\


 Sunday, April 25, 2004
Proč další weblog?

V prvním příspěvku je nedobrým zvykem přivítat odvážného čtenáře a nepřímo mu polichotit, jaký prokázal dobrý vkus, že se stavil, a také jej nenásilně vést k poznání, že by bylo společenským faux pas, kdyby se nezastavil znovu. Nevím, jestli je v tom zákonitost přírodní nebo společenská , ale nejlepší v nesmrtelné disciplíně lichocení bývají rychlokvašení autoři, jejichž duševní invence a chuť psát zmizí po třech dalších upocených a z duševní mizérie vydolovaných příspěvcích. Takže první zásada, drbání za ušima, milý svéprávný čtenáři, na tomto weblogu nikdy nebude.

V nadpise příspěvku je otázka, která vyjadřuje mé vlastní pochybnosti o smyslu psaní weblogu. Je psaní weblogu pouhým projevem grafomanie a snahy autora vykřičet do světa své „originální“ já? Nebo je weblog sbírkou většinou nekomentovaných hypertextových odkazů, veřejně sdílenými záložkami autora, který tím chce světu cosi sdělit? Ale co? Snad, já také umím hledat v Googlu, a protože jsem vždy „in“ v technologiích, tak používám čtečku RSS? :) Takto pojaté weblogy jsou pouhým plevelem, roztříštěným, plochým a všedním svědectvím o aktivitách občas (buďme spravedliví) alespoň marginálně zajímavých dušiček, které nedokáží reflektovat sami sebe s dostatečným nadhledem. Zásada druhá – tento weblog není a nebude sbírkou mých do světa vykřičených komplexů, deprivací, úchylek a ani se nestane chytřejším bratrancem záložek z Internet Exploreru.

 Přes všechny mé výhrady jsem si weblog zřídil. Weblogy jsem kritizoval dlouho, ale nikdy jsem nedokázal říci, že weblogy jsou je pouhá efemérní móda, která nic nepřináší. Našel jsem si „své“ weblogy, které si rád přečtu. Jako pars pro toto bych uvedl weblog Patrika Zandla s názvem Marigold . Patrik Zandl velmi dobře ví, jak vytvořit zajímavý weblog – viz jeho článek. Myslím, že nejdůležitější v článku uváděnou zásadou je ta, která říká, že weblog by měl mít obsah určený nejen k přečtení a zapomenutí, ale také trvalejší obsah, kvůli kterému se budou čtenáří vracet. Zásada třetí – tento weblog se nechce stát další dokonalou ilustrací úsloví „jedním uchem dovnitř a tím druhým ven“. V pláštíku weblogu se budu vyjařovat k tématům, jež mě zajímají a o nichž si myslím, že budou zajímat i ostatní.

V předmluvě každé knihy je většinou informace o autorovi, a proto i v úvodním příspěvku weblogu napíšu alespoň pár základních údajů o sobě, abyste měli lepší představu, kdo to tu káže, a dokázali si alespoň v hrubých konturách personifikovat moji osobnost pro případná proklínání nebo vytvoření schematického portrétu, na nějž se házejí úlevné psychohygienické šipky.:) Je mi 26 let a pracuji jako analytik a vývojář v SW společnosti DIGI TRADE . Ve weblogu se budete setkávat s postřehy k UML, návrhovým vzorům a OO principům obecně. Vyvíjím hlavně na platformě NET Framework, kterou jsem si oblíbil ještě když byla v plenkách, respektive v Beta verzi, a proto se mnoho příspěvků bude týkat jí a také její „odlehčené-compact“ verze určené pro mobilní zařízení. Moje články o analýze a vývoji můžete najít na serveru Interval.cz . Přispívám také do konfererencí EMWAC VS.NET a Builder .Net. Za publikační činnost a příspěvky v konferencích mi byl v lednu 2004 společností Microsoft propůjčen MVP titul. Mobilní zařízení (PDA s Windows Mobile, mobilní telefony) a GSM/UMTS sítě jsou dalším tématem weblogu. Nyní je mým hlavním domácím mazlíčkem (samozřejmě kromě manželky :) ) MDA II , o němž jsem psal na MobilManii.

