozlátka zakrývající, že král je nahý,  je tady spíš Nokia. Na marketingový "imageový" balast je tu zase Nokia. Proč jen ten Microsoft nefunguje podle mýtotvorců? Divné, opravdu divné, vždyť ten mýtus je tak působivý - a co záleží na tom, že je lživý?

Mimochodem, ty takzvané srovnávací testy Symbianu a Windows Mobile "populárních" serverů a časopisů o mobilech, které vždy končí zcela "šokujícím" a dokola od sebe opisovaným tvrzením, že Windows Mobile jsou pro práci a Symbian pro zábavu, nemají oporu v realitě. Na Windows Mobile i Symbian existuje dostatek programů i her, které vám umožní udělat z jednoho i druhého zařízení buď multimediální výstřelek, nebo pracanta, anebo kupodivu dokonce obojí. Hlavní otázka je jiná. Jak vám pracant nebo multimediální nástroj bude ze zvolenou SW výbavou sloužit? A tomu se většinou v testech redaktoři vyhnou, protože by to znamenalo přejít od obecných plků k pořádnému testování.

Pár poznámek (i několik osobních) na závěr:

  1. Platforma Windows Mobile 5 není dokonalá. Microsoft dělá některé pro mě nepochopitelné kroky - Smartphone specifikace neobsahuje Pocket Word ani Pocket Excel, k dispozici máte jen prohlížeče office formátů. Absence Compact .Net Frameworku 2.0 v prvních verzích ROM s Windows Mobile 5 kvůli neexistujícímu načasování dokončení platformy Windows Mobile 5.0 s dokončením Compact .Net Frameworku 2.0 je neodpustitelná. Dlouhé čekání na uvedeni "push" emailu jako konkurenta BlackBerry  také nesvědčí o nějakém silném tahu na bránu. Kupodivu to ale na konkurenty (viz Palm) s přehledem stačí. O specifikaci SmartPhone 2002 nebo 2003 nemluvě - ze strany Microsoftu šlo spíš o první nástřely a rekognoskaci trhu s mobily, než že by byl schopen uvést se svými partnery na trh nějaká "killer" zařízení.
  2. Asi před rokem jsem při nějakém povídání s příznivcem Symbianu v nadsázce řekl, že má-li nějaké akcie Symbianu, měl by začít hledat vhodný okamžik, kdy je prodá. Nedávno ale i Gartner vydal studii, ve které  přestává Nokii a jejímu protežování Symbianu věřit. Navíc Nokia zakoupila licenci k ActiveSyncu ;)
  3. Tento článek není zamýšlen jako výzva k zuřivému flamu, ve kterém začnete vypočítávat, co všechno Nokia nebo Microsoft dělají špatně,  a pak přejdete plynule k urážkám oponentů. Takového flamu si do sytosti užijete na MobilManii, takže se na ni místo osočování se tady v komentářích raději rovnou přesuňte. Jsem příznivcem Windows Mobile, ale nejsem žádný nemilosrdný nepřítel Nokie. Používal jsem a používám různé telefony - od Nokie, Siemense, Sony Ericssonu po Philips atd. a nemám předsudky vůči žádnému ovládání ani platformě a smyslem článku není podat "totální" důkaz, co je lepší.
  4. Je o mně známo a nijak to nezastírám, že jsem Microsoft MVP, takže mě můžete "lacino" nařknout ze zaujatosti a z protežování jedné společnosti. Proti tomu se nelze bránit. Kdo mě zná, ví, že názorovou loajalitu k jedné firmě, produktu, světonázoru nebo bůhvíčemu dalšímu si u mě nelze prosadit.

 Saturday, February 18, 2006 9:37:18 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)       
Comments [15]  Mobilitky | Ostatní


Sunday, February 19, 2006 1:06:58 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Článek dobrý, ale dnes nestačí říci jen "Symbian". Máme zde Symbian Series 60 pro Nokia 70/90, to je téměř hračka, a Windows Mobiel 5 je zde lepší. Ale potom zde máme Symbian UIQ, který prosazuje SonyEricsson P910i a další varianty, a toto je pro změnu naprosto špičkové PDA, které nemá se Series 60 nic společného, a tvoří jednoznačně nejlepší mobilní platformu chytrého telefonu. A nakonec zde máme Symbian Series 80, kupodivu opět od Nokie, nalezneme ji třeba v nové Nokia 9300/9300i, a je zaměřena výhradně na práci. Autor článku bohužel popisuje jen ten nejprimitivnější Series 60, a není tedy divu, že preferuje Windows Mobile 5. Kdyby se podíval "výše", tedy Symbian UIQ či Symbian Series 80, asi by tento článek nenapsal ;-)
Sunday, February 19, 2006 1:11:13 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mel jsem v ruce Nokii 9300 - bohuzel ne na delsi test. Minimalne vytka k rychlosti by ale i u N 9300vsak zustala - staci porovnat Nokii 9300 s MDA Pro. ;)
Jinak u Nokie jsem napsal - Symbian (Series 60)
Nicmene preci jen hlavni myslenka clanku je jinde ;)

