\


 Wednesday, August 10, 2005
Několik informací nejen k blogu
Emailové konference

Sešlo se mi pár různorodých informací, které nevydají na celý spot, ale připadají mi důležité nebo zajímavé, takže je všechny spojím alespoň do tohoto "pel mel spotu".

Nejprve k blogu.

 1. Komu chybí měsíční archiv spotů podobný tomu, co byl v .TEXTu, už nemusí truchlit. V pravém navigačním sloupci naleznete měsíční archiv.
 2. Jak jste si asi již všimli, kvůli novodobému moru jménem komentářový spam jsem zapnul u komentářů povinné zadání číselného kódu z obrázku.
 3. Pár z vás si stěžuje na malé okno pro psaní komentářů. Vězte že na odstranění problému se usilovně pracuje ;). Přesněji řečeno, postupně změním celý layout blogu, ten současný mi ani po úpravách nevyhovuje.
 4. Pokud  mi chcete sdělit něco důležitého nebo zajímavého, tak kontakty na mě naleznete nově v pravém navigačním sloupci.

Jestliže mi někdo z vás v poslední době napsal a nedostal odpověď, není to proto, že bych na odpovědi kašlal, ale někdy v té záplavě spamů i běžné korespondence mohu na nějaký důležitý mail zapomenout. Nestyďte se a napište mi znovu.

Chci ale zdůraznit, že v žádném případě už ode mě neobdržíte odpovědi na maily s technickými dotazy zaslané na moje soukromé emailové adresy. Hlavně poté, co jsem zredukoval počet svých příspěvků v odborných konferencích, začaly na moje adresy chodit maily, jejichž pisatelé ode mě chtěli rady z různých oblastí - od psaní severových ovládacích prvků přes webové služby k flashování MDA. Snažil jsem se na dotazy odpovědět a vždy jsem na konec mailu doplnil upozornění, že žádnou další radu takto přímo neposkytnu a žádal jsem každého, aby psal dále jen do konferencí, kde si jeho příspěvku může všimnout více lidí, kteří znají odpověď. Počet mailů ale stále rostl, a proto jsem se je rozhodl ignororovat, protože neznám žádný jiný účinný způsob, jak tazatele odradit. Snad moje rozhodnutí pochopíte, nejsem žádná soukromá poradna, ani nemíním suplovat support jiných firem.

Pobavilo mě, že pár nespokojených individuí mi napsalo, jak si dovoluji neodpovídat na jejich dotazy, když jsem za to placen Microsoftem. Zamyslel jsem se nad sebou, zastyděl za svou roztržitost, kvůli níž jsem zapomněl, že jsem na čestném místě výplatní listiny Microsoftu, a jal jsem se kontrolovat své konto, abych zjistil, kolik jsem si za posledni dobu nahrabal bez práce. Začal jsem také radostně uvažovat nad tím, do jakých nových akcií ten z modrého nebe spadlý balík nacpu. Avšak ani po podrobné prohlídce všech pohybů na účtu jsem nenašel žádnou příchozí platbu od Microsoftu, takže mi ruměnec z tváře zmizel a stud vystřídala nasranost, že si mi někdy dovoluje diktovat na základě svých stupidních a nepodložených domněnek, co pro něj musím udělat. Někteří lidé jsou opravdu zvláštní tvorové a podle mé skromné a ještě neverifikované hypotézy je Bůh stvořil proto, aby zkoušel naši laskavost k bližnímu, kultivovanost v chování a sebeovládání, a tedy nám pomohl dotahovat k dokonalosti vlastnosti, jež nám zabraňují řešit konflikty nadávkami či inzultací dotyčného a činí tak náš svět alespoň občas "nejlepším ze všech možných světů". ;-)

A pro nepřispívám už tak často do konferencí, jake se mnozí ptali?

 1. Hlavním důvodem je čas, respektive jeho nedostatek. Více k tomuhle bodu asi nemá cenu dodávat.:-)
 2. Jak jsem už psal asi před rokem a půl v jednom příspěvku, myslím si, že EMWAC, jakožto konference, která pravděpdobně sdružuje nejvíce .Net vývojářů v Čechách, přestává plnit svůj účel. Proč? Když jsem se do ní přihlásil, bylo v ní tak 200 lidí a konferencí prošlo za den jen pár příspěvků. V současné době je přihlášeno přibližně 800 lidí, počet příspěvků za den silně kolísá, ale často je jich určitě několik desitek, což už je počet, při němž se více projevují chronické problémy konference.
 1. Nedostatečné technické a personální zázemí - viz třeba věčné, otravné a nikdy neřešené stížnosti kvůli Reply-To hlavičce.
 2. Absence FAQ dokumentu - začátečnící jsou v každé konferenci vítáni, ale vždy je lepší, když jsou dotazy, které se už objevily x-krát, zodpovězeny v samostatném a na konferenci nezávislém dokumentu, než když se odpověď napíše nově příchozím pokaždé znova a znova přímo do konference.
 3. Neexistence moderátorů - každá veřejná konference by měla mít moderátory, kteří dbají na dodržování zakladní netiquette, kontrolují formát příspěvků, a upozorňují (nejen) nováčky na prohřešky. Kořením každé konference jsou OT příspěvky, jenže na Emwacu bylo dny, kdy OT příspěvků byla většina. I to je práce pro moderátory. Já jsem ten poslední, kdo by nad sebou chtěl nějaké dráby, ale taktní a trpělivý moderátor může úroveň konference jen pozvednout.
 4. Konference by měla být rozdělena minimálně na dvě další - jedna konference by byla pro začátečnické dotazy a druhá pro pokročilé dotazy. Není příjemné se prohrabovat nediferencovanými maily, kdy v jednom mailu pisatel řeší záludnosti webových služeb a WSDL specifikace, a hned v následujícím mailu se někdo jiný potýká se základní syntaxí jazyka C#. Řešení obou dotazů je bezesporu pro oba tazatele  stejně důležité, ale myslím, že jejich příspěvky nepatří do jedné konference.
 5. Bod, který vyplývá z předchozích bodů. Konference je nepřehledná a je v ní spousta duplicitních dotazů i odpovědí.

Update: Reakce Romana PichlíkaTuesday, August 9, 2005 11:22:23 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)       
Comments [5]  Ostatní


Wednesday, August 10, 2005 2:09:12 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Je sice už docela pozdě a levá a pravá strana se mi vždy pletla, ale není zmiňovaný sloupek spíš napravo? :)
Wednesday, August 10, 2005 7:38:05 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Diky za upozorneni, uz je to opraveno. Spot jsem psal take pozde v noci a jak vidno, ja mam problemy s rozlisovanim leve a prave strany.
Wednesday, August 10, 2005 8:09:05 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Já se z konferencí zcela odhlásil - a jsem zcela šťastný. :-) Kolegové mají za úkol mi hlásit, kdyby tam bylo něco důležitého - což se stane zhruba jednou za měsíc. Jinak se tam řeší většinou samé blbosti.
Wednesday, August 10, 2005 4:01:22 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
doufam ze planovane nove konference na vyvojar.cz situaci trochu zlepsi. budou vcetne kvalitnich moderatoru.

Doufam Rene, ze ti na jednu konferenci trochu casu vyzbyde :-)

Thursday, August 11, 2005 8:49:43 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
2 Michal: Budu se snazit. Na nove konference jsem opravdu zvedavej;)
Comments are closed.