\


 Thursday, 27 May 2004
O MDA iniciativě, nerozhodných tazích Microsoftu a klukách na pískovišti

Dnes jsem se zúčastnil konference Vývoj celopodnikových aplikací v .NET pořádané Microsoftem a společností LBMS. Na konferenci jsem se přihlásil, protože v pozvánce byla zmínka o MDA (Model Driven Architecture) a já byl zvědavý, jestli na této přednášce bude upřesněn nebo vyjasněn z mého pohledu zdráhavý až macešský vztah Microsoftu k MDA iniciativě.

Protože konference nebyla zaměřena jen na vývojáře, Honza Šeda v úvodu shrnul hlavní výhody .Net platformy a vyzdvihl její přínosy pro segment „Enterprise aplikací". Termín „Enterprise aplikace“ je dnes chameleónskou nádobou, do které si každý s gustem naleje své myšlenky a sny o extra projektu. Já používám pracovní definici, že Enterprise aplikace jsou  velmi složitá a drahá řešení, která se významně podílejí na podpoře kritických business procesů firmy a netolerují se u nich chyby ani výpadky:). Jinak řečeno, vývoj a podpora Enterprise aplikace je méně riskantní než kšeftování se zbraněmi, ale zase ne o tolik. :.)  Na zbraních ale určitě vyděláte víc.:)

Dle zkušeností z jiných konferencí, kde přednášeli partneří Microsoftu, jsem měl obavu, že i tato konference bude jen zástěrkou pro propagaci produktů společnosti LBMS.  Naštěstí tomu tak nebylo. Přednášející z LBMS shrnuli základní rysy a cíle MDA architektury a soustředili se na dominantní koncept PDA – rozvržení různých modelů jednoho systému na hypotetickém grafu, jehož jednou osou je míra izomorfie modelu s přirozenými pojmy z problémové domény a druhou stupeň připravenosti modelu na automatizované generování programového kódu. (Computation Independent Model, Platform Independent Model, Platform Specific Model, o Language Specific Modelu nic nezaznělo). Mapování mezi modely je řízeno exaktními pravidly, i když v přednášce jejich význam nebyl podle mě dostatečně zdůrazněn. MDA tedy nenechává například mapování z analýzy do systémového designu na naší intuici, ale vyžaduje, aby byla pravidla této „hry“ explicitně zachycena, a tím se stala kontrolovatelnými.

Firma LBMS prezentovala svůj produkt Select Component Architect podporující MDA. Hodnotit celou aplikaci zatím nemíním, protože jsme demo Select Component Studia dostali na osahání a reálná zkušenost je vždy věrohodnější než pozorování dobře drezúrovaného přednášejícího, který má instrukce, co z programu předvést, aby dychtivé publikum ohromil, a jaké nedostatky musí naopak taktně zamlčet.

Takže vztah Microsoftu k MDA je dost rozpačitý. Občas pronese silácké prohlášení o svém zklamání z UML a MDA, přičemž u MDA své zklamání spíše anticipuje nebo věští, protože mi uniká, jak se mohu zklamat v něčem, co si svoje místo  ve světě softwaru teprve hledá, a jindy zase podpoří své partnery, kteří na MDA a UML vsázejí. Beru to tak, že Microsoft hraje přetahovanou se svým hlavním rivalem  IBM  a občas si holt umanutě dupne, aby IBM pochopila, že koupí Rational Rose nedeportuje Microsoft na periferii hlavních trendů ve vývoji softwaru. Přejme to oběma firmám, i malí vzteklí kluci na sebe silácky pořvávají, ti tvrdší  s gustem přerazí o sebe i pár klacků, ale potom všichni svorně stavějí  po celém pískovišti zvelebující bábovičky.



Thursday, 27 May 2004 19:43:00 (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)       
Comments [5]  Analytické drobky