Diky za reakci.
Sunday, February 19, 2006 12:55:06 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Nařknout z "protěžování" nelze ani autora, ani nikoho jiného. Ale možná měl na mysli protežování. (Překlep to není, je to v poznámkách dvakrát.)
Sunday, February 19, 2006 6:47:14 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Diky za opravu - opravdu to preklep nebyl;)
Monday, February 20, 2006 5:23:11 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Ja se z clankem ztotoznuju, jedina Nokie co mi kdy fungovala v poradku (a jeste funguje) byla staricka 5110.
Pak prisla vystrelovaci 7110, ktera byla neuveritelne chybova (mechanicky) a totalne mi Nokii znechutila.
Nicmene po mensim Siemensovym extempore (prvni mobil s javou, nepamatuju si model) jsem se opet vratil k Nokii
asice 7650. Ta me prijemne prekvapila, java aplikace bezely svizne, ale 4 MB natvrdozni pameti mi po chvili prisly
jako nedostatek. Pak prisel asi nejlepsi mobil, ktery jsem kdy mel - MDA Compact. Nutno rici, ze jsem zvazoval
treba P910, ale potreboval jsem neco, na cem si spustim vetsinu mych desktopovych aplikaci vcetne vpn ci vnc klienta nebo Skype.
Take jsem predtim nedockave cekal na Nokii 7710 (Series 90, ta s DVB-H) , ale byla tak lina, ze ji u nas uvedli oficialne
na trh az v techto dnech po uvedeni zrychlujiciho patche...

Co se tyce vyvoje, Windows Mobile je paradne podporovan Visual Studiem, takze jsem coby lamka rozbehnul kombinaci
C++ a .NET aplikace behem jednoho dne. Zkousel jsem onehda PERLove silenstvi od Nokie hrde nazvane SDK, ale nakonec jsem
to vzdal a za CodeWarrior jsem nemel chut utracet. Je take pravda, ze Nokia ted umoznuje programovat i v Pythonu, coz jsem ovsem
jeste nezkousel.


Takze zaverem, Nokia ma skvele zvladnuty marketing zamereny od pubosu (funky hiphop blyskave spoty) az po profesionali (zmrdifotky chlapiku s pohledem uprenym do dali, prezentujicich primo z mobilu ).
Microsoft by mel trochu zamakat, za ty dinosaury bych se treba osobne urazil (a to urazlivej nejsem). Kdyz bych mel M$ a Nokii pripodobnit k ceskym celebritam, tak mi M$ prijde jako Bohdalova a Nokia jako Zilkova.
Tuesday, February 21, 2006 10:25:05 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Palm je sice technicky, ehm, poněkud pozadu, ale pořád mi připadá jako uživatelsky nejpoužitelnější systém. Ale jsem samozřejmě zaujatej ;-)
Wednesday, March 15, 2006 6:50:29 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Aby mohli prijit veci "lepsi", musi prijit i ty "blbe", aby bylo co zlepsovat. A je jedno, kdo prijde s dalsim krokem. Dulzite, ze je to nekam "jde". Evoluce? :-)

Je zjevne ze Nokia vam nesedla, ale proc to tak znechucene shazovat? Existuje jakysi celoevropsky pruzkum verejneho mineni, kde se v ruznych technickych i jinych kategorii zjistuje kdo vi co, mimo jinne i "vernost znacce". Opet v ruznych oborech. Hadejte jak jsou na tom vyrobci mobilnich telefonu? :-) A asi to nejsou sami "blbci" :-) Marketing a Nokia : uprimne, nevidel jsem moc reklam na Nokii.

Mel jsem v ruce N70, a dobry. Kolega mi udelal v Jave pro mobil mapu CR a meho mesta. Super :-) Zitra napisem treba neco jineho. V Jave? Pro Symbian a nebo Linux? 7 let zpet jsem pro Symbian psal SW pro skladove hospodarstvi a dneska by mi bezel na mobilu. Vzdyt to je super! :-)

Zajimalo by me, co ve vas vyvolalo takovou potrebu napsat takovy clanek. To vam muselo vzit spoustu casu! :-)
Wednesday, March 15, 2006 9:04:44 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Pepa:
No, potrebu napsat tento clanek ve mne vyvolalo pouzivani Nokie (a to rikam jako spokojeny uzivatel 6230).
Nyni by byl clanek jeste delsi - N90 je opravdu "shit", nemohu si pomoci. :)

A Nokii prodava marketing (reklam nejen v televizi jsem videl dost) , protoze Symbian je proti Windows Mobile opravdu zmetek.

