\


 Monday, September 19, 2005
Jsem z Kréty zpět
Kréta

Dovolená na Krétě je u konce, tady je jen pár dojmů.

Jestliže od dětství milujete jakoukoli zmínku o antických (minojských) památkách, budete z Kréty nadšeni stejne jako já. Byť občas budete v Knossu siru Evansovi spílat, že to s tou inovativní rekonstrukcí pomocí betonu přeci jen trochu přehnal ;)

Lidé na Krétě jsou milí, dá se s nimi dobře mluvit anglicky a vzhledem k záplavě turistů z České republiky se někteří progresivní obchodnící ve všudypřítomných turistických krámcích v krétských "Zlatých uličkách" snaží konverzovat česky. Asi jsem je ale zklamal - při jejich extatických výkřicích "Poborsky" a podobně jsem zůstával zcela chladný a netečný a v duchu jsem si jen útrpně opakoval, že svět, ve kterém jsou za symbol země považována nějaká individua čutající do míče (to alespoň předpokládám, možná že se ten člověk ohání hokejkou, takže se mu tímto omlouvám), je v pokročilém stádiu degenerace a že se s tím nedá nic dělat. Párkrát jsem se sice snažil naznačit, že naše země sice světu nikdy žádného Platona ani Aristotela, ale že jsme lidstvu přispěli snad něčím víc než dobře vsítěnou brankou... Marnost nad marnost.
Pořád lepší, než když za pár let budou kulturní elitu reprezentovat nesvéprávná lobotomizovaná zvířátka z terárií Vyvolených a podobných (kvazi) reality-show s omezenějšími vyjadřovacími schopnostmi než mají sportovci, což je skoro k nevíře, kteří vždy najdou své podivné jakoby ultraliberální ďáblovy advokáty, co vzývají žel neexistujícího sociologického ducha bezduché striptérské zábavy, zato na svém blogu jsou dokonalými cenzory a strážci svého privatissima a dobré pověsti s pikantní příchutí anonymních padlých kůzlátek;) Postmoderno, jak já tě miluji :-)

Dovolená s Kamilkou byla opravdu náročná. Sice začalo chodit před necelými 3 měsící, ale to jí nebránilo v tom, že na Krétě v kočárku vůbec být nechtěla, všude pobíhala zásadně sama se supícími rodiči v zádech, co se jí snažili nerušit a jen taktně její občas mírně vratkou chůzi na nerovném povrchu jistit, a intenzivně se seznamovala se všemi dětmi, psy, kočkami a domorodci. Hrdostí jsem se ale dmul, když den po mém hlídání a otcovské péči začala odříkávat písmena abecedy (a, b, c, d) ve správném pořadí. Na patnáctiměsíční dítě jde myslím o docela slušný výkon, takže se trochu rozptýlily mé chmurné obavy z jejího radostného pobíhání, že nám doma roste další sportovec. Přišel jsem na to, že naše Kamilka bude ztělesněním ideálu Kalokagathia. :)

Výhodou dovolené s malým dítětem je to, že většina lidí kolem vás se vám snaží různě pomoci, nevýhodou, že že rodiny s dalšími malými dětmi vás považují podle nějakého podivného archetypálního vzorce za další osudovým losem spřízněnou duši, se kterou poklábosí o všech slastech a strastech mateřství, což se mi docela příčí, a ani moje žena nejevila na dovolené pražádnou touhu dozvědět se nějaké další skvělé a zaručené tipy na výchovu dětí od samozvaných expertů. Mno, přežili jsme dobré i zlé.

BTW: Po návratu mě pobavil komentář Pavla Brunclíka. S blogem skončit nehodlám, je to jedna z mála aktivit, které mě poslední rok baví, takže zatím nevidím žádný důvod, proč jej ukončit. Poslední rok pro mě ale nebyl z různých důvodů nijak zvlášť dobrý a možná se to projevilo i v celkovém naladění blogu. Připadá mi, že v poslední době většinu svého času dělám věci, které jsou pro mě rutinní, nezajímavé, bezperspektivní, a z toho plyne asi i má nechuť ke všemu ostatnímu, což se dá možná poznat i na náladě spotů. Ledaccos mě nebavi a spousta věcí štve. Dostávám sice slušný "chléb vezdejší", ale plnohodnotně realizován a využit se už dlouho necítím. A na přemýšlení o tom, co změnit, abych se neustále necítil jako spráskaný pes, je dovolená ideální čas. :)Sunday, September 18, 2005 11:39:34 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)       
Comments [3]  Ostatní


Monday, September 19, 2005 2:35:21 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Ten konec druhého odstavce mi mluví z duše. Vždy mi je dost blbě z toho, když někde řeknu, že jsem z ČR, a v každé zemi, to podotýkám, ať šlo o země v Jižní Americe, Thajsko či blízký Východ, na mě někdo nadšeně povykoval jména fotbalistů a hokejistů. Na Wichterleho, Ressela, Komenského, Husa a mnoho jiných opravdových velikánů si nevzpomněl nikdo. Protože ke sportu mám asi podobný vztah jako Ty, nechávalo mě to vždy docela chladným, nicméně abych těm lidem udělal radost, snažil jsem se občas zahrát nadšení.
LK
Monday, September 19, 2005 3:21:20 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Jo, jo, Poborský bylo jméno, které jsem také slyšel často. Na druhou stranu, buďme rádi, že Kréťané alespon vědí, kdo jsme. Ostatně, Řekové jsou fotbaloví závisláci, kdo je neviděl fandit, neuvěří :)
Monday, January 23, 2006 2:38:14 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Zdravim!
ac jsem sportovec, clanek me dokonale pobavil!! Parada!

travim ted v zahranici delsi dobu a setkavam se dost casto s podobnymi reakcemi cizincu z nejruznejsich koncin stareho kontinentu. Popsat situaci takhle trefne a vtipne neni v mych silach, smekam tedy pred jazykovym citem a taktem ktery vyloucil jakekoliv hrube slovo!

a k tem reality show - lobotomovana zviratka v terariu me uplne dostala!! rvat smichy u blogu, to se tak casto nepostesti :)) jen tak dal!
Ctu i stranky o UML a ty jsou taky dost zabavne psany,coz mi do teto doby prislo skoro az nemozne, u tohoto oboru :)

Srandovni(mozna je to spis smutne,ale o tom at si udela usudek kazdy sam) mi prijde ze i s dvoucifernym iq muze clovek plnit predni stranky casopisu (timto se omlouvam jestli jsem se nekoho z reality show dotknul :)
Alespon pro nekoho bude mozna mit tohle kolumbovo vejce showbusinessu prinos - mozna to pomuze lidem usilujicim o schvaleni zakon o registrovanem partnerstvi, protoze slovo gay ziskalo i pro zakonodarce (o jaketo danajske dary nekdy prinasi :)) lidsky obrys.

Preju spoustu otcovskych hrdo-dmuti a min "sdilnych" spolurodicu :)
T.Valenta
Comments are closed.