\


 Sunday, 07 August 2005
Cachování řádků z databáze pro business objekty - třída DataCacheHelper

Při psaní business vrstvy libovolné aplikace jste jistě narazili na následující problém, který můžeme demonstrovat na profláknutém příkladu s objednávkami a jejich položkami. Pod položkou rozumíme instanci třídy, ve které jsou uloženy informace o vybraném produktu, počtu objednaných kusů produktu a celkové ceně. Objednávka a položka objednávky jsou třídy, které jste už určitě psali tolikrát, že nemáte rádi ani jejich názvy ;)

Každá objednávka má 0..n položek a vyžádáme-li si konkrétní položku z kolekce všech položek (Items) u objednávky, která již byla uložena do databáze, musí dojít nejprve k nahrání kolekce. Je jedno, zda položky nahráváte ihned privátní metodou nazvanou třeba loadItems volanou z konstruktoru třídy Objednávka, nebo zda (a lépe) používáte zpožděné nahrávání, kdy kolekce Items je naplněna stejnou metodou teprve po prvním přístupu a konstruktory všech business objektů pouze uloží předané unikátní identifikátory (Id) a naplní své vlastnosti uloženými daty (kromě kolekcí) až po prvním přístupu k nějaké vlastnosti (kombinace vzorů Lazy Load a Ghost). Na přístupu k plnění dat objektů nezáleží, jen vždy musíte garantovat, že uživatel objektu musí  přistupovat k datům objektu, aniž by si byl vědom provedených výkonnostních optimalizací - interní impementace je i zde nedotknutelné privatissimum objektu.

Jak zjistíte v metodě loadItems, jaké položky objednávka (třída Order obsahuje? Přes datovou vrstvu spustíte dotaz, která vrátí všechny záznamy s daty pro všechny položky objednávky - parametrem dotazu je samozřejmě Id objednávky. Kruciálním problémem je ale vytvoření položek objednávky (třída OrderItem) z vrácených záznamů. Jaké máme možnosti?

  1. Vytvoříme novou instanci OrderItem a předáme jí do konstruktoru její Id. Výhodou je, že třída Order není s třídou OrderItem nijak svázána a pouze jí předává její identifikátor. Velkou nevýhodou ale je to, že object OrderItem při obnovování svých dat z databáze bude znovu posílat dotaz do databáze "dej mi data pro mé Id", což nebude nijak efektivní přístup zvláště, když v objednávce budou desítky nebo stovky položek a každá z nich s opulentní rozhazovačností pošle svůj dotaz do databáze. Navíc je to zcela zbytečné, protože data již byla vyzvednuta v metodě loadItems, ale "jen" nebyly objektu OrderItem předána.
  2. V metodě loadItems přečteme záznamy položek objednávky, vyzvedneme data ze všech sloupců a pro každou položku vyvoláme konstruktor, který akceptuje všechny vlastnosti položky. Tedy kromě Id předáme i celkovou cenu, počet kusů atd. Sice jsme se již zbavili opakovaného dotazování do databáze položkami objednávky, ale objevily se další zásadní nevýhody. Třída objednávka je zatížena zbytečnou znalostí rozhraní (konstruktoru) třídy OrderItem a při změně třídy OrderItem, jakými jsou přidání nebo odebrání vlastnosti, budeme muset provést i změny ve třídě Order. Při tomto řešení jsme se právě vydali na strastiplnou a rozháranou životní cestu,  nazývanou moderními mudrci ze softwarových pousteven ve svých písemných testamentech "Maintenance Nightmare". Stejný problém budeme mít při plnění vlastností OrderItem, navíc bychom u každé vlastnosti museli mít i set přístupovou metodu, z čehož by se měl všem autokritickým vývojářům obracet žaludek.
  3. Třídě OrderItem přidáme konstruktor, který přijímá záznam z databáze - v případě .Net Frameworku tedy objekt DataRow. Tohle řešení sejme povinnost nést břemeno znalosti rozhraní třídy OrderItem z třídy Order, ale zanechá nás s třídami, jejichž veřejné (nebo minimálně "internal") rozhraní je zapráskáno objekty z nižších vrstev. Proč by třída měla ukazovat, že je závislá na objektech DataRow, jejichž hlavní doménou je databázová vrstva? Perzistence je u business objektů nutné zlo, ne alfou a omegou a hlavním důvodem jejich existence. Bohužel, i v mnoha složitých projektech jsou stále k vidění jen truchlivé krabičky s daty z databáze a metodami Load a Save doplněné o honosnou etiketu "business vrstva" od nějakého rekvalifikovaného outsidera s kriplovsky laděným elánem Horsta Fuchse, co se v pomatení smyslů rozhodl pomoci saturovat deficit pracovních sil na trhu s vývojáři.

