\


 Monday, October 18, 2004
Česká .Net komunita, zásluhy jejích hodnostářů a rozdělování medailí :)

Roman Pichlík svým nevinným povzdechnutím nad JAVA komunitou a srovnáním podpory Microsoftu a SUNu spustil diskuzi nad .Net komunitou, přidal se i Slavo, a celé to vyústilo v půvabné hledání nejzasloužilejšího iniciátora a šikovatele .Net komunity. Asi se budou udělovat medaile nebo jiné lukrativní benefity, protože jinak by se tomu určitě všichni zainteresovaní nevěnovali s takovým zaujetím. Mám pro všechny dobrou zprávu, protože znám jasného vítěze - medaile budou muset být expresně poslány vývojovému týmu Microsoftu odpovědnému za .Net Framework, protože by jinak MS komunita postrádala předmět, kolem kterého se nyní tak ráda "seskupuje", a s tichou závistí by jen mohla pozorovat, jak jim ze stále vzdálenějších a lepších SW zítřků spokojeně kynou JAVA programátoři, kteří jsou šťastní, že jejich technologie nemá žádnou konkurenci a prosazuje se navzdory vlastnímu pomalému technologickému vyspívání, liknavosti a neskutečné marketingové neschopnosti SUNu.;) .

Původně jsem na spot o .NET komunitě ani nechtěl reagovat, ale při přečtení si svého jména ve spotu Michala, se s ohlušující intenzitou rozezněly moje interní kontrolní mechanismy citlivé na každý kolektivní patos a identifikaci s nějakou skupinou.

Necítím se být exponentem žádné skupiny a dá snad Bůh, že jím nikdy nebudu. V tomto konkrétním případě hlavně nevím, co si mám pod .NET komunitou představit. Čechy jsou tak malé, že mi označení komunita nepřijde moc přiléhavé, protože na konferencích, blogu nebo v diskuzích pod články potkávám většinou stále stejnou skupinku lidí a i když vím, že pasivně se účastní všech aktivit (zní vám to také tak protismyslně?) mnohem více lidí, zdráhal bych se na ně alespoň prozatím použít slovo komunita. Pro mě jde o skupinku lidí se zájmem, ať už profesionálním (většinou) nebo nadšeneckým o .Net, ale těžko z toho vyvozovat, že jde o lidi, kteří by k sobě měli blízko, sdíleli názory, protože tohle vše mi evokuje pojem komunita a myslím, že zakládat lidské vztahy na něčem tak banálním jako je technologie snad ani nemá cenu. Řekněme, že spíše než komunitu připomínáme zájmový spolek jako jsou filatelisté nebo spolek přátel žehu:)

V čem bych viděl opravdový smysl takového spolku? Ve vytvoření takové atmosféry, kdy by si blog nebo jinou vlastní tribunu založili další zajímaví, ale zatím skoro neviditelní lidé (zvykem je nejmenovat, ale snad se nebudou zlobit - namátkou Zbyšek Hlinka, Petr Zahradník, Milan Múčka).

Ještě k tomu rozporu na Michalově blogu. Pro mě je zřejmé, že Javistům chybí nějaký nový "Michal Bláha", který by tvrdohlavě šel za svým cílem a nezištně by nabídl hostování blogu a dalších aktivit všem, kteří projeví zájem. Od minulého roku (a možná i dříve) je patrný silný zájem českého Microsoftu na zlepšení přímé komunikace s vývojáři a díky lidem jako je Honza Šeda (teď mě napadá, proč ty Honzo nemáš ještě blog? ;)), Michael Juřek, Jirka Burian a mnoho dalších se to opravdu daří. Já samozřejmě nevím, jestli třeba Michael Juřek nebo Petr Lazecký blogují proto, že Microsoft ústy Billa Gatese začal považovat blogy za účinný nástroj zakořeňování povědomí o svých produktech, nebo jde čistě o jejich soukromou iniciativu, ať tak či onak, tyto motivace jsou mi zcela volné - důležité je, že tyto blogy existují a že si na nich každý může vybrat články podle svého naturelu. Takže v činnosti Michala Bláhy a v působení Microsoftu je znát stejný zájem - poskytnout prostor vývojářům a hledat, kdo učinil víc, je asi nesmyslné a neplodné. Oba póĺy jsou komplementární a podmiňují se navzájem - nadšení jednotlivců v Microsoftu a mimo Microsoft i finanční, marketingová a manažerská záštita Microsoftu.

