\


 Tuesday, April 27, 2004
Seminář o BizTalku

Dneska jsem skoro celý den strávil na semináři o BizTalku 2004. Dorazil jsem sice s hodinovým zpožděním, protože jsem ráno musel na tradičně neodkladnou analytickou schůzku  se zákazníkem, ale díky ní jsem nakonec přišel o zahajovací  marketingovou masáž. Štestí v neštěstí. Celý dnešní blok přednášek byl zajímavý, i když vzhledem k rozsahu tématu a nutnosti vysvětlit jej v pouhých dvou dnech je citelně znát, že přednášející odříkává své věty  v presu a že všechny vlastnosti BizTalku bez ohledu na jejich složitost musí vysvětlit na jednom zjednodušujícím slidu prezentace. Škoda, ale samostudium technologií je stejně dobrodružnější. ;)

Na BizTalku je nejzajímavější abstrahování od nízkoúrovňových implementačních záležitostí, jakými jsou ruční návrh XSD schémat nebo infrastruktura pro business procesy. Ve vizuálním režimu se dá navrhnout většina typických transformací a translací dat, je snadné rychle rozehrát sladěný orchestr různých business procesů, aniž bych musel měsíce trávit vývojem a testováním potřebných komponent.

Kdy a proč jsem se začal o BizTalk zajímat? Prvotním motivem bylo zjištění, že naší zákazníci si pod pro mě jednoznačnou zkratkou CRM představují systém, do nějž budou integrována všechna jejich data z přehršle různých systémů pracujících nad různými databázemi, které si každé oddělení firmy nechalo z vlastní ďábelské iniciativy vyvinout. Když ale chce top management firmy vidět souhrnná data o zákaznících ze všech systémů, tak se teprve ukáže, že ďábelská iniciativa nezbytně formuje jen celofiremní SW peklo. Jak data ze systémů získat? Kam je uložit? Jak zajistit jejich konzistenci? Není lepší datové sady i za cenu vyšší časové náročnosti integrovat online na požádání uživatele? To jsou jen jemné náznaky nepříjemných problémů čekajících na řešení.

Pro náš CRM systém E-Dirigent jsem navrhl snadno rozšiřitelnou vrstvu datových konektorů s jednoduchým veřejným rozhraním, ve které jsou všechny rozdíly při komunikaci s heterogenními datovými zdroji centralizovány, a zbylé vrstvy aplikace si nejsou vědomy, že komunikují například s WWW službou místo s výchozím MSSQL serverem. Problémy, které se musí řešit při online komunikaci s datovými zdroji nejsou příjemné - jen namátkou:

  1. Jak provést JOIN nad zdrojem, jenž JOIN nepodporuje?
  2. Co s agregačními funkcemi, které mají pracovat nad více datovými zdroji?
  3. Jak zajistit aktualizaci údajů napříč datovými zdroji v jediné transakci?

Nakonec funkční a relativně jednoduchý návrh vznikl. Protože si ale samozřejmě nemůžeme dovolit vyvinout úplně univerzální řešení, tak je návrh prošpikován kompromisy (tohle slovo opravdu nemám rád), a proto jsem se stále více přikláněl a přikláním k tomu, že na takové záležitosti je lepší u zákazníka nasadit vyzkoušený a fexibilní BizTalk. Mohu se ale mýlit. Budu rád, když mě poučí někdo, kdo BizTalk na Enterprise integrace používá. Je vůbec v Čechách někdo takový?Tuesday, April 27, 2004 8:52:00 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)       
Comments [4]  Biztalk


Tuesday, July 19, 2005 11:02:12 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Urcite jo, IT-COM vyviji system pro zapadacky obchodni kolos, klasicke kolecko objednavka-dodavka-faktura. Jde to pres x divizi s desitkami obchodnich pravidel a tady je BT nenahraditelny. Mimochodem je to port z AS/400 :)

Tady ten kratce popsany ...
Tuesday, July 19, 2005 11:02:12 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Tykat si urcite muzeme Radime, jen to zapijeme pozdeji z oci do oci:)
Dneska jsem se na seminari domluvil s jednim ochotnym clovekem, ze mi posle Case Study k implementaci BizTalku 2002, takze se tesim, ze si konecne prectu, jak BizTalk funguje v ...
Tuesday, July 19, 2005 11:02:12 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Ano, Tomas u nas pracuje, znate se? Duvod proc to sam nenapsal bud bude, ze ten prispevek zatim necetl, nebo ze prave horlive vyviji zminene reseni a na web ani nemrkne... :)

Osobne kdyz slysim BT, tak to pro me zavani nejakym velkym erp ...
Tuesday, July 19, 2005 11:02:12 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Ne osobne Tomase neznam, jen si ho pamatuji z clanku na Zive a z par prispevku v konferencich. Take jsem nevedel Radime, ze ty pracujes v IT-Comu.

Myslim, ze BT bude ted MS tlacit do vice reseni i stredniho rozsahu, nejen do tech megalomanskych, i ...
Comments are closed.