Než přejdu ke cachování dat, jen drobná poznámka, abych předešel dotazům. Metoda loadItems může poslat dotaz, který vrátí jen id položek objednávky, takže se data na klienta netahají dvakrát a můj problém pak působí jen jako vykonstruovaná obsese. I v tomte případě se ale místo jednoho dotazu budete potýkat s desítkami dotazů, které vyzvedávají - většinou zcela zbytečně - data jen pro jednu instanci OrderItem. Jestliže mám k tomu příležitost, je lepší vyzvednou všechna data pro všechny objekty najednou jedním "úsporným" dotazem a přitom dovolit v případě potřeby objektu přímé obnovení dat z databáze svým separátním dotazem.

Když tedy není pro nás přijatelný konstruktor s objektem DataRow, musíme při vytváření objektu "OrderItem" sdělit, odkud může načíst svá data. Jinými slovy, objekt OrderItem musí vědět, kam mu třída Order "schovala" objekt DataRow. Proč bychom ale neefektivně každému objektu extra sdělovali, odkud může načíst svá data? Zavedeme raději jeden centrální objekt - cache na příchozí data z databáze. Pak stačí objektu OrderItem předávat jen Id jako v první variantě a přitom  využívat všech výhod cachování dat.

Co od takové datové cache požadovat?

  1. Třída musí být globálně viditelná pro všechny objekty. Půjde tedy o Singleton, respektive pro webové aplikace bude vhodné použít PseudoSingleton (Thread Specific Storage).
  2. Rozhraní, které se nemění s přidáváním dalších business tříd a které mohou používat jednotným způsobem všechny objekty. Takže chceme univerzální metody pro ukládání i vyzvedávání dat jakéhokoli objektu, ne nějaké stále bobtnající rozhraní s metodami StoreOrdeItem, StoreOrder, StoreXX, StoreXY, ... .

Zde je jednoduchá implementace třídy, která zatím splňuje naše nároky. Zobrazit kód

Myslím, že kód je sám o sobě dostatečně vypovídající, takže jen stručný komentář. Statický atribut Instance vrátí pro každý thread specifickou instanci třídy, která se pro jeden thread chová jako běžný Singleton. Metoda CloseInstance odstraní instanci třídy pro daný thread a tuto metodu je vhodné volat ve webové aplikaci na konci každého požadavku v obsluze události EndRequest v souboru global.asax. Metoda StoreData uschová předaný datový řádek (argument row) pro objekt daného typu (argument type) - metoda předpokládá, že řádek obsahuje sloupec Id, který je jednoznačným identifikátorem každého business objektu. Metoda GetData vrátí dříve uložený řádek pro typ v argumentu type a pro objekt, jehož id bylo předáno v argumentu businessObjectId. Po vrácení dat je uložený řádek odstraněn, aby nebyly vlastnosti business objektu permanentně obnovovány z dříve uložených a již neaktuálních dat.

Přístě si ukážeme, jak si u business objektů vynutit používání třídy DataCacheHelper bez duplikace kódu a rizika, že zapomenete v nově přidané třídě řádky z instance DataCacheHelper vyzvedávat, a také postupně z DataCacheHelperu vydělíme různé aspekty jeho chování, abychom umožnili rekonfiguraci DataCacheHelperu za běhu aplikace a adekvátně vyladili jeho činnost pro různé typy aplikací.



Sunday, 07 August 2005 19:26:34 (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)       
Comments [11]  .NET Framework | Návrhové vzory