Líbí se mi, že tuhle diskuzi otevřel spot Romana Pichlíka - kovaného Javisty.;) Od prvního spotu svého blogu jsem byl proti budování ghet a ohrádek malých omezených prasátek-vyznavačů jediné správné technologie. Už jsem naznačoval výše, že nemám rád žádné kolektivní akce, proklamace a závazky. Myslel jsem tím také to, že občas se u některých lidí vynoří pochybnosti, zda se může MVP vůbec snažit psát objektivně a jestli již není tak svázán s Microsoftem, že mu jeho mozek před každý názor nejdříve vygeneruje stylové logo Windows, které působí jako autokastrační filtr nepatřičných myšlenek. Mám k MVP ocenění asi trochu jiný vztah než třeba Slavo. Slavo několikrát psal (promiň Slavo, jestli to nebude úplně přesné, ale přesný citát jsem na tvém blogu nedohledal), že chce působit v konferencích, protože chce být "valuable" a dostát tak titulu. Můj názor je, že MVP titul je udělován za činnost v předchozím roce a svého nositele k ničemu nezavazuje - pro mě je tento pocit důležitý, protože nezávislosti v konání, chtění a sebeprezentování, a to i tehdy když by mělo jít jen o iluzi nezávislosti ;), se nikdy nevzdám, protože jen těžko bych mohl žít s pocitem, že se ode mě něco vyžaduje a že nemám na výběr. Když mě přestane bavit psaní do konferencí nebo psaní do blogu, nebudu se nikoho ptát, co smím nebo nesmím, a proto ani nikdy nechci být s žádnou skupinou nerozlučně spojován jako její ikona. Jsem závislý jen na svých individuálních rozmarech, (pravda, teď i na rozmarech své dcerky:) ), a ne na rozmarech žádné, byť sebelepší komunity. A doufám, že je tomu tak u každého z vás. :)

P.S: Případné a v poslední době oblíbené tipy na velikost mého ega od vyznavačů anonymního bezbřehého kolektivismu jsou vítány.:)

UPDATE: Aby nedošlo k dezinterpretaci spotu. V poslední části jsem chtěl říct, že bez ohledu na různé postoje ke komunitě, jsou všichni MVP ve svých názorech na Microsoft ponecháni napospas jen sami sobě.Monday, October 18, 2004 8:39:00 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)       
Comments [16]  Ostatní


Tuesday, July 19, 2005 11:01:27 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
<i>Ve vytvoření takové atmosféry, kdy by si blog nebo jinou vlastní tribunu založili další zajímaví, ale zatím skoro neviditelní lidé (zvykem je nejmenovat, ale snad se nebudou zlobit - ...
Tuesday, July 19, 2005 11:01:27 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Zajímavějším tématem než pochvalování komunity by bylo zamyšlení nad stylem spolupráce Microsoftu s Microsoft partnery v rámci úspěšného boření partnerského programu. Proč třeba MS partneři ...
Tuesday, July 19, 2005 11:01:27 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
To Zbysek Hlinka: OK, co se da delat:)
Tuesday, July 19, 2005 11:01:27 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
To Lupus:
Mozna by to bylo zajimavejsi, ale ja o tom nic nevim. Nase firma je partnerem Microsoftu (MS tým) stejne tak jako IBM (Lotus Notes tým).
Na partnersky program Microsoftu jsem si u nas nikoho stezovat neslysel...
Tuesday, July 19, 2005 11:01:27 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
"Pro mě je zřejmé, že Javistům chybí nějaký nový "Michal Bláha", který by tvrdohlavě šel za svým cílem a nezištně by nabídl hostování blogu a dalších aktivit všem, kteří ...
Tuesday, July 19, 2005 11:01:27 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
<reklama>
Plne souhlasim s Renem, ze kolem neceho tak dobreho jako je .NET framework a VS.NET se neco jako "komunita" tvori samo
</reklama>
<samochvala>
Kdyz jsme u tech zasluh, jsem jedinym zakladatelem mailing listu ...
Tuesday, July 19, 2005 11:01:27 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Ahoj!