Wednesday, March 15, 2006 9:09:16 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Prave jsem "dopouzival" 6230ku a cekam na N70. Decela se na ni tesim, ale po tom co pises o 90ce ...
Co ti nejvic vadilo? V cem byl nejvetsi problem?
Wednesday, March 15, 2006 9:16:02 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Dva nejvetsi problemy u nejbeznejsich cinnosti:

1) System z niceho nic prestane reagovat a i kdyz si otevru kontakt a dam volat, tak se nic nestance. Nezbyva nez telefon vypnout, pak dobu cekat na start

2) Nestabilni BT pripojeni:
a) Pri spojeni s PDA i notebookem z niceho nic spadne GPRS pripojeni a nelze se znovu pripojit. Pomuze vypnuti/zapnuti BT - nostalgicky jsem zavzpominalk na prvni kusy 6230, kdy se to ale dalo pochopit, protoze BT byla "mlada" technologie.

b) V aute pri pripojeni pres BT HF Parrot padaji hovory. S Variem se mi to nestalo ani jednou.

A porad mam 'cisty' telefon...
Thursday, April 6, 2006 4:23:08 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Celý článek byl zajímavý a čtivý až do té doby, než byl jeho význam totálně oslaben větou:
Takže ten mýtus, jak Microsoft prodává nefunkční software v bombastickém pozlátku, nějak nefunguje.

Problém je ve zobecnění. Postavit jeden případ, kdy MS funguje lépe než jeho nejbližší konkurence a odvodit z toho, že MS prodává samé dobré a funkční věci (a pověst prodavače pozlátek je tudíž mylná) a Nokia prodává zmetky, to mi prostě hlava nebere. A to říkám přesto, že poslední Nokie, co jsem měl byla 7110 a od té doby mi nic s nápisem Nokia nesmí do ruky, čili na mou láskou k Nokii bych to nesváděl.
LK
Thursday, April 6, 2006 4:31:29 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Ano, na příkladu Windows Mobile jsem chtěl ukázat, že i v ostatních oblastech Microsoft nad konkurencí vede kolikrát nejen marketingem, ale i funkčností. Je to zobecnění, pars pro toto, ale mohl bych uvést další případy.

1) BizTalk versus konkurence
2) .NET Framework (CLR 2.0) versus konkurence.


Na začátku spotu je toto:
"Neříkám, že Microsoft má vždy nejlepší produkty ve všech oblastech, nebo že jeho marketing nepodává při podpoře prodeje produktů skvělé výkony - skvělé z hlediska prodejních výsledků, mě osobně toto pojetí marketingu nijak neoslovuje. Ani ale není pravda, že produkty Microsoftu prodává jen marketing, protože produkty kvalitativně stejné nebo lepší než konkurence nemá, a proto je nucen podlézat hloupé a tupé mase uživatelů nějakými líbivými grafickými pozlátky."

Představujte si to spíš obráceně - co by se dělo, kdyby telefony s "kvalitou" Symbianu prodával Microsoft. To by bylo řevu :)
Saturday, July 8, 2006 3:01:52 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Mrkvosoft v telefonu je shit a se zkusenosti s MDA compactem, kterej porad zamrzaval UZ NIKDY NECHCU WINDOWS V MOBILU!!!

A tenhle clanek je stejne jeden velkej blabol a navic je naprosto nebjektivni..

Beru to jako nazor, ale ne neco podle ceho by se mel KDOKOLIV JAKKOLIV ridit, ovlivnovat nebo by ho to snad melo prinutit premejslet o tom co si koupi za telefone, jen to NE!
code
Saturday, July 8, 2006 3:04:21 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
:) Vzdycky jsem miloval arbitry pres objektivnost, jsem rad ze jeden z nich dokonce zavital na muj blog. :)
Saturday, December 2, 2006 8:44:37 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
se vzpamatuj!!!! n90 je v pohodě, to, že s tím neumíš dělat je Tvůj problém!!!!!!!

a na co vůbec bereš do pracek n90, když ani nevíš na co je v telefonu OS a instalace programů?!! nech si starou dobrou 6210 a neotravuj poctivý lidi!
Lukáš
Comments are closed.