Ač souhrou okolností, nutností a náhod, které se občas eufemisticky říká život, se nyní zabývám hlavně technickými obory, nebylo tomu tak vždy, a moje studium se zaměřovalo na humanitní vědy. Jak to pregnantně vyjadřuje podtitulek weblogu, humanitní zájmy docelují moje vnímání světa a jsou příjemným korektivem k přetechnizovanému všednímu životu. Proto se na tomto weblogu setkáte i s komentáři k mé oblíbené literatuře (Ludvík Vaculík, Pavel Kohout, Jan Skácel, Oldřich Mikulášek, Dostojevskij...) a filosofii (Martin Heidegger, Jan Patočka, Vídeňský kroužek, strukturalismus, fenomenologie...). Jestliže Vám budou připadat některé mé závěry ve weblogu příliš subjektivní, apodiktické nebo paradoxní, pak vězte, že souhlasím s tezí „paradox je vášeň myšlení“ (Kierkegaard) a že pokud něco říkám, tak tím vyjadřuji „zde stojím, nemohu jinak“. Poslední citát pochází od Luthera a já jsem katolík. A tak je to u mě se vším.:)

Pokud jste dočetli příspěvek až sem, tak Vás vítám. Myslím, že si budeme rozumět.Sunday, April 25, 2004 3:51:00 PM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)       
Comments [9]  Ostatní


Tuesday, July 19, 2005 11:02:13 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
No podle tech odkazu v clanku koukam, ze jsem tu jeste dost brzo :) Nicmene hned pridavam do RSS ctecky, preji at Vam to vydrzi.
Tuesday, July 19, 2005 11:02:13 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Diky, ted by jiz melo byt vse v poradku. Netusil jsem, ze si sem najde nekdo cestu, kdyz blog bude jeste "Under construction":).
Tuesday, July 19, 2005 11:02:13 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Welcome and subscribed!

Slavo.
Tuesday, July 19, 2005 11:02:13 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Verim ze sveho rozhodnuti mit vlastni weblog nebudete litovat. Dekuji ze jste se tak rozhodl a vlastne i blahopreji Michalu B. ze vas ziskal :)
Do budoucna Vam preji mnoho sil, inspirace, ctenaru a trpelivosti s tazateli v konferencich.

Martin
Tuesday, July 19, 2005 11:02:13 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Tyden mimo republiku a na cz internetu se deji velke veci! :) Vitam dalsiho spolu-blogovnika na palube a preju hodne napadu a ctenaru.

Tesim se na kontroverzni clanky nejen oblasti vyvoje, ja sam bych se take rad vydal vic netechnologickou cestou, ...
Tuesday, July 19, 2005 11:02:13 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Zdravim, Rene. Uz Te mam v zalozkach (a duvodem urcite neni jen fakt, ze jsem vzhledem k okolnostem musel pristoupit na kompromis a zacit se .NETu venovat :-().
Preju hodne ctenaru a malo kontroverznich temat (vzdyt Ty vis ;-).

Pedro
Tuesday, July 19, 2005 11:02:14 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
Diky za kladne reakce, budu se snazit, aby nevymizely.)
Tuesday, July 19, 2005 11:02:14 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
To Pedro:
Ahoj Petre, o tobe jsem uz dlouho neslysel.:) Jsem rad, ze se venujes DotNetu, jen nerozumim tomu smajliku, nemel byt obracene?:) Ty znas lepsi platformu? Ja (pri vsim respektu k Jave)opravdu ne. Muj odhad skoro pred 3 roky byl spravny - ...
Tuesday, July 19, 2005 11:02:14 AM (Central Europe Standard Time, UTC+01:00)
To Rene:
Lepsi platformu na co? Stejne jako byla v minulosti sila Java dost precenovana a kazdy se snazil natlacit vsechno na Javu (vzpomen napr. na snahu "Skoda Dream Teamu" prepsat nase C++ CORBA componenty do J2EE), tak i dnes je ...
Comments are closed.