Rozmyslal som ci mam reagovat alebo nie, nakoniec tu je par slov na ujasnenie.

>>Slavo nekolikrát psal (promin Slavo, jestli to nebude úplne presné, ale presný citát jsem na tvém blogu nedohledal), že chce ...
Tuesday, July 19, 2005 11:01:27 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Ahoj Slavo,
pokud jsi moje slova vzal jako vytku, tak se omlouvam.
Ano, reagoval jsem na vyrok "dat nieco spat", ktery jsem si vylozil tak, ze neco dluzis a ted to chces splatit - v protikladu k tomu jsem vylicil svuj postoj.

"Citim ...
Tuesday, July 19, 2005 11:01:27 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Ahoj Rene!

Nie, bez obav, nedotklo sa ma to, a celkom iste nie som urazeny, alebo nieco take.

Nakoniec som sa rozhodol zareagovat, a to preto aby som trochu ujasnil veci, aby si niekto (kto osobne nepozna ani teba ani mna) nieco zle nevysvetlil, ...
Tuesday, July 19, 2005 11:01:27 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
MS je stejne nejlepsi, jak by taky ne, kdyz postupne do svych produktu dodelava funkce, ktere jsi konkurence leta ve svych produktech ma :-))
Kdyz jsem zkousel vyvojove prostredi IntelliJ IDEA pro J2EE,tak jsem si pripadal,jako kdyz prejdu z ...
Tuesday, July 19, 2005 11:01:27 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
IDEA je kvalitní IDE, není ovšem zas zdaleka tak staré, jako Visual Studio a WYSIWYG vývoj web aplikací nepodporuje vůbec.
Tuesday, July 19, 2005 11:01:28 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
<OT>
"Případné a v poslední době oblíbené tipy na velikost mého ega od vyznavačů anonymního bezbřehého kolektivismu jsou vítány.:)
"

Osobne si myslim, ze ked clovek nieco robi a je v ...
Tuesday, July 19, 2005 11:01:28 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
V .NET komunitě působí celá řada přinejmenším stejně namáklejch borců, třeba Slavo - ale to jim nebrání vystupovat daleko skromněji a především méně arogantně.

Všechno je to otázka lidského ...
Tuesday, July 19, 2005 11:01:28 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
OK, tyhle diskuze nikam nevedou, ale presto.:

Clanek o typologii vyvojaru neukazoval na nikoho konkretniho, slo jen o legraci. Vadi opravdu clanek nebo jen to, ze jeho autorem jsem ja? A ze si do me za to nekdo s gustem kopne? Proc ne, mne to ...
Tuesday, July 19, 2005 1:27:10 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
ěščřžýáíé
Wednesday, April 12, 2006 7:45:30 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
drowns treatments!refiner impend peppering quizzing initiators.canvas religions psychiatry jerks bad credit personal loan online personal loan company http://bad-credit-personal-loan.paydayloan-help.com/ Lucretia speedy fraternities societies pinhole high risk personal loans hard money http://hard-money.1click-paydayloan.com/ belches reelects unsecured personal loans http://unsecured-personal-loans.paydayloan-advisors.com/ lonelier.enumerative Dade:sobs indirection secured personal loan payday advance utah http://secured-personal-loan.1click-paydayloan.com/ cowherd,persecutor barefooted conveniently middle cash advance mortgage car loans computers unsecured bad credit loans http://unsecured-bad-credit-loans.1click-paydayloan.com/ Borneo resistivity Ekberg paydayloans home owner personal loan http://paydayloans.paydayloan-24x7.com/ memory scratches? personal secured loan uk best personal loan rates http://personal-secured-loan-uk.paydayloan-tips.com/ fluctuation:Kronecker low personal loans http://low-personal-loans.paydayloan-here.com/ holy tender litigant SPARCstation combats payday advance loans http://payday-advance-loans.paydayloan-2u.com/ sadly authenticity rearrangements personal loans for bad credit is there money to borrow from a private person http://personal-loans-for-bad-credit.all-paydayloan.com/ - Tons of interesdting stuff!!!
Comments are closed.